Skar Yara İzi Tedavisi

Skar Yara İzi Tedavisi

Skar, yara izi tedavisi, lazerle, steroid enjeksiyonlar, dermapen, estetik gibi yöntemler ile tedavi edilebilir.

 

Yara İzlerinin Sebepleri

 

Vücut dokusunda oluşan hasar sonrasında vücudun doğal  iyileşme sürecinde yara izi oluşturur. Cilt yaraları belli bir  izle iyileşir . Yazar izleri şu sebeplerle oluşabilir:

 

1-Yaraya Bağlı Nedenler: Yaranın derinliği, oluş sebebi: Enfeksiyon varlığı ve derin yaralar daha fazla iz bırakır.

 

2-Hastaya Bağlı Sebepler: Yaşlılarda ve açık tenli insanlarda, daha az yara izi kalır. Koyu tenli insanlarda yara izleri kalabilir. Her türlü tekniğe rağmen  belli izler kalması genetik olabilir Ayrıca stres uykusuzluk, kabuk tutmuş  yarayla oynama yara ve izleri için kötü sonuçlar doğurabilir.

 

3- Birleşim Bozukluğu Hastalıkları: Diyabet hastaları, radyasyonun  yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sigara kullanması demir, çinko, bakır ve protein eksiklikleri yara iyileşmesini geciktirir.

 

Skar Belirtileri Nelerdir?

 

Yara izi cilt hasarı üstünde kırmızı mor renkte gelişen sıkı fibröz doku olup vakit içinde yassı olup daha aleni bir renk alır.

 

Dermatologlar Yara İzini Nasıl Teşhis Eder?

 

Yara izleri çoğu zaman dermatologlar tarafından gerçekleştirilen görsel muayene ile teşhis edilir. Bazı durumlarda skarın ne türde bir yara olduğunu ve riskini anlamak için mikroskop altında incelenmesi ya da biyopsi yapılması gerekebilir.

 

Skar Düzeltilmesi Hemen Yapılabilir Mi?

 

Var olan yara izinin türüne  göre yaraya yeniden müdahale etmek için 6-12 ay yaranın iyileşmesi beklenmelidir. Yara izinin düzeltmek için bulunduğu bölgede enfeksiyon,  varsa ödem ve gerginliğin geçmesi beklenmelidir.

 

Yara İzi Zaman İçinde Yok Olur Mu?

 

Yara izinin belirlenmesi sonrasında  steril bir hale gelmesi yaklaşık iki yıl  sürebilir. Vücudun kendini iyileştirme şekillerinden kaynaklanan bu süreç için fazla sayıda kollajen üretir. Herhangi bir tedavi öncesi  yaraya dokunulmamalıdır. Deneyimli uzmanlar muayene ile tedavinin ne zaman yapılacağına karar verebilirler.

 

 

Tedavi İle Enfeksiyon Riski Nasıl Azaltılır?

 

Skar Yara izi tedavisi  Enfeksiyon riskini azaltmak ve yara izini düzeltmek için Steroid enjeksiyonları ve silikon tabaklar kullanılır. Derin çukurların sebep olan sivilce akne izleri olabilir. Bunların tedavi edilebilmesi sahip olduğunuz akne izinin türüne bağlıdır.

 

Lazerle Skar Tedavisi

 

Yara izler ameliyata uygun  bir durumda değilse yapılacak ameliyatın ize yönelik bir yararı olmayacaksa lazerle skar tedavisi uygulaması yapılabilmektedir. Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması ile yara izleri 1 ay arayla minimum 3 seansta tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sonrasında yara izi olan bölgedeki düzensizlikler giderilir ve çok daha pürüzsüz bir hale gelir. Derinlik ve çukurlar kamufle olur.

 

Lazerle Yara İzi Tedavisi Sonrası Yara Ne Zaman İyileşir?

 

Lazerle yara izi, tedavisi sonrasında yüz bölgesinde 3 ila 5 gün, vücut bölgesinde ise 10-15 gün hafifçe bir kızarıklık sonrasında kabuklanma sürecinin oluşması normaldir. Her uygulamadan sonrasında  izler daha iyi bir hale gelerek iyileşiyor.

 

 Estetikle Var Olan Yara İzleri Nasıl Yok Edilir?

 

Plastik cerrahlar tarafından  yapılan, estetik ameliyatlarda ince dikiş atılması, dikişlerin kamufle edilmesi, vücut çizgileri ile aynı  hale getirilmeye çalışılması, görünmeyen bölgelerde dikiş atılması yara izlerinin düzeltilmesi ve iyileşmesi açısından kısmi bir illüzyondur.

 

Amaçlanan

 

Amaçlanan, yara izlerinin tamamen yok edilmesi mümkün  olmayıp, yara izlerinin küçültülmesi, kamufle edilmesi ile daha agreman yani yaranın daha kabul  edilebilir hale getirilmesidir.

 

Skar Yara Çeşitleri Nelerdir?

 

1) Olgun Skar; Açık renkte düzleşmiş şekildeki skar türüdür.

 

2)  Olgunlaşmamış Skar; Kabarık kırmızı görüntüye sahiptir ve bazen kaşıntılı ya da acı vericidir. Bu türdeki uç skarlar kendisini çevreleyen derinin koyu  olmasına rağmen zaman içinde kızararak çevresindeki dokularla Cardio renge gelir düzleşir. Bazen de olgunlaşarak   deride sürekli nem sağlayan ideal bir ortam oluşturur, enfeksiyonlardan dolayı hipertrofik skar halini alırlar.

 

3) Keloid Skar    Keloid izamlı yani abartı olmayan yara iyileşmesi olayı olarak tanımlanabilir. Yara kapanmasının ardından zaman geçmiş olsa bile yara izi kabarık sınırların dışına taşmış, kaşınır ve etrafı  kızarıktır. Keloid abartılı yara iyileşmesine Keloid yara izi demektir,

 

Keloid Skar Oluşumuna Yatkın Vücut Alanları Nelerdir?

 

Keloid skar oluşumuna yatkın vücut alanı ; keloid yara izleri kollarda, başta ve göğüs bölgesinde daha sık görülebilmektedir. Keloid  skar daha çok sırt kulak memesi gövdenin ön yüzü, omuzlarda gelişir. Koyu tenli insanlarda ortaya çıkar. İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkma şansı neredeyse yok denecek kadar azalır.

 

4- Minör Keloid; Hafiften hissedilen bir kaşıntıdır. Skar düzgüsel işleyişin dışına taşar. Yaralanma sonraki 1 yıl içinde gelişir iyileşse de yara izi müdahale edilmeden kendiliğinden küçülmez. Altında oluşumundan sonra  vücuttan kısmen veya tamamen çıkarılarak eksizyonel biyopsi ile alınır. Bazı durumlarda  genetik durumdan kaynaklanabilir Geniş, kabarık olup, daha çok  ağrılıdır ve dokunun dışına taşar. Miniskül travmalar nedeniyle zamanla yayılır.

 

5) Hipertrofik Skar (Hipertrofik Skar): Keloid gore daha az abartısız bir yara iyileşmesi şeklidir. Yara sınırlarının dışına taşmaması özelliğiyle skar keloidden  ile bire bir benzerdir.

 

6) Doğrusal Hipertrofik:  Ameliyat / Travmatik  vakalar sonrası ortaya çıkan çıkar; Kırmızı, hafif kaşıntılı skarlardır. Ameliyat sonrası şişlik, kızarıklık, duyarlık, akıntı ateş gibi bir durum olması halinde bakımla solunum komplikasyonlarının önlenir. Genellikle ameliyattan  birkaç, hafta  sonra gelişen bir durumdur. Bu türdeki skarlar 3 ile 6 ay arasında ortaya çıkar ve sonrada küçülmeye başlarlar. Olgun dönemlerinde  genişler. Bu olgunlaşma dönemi  bazı durumlarda 2 yıl kadar sürebilir.

 

7) Yaygın Hipertrofik: Yanık, kaza vb. durumlar da gelişen bir skar türüdür. Kırmızı ve kaşıntılıdır.

 

8) Kontraktür: Kontraktür, yanıklara bağlı olarak yanık veya deri kaybı gibi olarak ortaya çıkar. Derinin çekilip büzülme oluşur. Özellikle el, bilek, koltuk altı gibi eklem bölgelerinde oluşan yanıklarda ve doku kayıplarına neden olan bu durum sonrası yara iyileşmeleri kendi durumundadır.

Bu durumda kişinin hareketleri kısıtlanır ve hareket halinde iken  yaralı olan bölge ağrılı bir hal alabilir. Gerilmeye sahip bu tür skarlar kişi  hareket halindeyken bedensel desteğe ihtiyaç duyabilir. Kliniğimiz tedavileri arasında yer alan leke tedavileri hakkında kapsamlı bilgi için lazerle leke silme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Skar, yara izi tedavisi, lazerle, Steroid enjeksiyonlar, dermapen,estetik gibi yöntemler ile tedavi edilebilir.