Yorgun Bakışlara Son Verin

Yorgun Bakışlara Son Verin

Günümüzde en sık karşılaşılan ve yüz estetiğini olumsuz yönde etkileyen göz altı torbaları kadın-erkek her yaşta bireyin karşılaşabileceği bir sorundur. Genellikle yaşlanma etkisiyle oluşmakla birlikte, farklı etkenler sebebiyle de ortaya çıkabilen bu tür oluşumlar, göz altı estetik operasyonları ile tamamen giderilmektedir. Göz çevresinde bulunan deri yapısı vücudun diğer bölgelerini kaplayan cilt yapısına oranla çok daha incedir. Torba oluşumları da ince derinin zamanla daha da incelerek sarkması ve göz altlarında bulunan yağ keseciklerinin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Göz Altı Torbalarının Oluşma Sebepleri

 

Genellikle yaşın ilerlemesine ve dolayısıyla yerçekimi kuvvetine mukavemet gösterilememesi sebebiyle ortaya çıkan göz altı torbaları,

  • Çevresel etkenler
  • Genetik faktörler
  • Uyku düzensizliği,
  • Alkol ve sigara alışkanlığı
  • Yorgunluk
  • Stres
  • Gözü uzun süreli yoran faaliyetler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Göz altı torbaları günümüzde farklı cerrahi girişimlerle tedavi edilebilmektedir. Hastanın genel yapısına ve göze altı torbalarının durumuna göre değişkenlik gösterebilen operasyonlar, hekim tarafından alınan karara göre genel veya lokal anestezi altında ve tamamen steril ortamlarda yapılmaktadır. Yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede yapılabilen göz altı torbası ameliyatlarına göz kapağı ameliyatı da eşlik ettiği takdirde bu süre uzayabilmektedir.

 

Torbaların ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılan cerrahi girişim öncesinde hekim tarafından ilk muayenede göz bölgesindeki sarkma, deri fazlalığı ve deri altındaki yağ miktarı incelenir.  İnceleme sonrasında ameliyatın hangi teknikler yapılması gerektiğine karar verilir. Ameliyat esnasında göz altı bölgesinde oluşan yağ dokusuna ve kas yıpranmalarına müdahale edilmekte, fazla deri alınarak göz altı gerdirilmektedir.
 

 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası

 

Göz altı ve çevresinde oluşan estetik kayıplar ve göz altı torbalarının giderilmesi amacıyla yapılan ameliyatlar kadar, ameliyat sonrası süreci, yönetmek de oldukça önemlidir. Çok önemli komplikasyonlar ortaya çıkmamakla birlikte, her türlü ameliyatın küçük de olsa riskleri ve komplikasyonları vardır. Bu sebeple tam iyileşmenin sağlanması adına göz altı torbaları ameliyatından sonra hekim tarafından önerilen tedbirlerin dikkate alınması gereklidir.

 

Ameliyat sonrası bandaj kullanımı gerekli görüldüğünden dolayı 2-3 gün süre ile banyo yapılmaması önerilmektedir. Bandajlar çıktıktan sonra çok fazla sıcak su kullanmamak ve göz bölgesine fazla su temas ettirmemek kaydıyla banyo yapılmasında sakınca yoktur. Ameliyat sonrası gözleri yoracak aktivitelerden uzak durulması, güneş ışığına direk maruz kalınacak ortamlardan kaçınılması gereklidir. Mümkünse güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası küçük de olsa bazı komplikasyonların görülmesi olağandır.

 

Gözlerde yanma, batma, göz sulanması ve enfeksiyon oluşumları nadiren de olsa görülebilmektedir. Ancak ameliyat sonrasındaki birkaç gün içerisinde bu tür yakınmalar giderek hafiflemekte ve tamamen kaybolmaktadır. Göz altı torbaları ameliyatı sonrasında iyileşme döneminin kısalması için, doktor tarafından reçete edilen ilaç ve merhemlerin zamanında ve düzenli olarak kullanılması da tedavinin önemli bir parçasıdır.

 

Günümüzde en sık karşılaşılan ve yüz estetiğini olumsuz yönde etkileyen göz altı torbaları kadın-erkek her yaşta bireyin karşılaşabileceği bir sorundur. Genellikle yaşlanma etkisiyle oluşmakla birlikte, farklı etkenler sebebiyle de ortaya çıkabilen bu tür oluşumlar, göz altı estetik operasyonları ile tamamen giderilmektedir.