Protez Göz Nedir

Protez Göz

Protez Göz Nedir? Herhangi bir sebeple gözünü kaybetmiş olan veya Gözü doğuştan olmayan gözde şekil bozukluğu gelişmesi olan hastalara kozmetik amaçla uygulanan protezlerdir Protez göz uygulaması için izlenebilecek birkaç değişik yol vardır.

 

Göz yuvasının kalıp alınmasından  birkaç günde protez göz hazırlanır. Bu aşama sonrasında protez son halini alıncaya kadar birkaç kere  protez uygulamasına gelmek . gerekli olabilir

 

Protez Göz Nasıl Takılır?

 

Protez göz nasıl takılır? Kişinin diğer gözünün göz bebeğinin rengi ve büyüklüğüne benzer bir biçimde boyanmış ince bir kapak gibi dış protez hazırlanarak göz kapaklarının arkasına gözün üstüne yerleştirilir. Dış protez kişinin kendi göz ile birlikte hareket eder. Şayet göz kişiye ağrı veriyorsa evisserasyon ameliyatı ile gözün içindeki ağrıya sebep olan dokular boşaltılarak sadece gözün beyaz dış kılıfı korunması sağlanır. Göz içerisindeki dokular boşaltılılıktan sonra gözün içindeki boşluğu doldurmak için göz ile aynı büyüklükte bir iç protez yerleştirilir. Bu iç protez insan vücudu ile tam uyum gösteren silikon, akrilik yada muhtelif maddelerden yapılır. Ameliyatla yerleştirilen bu protez sonra ömrü boyunca kişinin gözünde kalır.

 

Hangi Durumda Hangi Protez Göz Uygulaması Yapılır?

 

Hastanın kendi göz yuvarlağının şekil ve bütünlüğü iyiyse, gözün üzerine doğrudan doğruya ince bir kapak şeklinde dış protezde uygulanabilir. Gözün ön yüzeyinde ağrı duyusunu meydana getiren  yoğun bir sinir ağı bulunduğu için göz yüzeyinde his azalması olması gibi bir durumda  doğrudan doğruya gözün üstüne protez uygulanması  mümkün olabilir. Diğer gözün rengine ve büyüklüğüne uygun olan dış protezler, herhangi bir değişiklik oluşturulmamaktadır. Fakat yaralanma ya da darbe sonucunda şekil olarak bozukluk veya küçülmelere maruz kalındığı durumlarda, gözün tüm dış görünüşleri da alınmaktadır. Gözün hareketliğin ortadan kalkmaması için müdahaleler esnasında göz kasları koruma altına alınmaktadır.

 

İç Protez

 

İç protezde kullanım yönünden herhangi belli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Yerleştirme işleminden sonra  hasta belli bir süre kontrol edilmekte ve protezle uyum sürecinin  dolması beklenmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra iç protezin üstüne kapak görünümüne sahip olan dış protezler yerleştirilmektedir.

 

İç Ve Dış Protezlerde İyileşme Süreci

 

İç ve dış protezler, yaklaşık olarak ila 3 ile 4 hafta ondan sonra kişinin vücuduyla uyum sağlamasıyla birlikte, iyileşme süreci de tamamlanmaktadır.

 

Protez Göz Ameliyat Öncesi

 

Protez göz ameliyatı öncesi  yapılan hazırlıklar şunlardır. Herhangi bir sebepten dolayı gözün kaybetmiş kişilerin, protez uygulaması öncesi gözün içerisinde ki dokular temizlenmektedir. Göz içindeki  mevcut olan ölü hücrelerin temizlenip tamamen boşaltılma işleminden sonra oluşan boşluğun ölçüsüne göre protez yerleştirilmektedir. Temizlenmiş göz  içerisine yerleştirilen iç protezler, insan vücudunla uyumlu olan cam, akrilik ve çeşitli birleşik malzemelerden üretilmektedir. Bununla birlikte yerleştirme işlemi cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Protez Göz Ameliyat Sonrası

 

Protez göz ameliyat  sonrası iyileşme sürecinin yaklaşık tamamlanması 4-6 hafta sürmektedir Sonrasında iç protezin üstüne bir kapak şeklinde oturacak bir dış protez daha yapılır. Diğer gözün rengi ve büyüklüğüne uygun şekilde meydana getirilen dış protez karşıdan bakıldığında diğer gözle eşdeğer görünür ve diğer göz ile aynı doğrultuda hareket eder. Hasta dış protezi belli aralıklarla yerinden çıkarıp takabilir ve temizleyerek bakımını da kendisi yapar. İyi yapılmış bir protez gözün çok yakından bakılmadıkça fark edilmesi zordur. Bu nedenle protez göz uygulanan hastalar sosyal çevrelerinde kendilerini çok daha rahat ve huzurlu hissederler.

 

Protez Göz Çeşitleri

 

Cam Protez Göz

 

Cam Protez Göz; Cam Protezde yuvanın ölçüsünü alınması mümkün değildir. Dolayısı ile tam bir uyum sağlamak pek mümkün değildir. Gözyaşı ıslanma özelliği akrilik protezlerden çok daha yüksektir. Hazır protez kullanımında renk ve şekil uyumunu yakalaması  zordur. Ancak  cam, kaliteli bir malzemedir. Bir kez yapıldığında değiştirilemez, bundan dolayı bir ayarlanması gerekmesi halinde yenisinin yapılması lazımdır.

 

Kırılgan ve hassastır. Yüzeyi gözyaşındaki maddelerden etkilenerek düzgün olan kendi yapısını kaybeder ve daha pürüzlü bir hale gelir. Bu durum birçok göz için ciddi bir tahriş sebebidir. Kısa surede bozulan hassas ve kırılgan yüzeyi akrilikle olan avantajını ortadan kaldırmakla ve akrilik protezlere göre üstünlüğü kalmamaktadır. Kişiye Özel Protez Cam protezlerin şekillendirilmesi zordur ve düzeltmelere imkân vermemesi nedeniyle kullanım ve yapımı da sınırladı. Akrilik protezlere göre duyarlı ve hassas olması nedeniyle tercih edilirliği azaldı.

 

Akrilik Protez Göz


Cam protez göz hazır olarak üretilebilmektedir. Yazımızın en başında belirttiğimiz üzere bu nedenle şekil verme ve ayarlanması çok zordur. Diğer taraftan kullanım yapısı ve işlevsel özellikleri de sınırlıdır. Kişiye özel tasarlanabilen Akrilik protez göz üzerinde istenilen bütün değişikliklerde uygulamalı ve kolay bir formada gerçekleştirilmektedir. Her hastaya özel olarak da hazırlanabilen bu protezler, başka obita boşluklarına uyum sağlayabilmektedir. Ayrıca hareketli oluşu ve sağlamlığı açısından da en iyi göz protezleri arasında yer almaktadır.

 

Akrilikler, zaman içerisinde meydana gelen değişikliklere de uyum sağlayabilmektedir. Yüzeylerinde bozunum gibi bir durum oluşması halinde gerekli olan tüm düzenlemeler yapılabilmekte ve polisaj (parlatma) işlemlerinden de geçirilebilmektedir. Söz konusu akrilik protezde, yapısını bozulmadan uzun bir süre koruyabilmektedir. Çevresel güdülenmeler ve etkiler karşısında da oldukça dayanıklıdır.

 

Devamlı kaşıntıya, kızarıklığa sebep olmamaktadır. Ayrıca cerrahi girişim ile yerleştirilen protezler, zaman içerisinde vücudunun bir parçası haline gelir. Göz kapaklarında mevcut olan defetler de düzelmekte ve  hastanın estetik yönden şık bir görünüme sahip olunması sağlanmaktadır. Homojen bir şekilde renklendirildiği için tüm göz renkleriyle  uyum sağlayabilmektedir.

Kişiye Özel Protezler


Kişiye özel olarak üretilen protez gözler, hasta ile bire bir uyum sağlayabilmektedir. Üretim öncesi hastanın göz yuvasının ölçüsü alınmaktadır. Hazır protezler bireyin göz rengine göre üretilebilmektedir. Bu sayede öteki göze protezlerle kişiye estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.  Yine hastanın göz boşluğunun kalıbı alınmakta ve muhtelif provalar yapılarak hasta için en uygun olan ölçü belirlenmektedir. Kişiye özel olarak üretilen protezde, renk boyamaları tamamen hastanın göz rengine göre gerçekleştirilmektedir.

Protez Özellikleri


İstenildiği vakit çıkarıp  temizlenebilmekte ve yeniden takılabilmektedir. Dışarıdan bakıldığı vakit kişinin kendi gözü ile arasında belirgin farklar bulunmamaktadır. Estetik yönden  oldukça şıktır ve zaman içerisinde öyle kolay kolay bozulmalara maruz kalmamaktadır.  Kişiye özel protez gözler, ilerleyen dönemlerde şekil olarak ta değiştirilebilmektedir.

 

Protez Göz Kullanımı


Göz protezlerinin belirli zaman aralıkları içerisinde temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle de kişiye hususi protezler hakkında deneyimli doktorlar tarafından hastalara protezin  çıkartılması noktasında bilgi verilir. Yine hastalar ilişme temizliği ve bakımı noktasında da detaylı eğitimlerden geçirilir. Protezler, kimi zaman yerinden çıkartılıp ve saf su ile yıkanmalıdır. Temizlik işlemleri sırasında da kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmamaldır. Diğer taraftan hastayı rahatsız eden bir durumun yaşanması durumunda de protezlerin temizlenmesi gerekmektedir.

Deneyimli doktorlar tarafından önerilen bir diğer temizlik yöntemi ise, işaret parmağı ile protezin yavaş hareketlerle temizlenmesi sert ve ani bir darbeden kaçınılmasıdır. Protez kullanan hastaların özellikle sağlık açısından kontrollerine aksatmadan gitmesi de gerekmektedir. Son zamanlarda adı sıklıkla duyulan göz rengi değiştirilmesi için yapılan operasyonlar hakkında kapsamlı bilgi için ; Göz Rengini Değiştirme Yazımıza Bakabilirsiniz.

 

Protez göz nasıl takılır? Kişinin diğer gözünün göz bebeğinin rengi ve büyüklüğüne benzer bir biçimde boyanmış ince bir kapak gibi dış protez hazırlanarak göz kapaklarının arkasına gözün üstüne yerleştirilir.