Üst Göz Kapak Estetik Blefaroplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Üst Göz Kapak Estetik Blefaroplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Oftalmik plastik cerrahi öncelikle göz kapağı, gözyaşı aparatı, yörünge ve perioküler kozmetik cerrahi ile ilgilidir. Geçmişte ortalama oftalmik plastik cerrah, çoğunlukla fonksiyonel disiplinlere odaklandı ve az sayıda cerrah kozmetik cerrahiye ilgi göstermedi. Bu eğilim giderek değişiyor ve bugün oftalmik plastik cerrahların çoğu kozmetik ameliyatlar gerçekleştiriyor ve çoğu bu uygulama alanında uzmanlaşıyor. Göz, yüz estetiğinin önemli bir bileşenidir ve blepharoplasty yüz uyumunda ve yaşlanmanın algılanmasında hayati bir pozitif rol oynayabilir. Blefaroplasti en sık uygulanan yüz kozmetik işlemlerinden biridir. Yorgun görünen gözler, aşırı cilt, droopy göz kapakları veya göz çevresi gibi semptomlar blefaroplastiden fayda sağlayabilir. Ayrıca kaş veya orta yüz asansör, lazerler veya kimyasal cilt yenileme işlemleri gibi diğer yüz ve cilt gençleştirme prosedürleri ile kombine edilebilir.

Üst göz kapak estetiği nedir?

Bleparoplasti için preoperatif hasta değerlendirmesi, kronik sistemik hastalıklar ve ilaçlar gibi tıbbi ve oftalmolojik öyküsü belgelemelidir. Görme, düzeltici lensler, travma, glokom, alerjik reaksiyonlar, aşırı yırtılma ve kuru gözler dahil olmak üzere oftalmolojik geçmiş elde edilmelidir. Korneanın refrakter cerrahisini takiben en az altı ay periorbital bölgedeki kozmetik cerrahi yapılmamalıdır. Kuru göz öyküsü varsa Schirmer testi düşünülmelidir. Göz muayenesinin tamamlanmasına ek olarak, periorbital bölgenin değerlendirilmesi, cildin kalitesini ve miktarını, altta yatan üç boyutlu yumuşak doku konturlarını ve kemik iskelet desteğini hesaba katmalıdır.

Üst göz kapağının değerlendirilmesi

Üst göz kapağı dermatochalasis cilde elastikiyet ve destek kaybıdır. Bu, supero-lateral görme alanı tıkanıklığı da dahil olmak üzere, gözün fonksiyonunu bozabilen, aşırı üst göz kapağı derisinin bir katını oluşturabilir. Pre-septal ve kaş yağ yastıklarının değerlendirilmesi üstün sulkusun yeniden tanımlanmasında önemlidir. Hastanın eski fotoğraflarının değerlendirilmesi, cerrahın genç görünümünü geri getirmesine yardımcı olur. Aynı anda düzeltilebileceği için üst göz kapağı pitozisi de belirtilmelidir. Blefaroplasti aynı zamanda üst göz kapaklarında, alt göz kapaklarında veya her ikisinde de yapılabilir. İnsizyonlar üst göz kapağında yapılır.

 • Blefaroplastide üst ve alt göz kapağında yapılan insizyonlar, prosedürden sonra görünür bir iz bırakmamaları için yerleştirilir. Ameliyat sırasında, göz kapağının doğal kat yerlerinde, üst göz kapağının kırışmasında ve kirpiklerin hemen altında veya alt göz kapağının arkasında kesikler yapılır. Bu yolla, kesiler iyileştikten sonra neredeyse farkedilmezler.
 •  Blefaroplasti sırasında yatarken, cerrahınız aşırı cilt ve yağ pedlerinin çıkarılacağı yeri belirlemek için kesin işaretler yapacaktır. Bazı altta yatan kaslar da çıkarılabilir.
 • Bu dokular, neşter, cerrahi makas, radyo frekansı kesme cihazı ve bazen kesme lazeri gibi cerrahi aletlerle çıkarılır. Dikiş veya doku yapıştırıcıları daha sonra kaş ve göz kapaklarının etrafındaki alanları pürüzsüzleştirmek ve yeniden yapılandırmak için dikkatlice uygulanır.
 • İşlem sırasında, cerrahınız altta yatan yüz kas yapınız, kemik yapınız ve kaşlarınızın simetrisi gibi faktörlerin ameliyat öncesinde değerlendirilmesine dayanarak ne kadar cilt, kas ve / veya yağın alınması gerektiği konusunda kararlar verecektir.
 • Kuru göz hastaları sıklıkla, gözün daha fazla havaya maruz kalmasını önlemek için daha az dokunun alınmasını ve dolayısıyla semptomların daha da kötüye gitmesine neden olmasını gerektirir.
 • Cerrahınız aynı zamanda cildi yeniden cilt soyarak ve göz kapağı ve kaş bölgesinde geriye kalan kırışıklıkları düzelterek prosedürü iyileştirmek için bir karbon dioksit (CO2) lazeri kullanabilir.
 • Kaşların da droopy olduğu durumlarda, kaşları yükseltmek için bir prosedür de uygun olabilir. Kaş asansörü adı verilen bu prosedür, kaş kaldırma işlemini ve saç derisini sıkarak kaşları kaldırmayı içerir

Blefaroplasti işleminde iyileşme süresi

 • Göz kaldırma işleminden sonra, topikal antibiyotik merhem uygulanacaktır. Göz yamaları nadiren gereklidir.
 • İlk gün, her saat uyanıkken her seferinde yaklaşık 10-15 dakika boyunca soğuk paketler uygulamanız gerekir. Buz şişmeyi azaltmalı ve morarma derecesini en aza indirgemelidir. İkinci gün, her seferinde 10 ila 15 dakika boyunca birkaç saatte bir soğuk paketleri uygulayın.
 • 48 saat sonra, daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için sıcak kompresler uygulanmalıdır.
 • Gerektiğinde, göz doktorunuz size ağrı kesicilerinin hangi ilaçları alacağını söyleyecektir.
 • Göz kapağının şişmesi, merceklerin rahat olmasını sağlayacak kadar azaldığında kontak lensleri takmaya devam edebilirsiniz.
 • Genellikle prosedürünüz için kullanılan dikişler dört ila yedi gün içinde kendiliğinden eriyecek ve siz onları çıkarmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Çözülmeyen sütürler kullanılıyorsa, cerrahınız prosedürden yaklaşık bir hafta sonra onları çıkaracaktır.
 • Göz kapağı ameliyatı geçiren çoğu kişi memnuniyeti bildirir ve kendini imajını geliştirir. Vizyonu aşırı cilt katlamaları ile engellenenler genellikle görme alanında iyileşme gösterirler.

Göz kapağı cerrahisinde olası komplikasyonlar

üst göz kapağı ameliyatı[/caption] Göz kapağının cerrahisinde olası bir komplikasyon, göz kapaklarınızı tamamen kapatmak için geçici bir yetersizliktir. Bu, gözlerin anormal derecede kuru olabileceği anlamına gelir. Genellikle bu durum, gözler, nemlendiriciler gibi ilaçlara ihtiyaç duyacağınız birkaç hafta veya aydan sonra da düzelir ve hatta yağlanmasını sağlamak için gece kapalı gözlere yapışır. Bazı cerrahlar, kalan cildi yumuşatmak ve göz kapaklarınızın daha iyi kapatılmasına izin vermek için, dikişler çıkarıldıktan birkaç hafta sonra göz kapaklarınıza masaj yaptırtırırlar. Durum iki ya da üç ayın ötesinde devam ederse, gözün üzerinde tamamen kapanmasını sağlamak için yeterli miktarda deriyi gözkapağına geri yüklemek için ek bir prosedür gerekebilir.

Blefaroplastinin diğer potansiyel komplikasyonları arasında şunlar bulunur:

 • Görme kaybı
 • Göz kapağı enfeksiyonu
 • Göz uyumu problemlerinden çift görme
 • Dikkat çekici cerrahi skar
 • Malpozisyonlu göz kapaklar.
 • Aşırı düzeltme (çok fazla cildin alınması)
 • Göz kapaklarının uyuşması Yukarıda belirtildiği gibi, şiddetli ağrı veya bir işlem sonrasında görme değişikliği gibi belirtiler olduğunda, daima cerrahınızı derhal arayın.

Uzmanlarımız sizi arasın

İlginizi Çekebilir

Plexr ile Göz Kapağı Estetiği

Plexr ile Göz Kapağı Estetiği

Üst ve Alt Göz Kapağı Kırışıklıkları, Kaz Ayakları, Kulak Önü Kırışıklıkları, Yara Ameliyat Kesi İzleri, Et Benleri Gibi Yüz ve Göz Bölgesindeki bir çok nokta için Ameliyat olmadan, Yan etkisi Bulunmayan, En Güvenli Lazer Sistemidir.

Devamını Oku

Plexr İle Et Beni Aldırma

Plexr İle Et Beni Aldırma

Plexr Plazma Enerjisi Yeni bir lazer teknolojisi olup, daha önce ameliyatla alınan et benlerini, artık anastezi ve cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın, kısaca ameliyatsız, ağrı acı olmadan kısa sürede kurtulmak mümkün.

Devamını Oku

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir