Lens Kullanımı

Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Görme problemi yaşayan insanlar estetik görüntüye önem gösterdikleri için gözlük yerine lens tercih ediyorlar. Görme probleminiz varsa ve gözlük yerine kontakt lens kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktor kontrolünden geçerek lens kullanmaya başlamalısınız. Aksi takdirde göz sağlığınızla ilgili ciddi problemlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Tercihiniz kontakt lens kullanmaktan yanaysa sizler de lens kullanırken bunlara dikkat edin.

 

Lens Kullanımına Siz Değil Doktorunuz Karar Vermeli

 

Kontakt lens kullanmak istedikleri için optik mağazasına gidip istedikleri renkte lens alan kişiler göz sağlığını tehlikeye atabilir. Lens kullanımınız sizin göz probleminize göre ölçülerine ve çapına, kullanılması gereken süreye göre değişkenlik göstermektedir. Renkli lens kullanımında da hangi renk kullanmanız gerektiğine, astigmatlı lens kullanmanıza kadar birçok seçeneği doktorunuzun reçetesi belirleyecektir. Böyle bir durumda lens kullanımına siz değil doktorunuz karar vermeli ve sağlığınız için doktorunuza güvenmelisiniz. Aynı zamanda görme rahatsızlığı mevcut gözlük kullanan hastalarda gözlük numarasına göre lens numarası aynıdır diye bir şey söz konusu değildir. Doktorunuzun birkaç  kontakt lens denemesinden sonra reçetenize önerilen lensi almanız göz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

 

Lens İle Havuza Veya Denize Girilmemeli

 

Kullanmış olduğunuz lens ile havuza veya denize girilmemeli ve lenslerinizi mutlaka havuz suyundan veya deniz suyundan korumalısınız. Göz sağlığı iyi olmayan kişilerde kontakt lensiniz olmasa bile gözünüzü de aynı şekilde havuz suyundan ve deniz suyundan muhafaza etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde gözünüzün mikrop kapması gibi bir sonuç doğuracaktır. Buda oldukça ciddi sorunlara yol açacaktır. Mutlaka kontakt lens çıkartılarak yüzücü gözlüğü kullanması gerekmektedir. Gözlüğünüz ve lensiniz olmadan ciddi anlamda görme problemi yaşıyorsanız görme probleminize göre numaralı bir yüzücü gözlüğü kullanarak havuza veya denize girebilirsiniz.

 

Duş Sırasında Lensinizi Çıkartınız

 

Genellikle diğer aylara göre yaz aylarında sıklıkla duşa girilmektedir. Bu durumda gözünüzde kullanmış olduğunuz lensinizi unuttuğunuzda ciddi problemlere yol açabilir. Duşa kontakt lens ile girmeniz kullanmış olduğunuz lensin zarar görmesiyle birlikte gözünüzün sağlığı açısından da sizleri tehlikeyle karşı karşıya getirecektir. Gözünüzde lens ile banyo yaparken duş başlığından gelen tazyikli suyun gözünüze temas etme riski ciddi problemlere yol açacaktır. Gözünüze gelen tazyikli su kontak lensinizi yırtabilir ve gözünüze direk temas eder. Böylece gözünüze musluk suyunun içindeki parazitlerin geçmesiyle parazitlerin gözünüze temas etmesi halinde hem parazitlerin gözden temizlenmesi zor olması hem de göz rahatsızlığınızın ilerleyecek olması tedavi konusunda da sıkıntılar yaşayabileceğinizin göstergesidir. Bu yüzden mutlaka duş sırasında lensinizi çıkartınız.

 

El Hijyenine Dikkat Etmeli

 

Gün içerisinde ellerimiz ile birçok yere dokunduğumuz için bakteriler diğer organlarımıza göre ellerimizde fazla ve kolay yer edinebilirler. Bu yüzden gözlerinize temas ederken en çok el hijyenine dikkat etmeli ve lensinizi takarken veya çıkartırken mutlaka ellerinizi iyi bir şekilde sabunla yıkamalı ve durulamalısınız. Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra iyi durulanmaması halinde lensinizi gözünüze takarken gözünüze sabun gibi kimyasal temas edecektir. Göz hassas ve narin yapıda bir organdır ve kimyasal maddenin göze gelmesi durumunda gözün kornea tabakası kimyasal maddeden dolayı zarar görecek ve kornea üzerinde bulunan hücreleri öldürecektir. Bu da görme engeliniz yoksa görme konusunda bozukluklar yaşayacağınızı eğer görme engeliniz varsa daha da ilerleyebileceğini gösterir. Bu sebeple ellerinizin iyice durulandığından emin olduktan sonra lensinizi takıp çıkartabilirsiniz.

 

Lensinizi Mutlaka Uyurken Çıkartınız

 

Günlük hayatınızda lens kullanmaya alıştıktan sonra gözünüzde varlığını bile hissetmemeye başlayacaksınız. Bu durumda gece uyurken ve çıkartmanız gereken zamanlarda da unutulabiliyor. Kadınlarda bazen makyaj temizliği, lens çıkartması gibi durumlar zor geldiği için çıkartılmadan uyuya kalınabilir. Bu gibi durumlar bazen önemsenmese de oldukça tehlikelere yol açabilir. Gözünüzde lens varken uyuduğunuzda lens komplikasyonlarına ve lensin göze yapışması gibi sorunlara yol açacaktır. Bazı lenslerin gece uyurken de gözde kalınabileceği söylense de sakıncaları vardır. Göz hastalıkları uzmanları, gece lens ile uyuya kalınırsa bile ertesi gün mutlaka lens kullanılmasına ara verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Sizler de göz sağlığınıza dikkat etmek adına lenslerinizi mutlaka uyurken çıkartınız.

 

Makyaj Yaparken Lens Kullanımına Dikkat Edilmeli

 

Kadınlar için oldukça dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de makyaj yaparken kontakt lens kullanımıdır. Bu durumda makyaj yaparken lens kullanımına dikkat edilmeli ve sıralamaya önem göstermelisiniz. Makyaja başlamadan önce lensinizi takıp sonrasında makyajınızı yapabilirsiniz. Aynı şekilde lensinizi çıkartırken de önce lensinizi çıkartıp sonra makyajınızı temizleyebilirsiniz. Sıralamaya dikkat etmediğiniz takdirde gözünüzde ciddi enfeksiyonlara ve alerjik durumlarla karşılaşmanıza sebep olacaktır.

 

Lens Solüsyonuna Önem Vermeli

 

Kontakt lens için solüsyon seçimine dikkat etmelisiniz. Kullanmış olduğunuz solüsyonun içinde lensinizi gece boyunca bekleteceğiniz için lens solüsyonuna önem vermeli ve diğer solüsyonlarla aynı tutulmamalıdır. Seçeceğiniz lens solüsyonunun mutlaka enfeksiyon koruyuculuğu yüksek olmalıdır. Aynı zamanda iyi bir teknolojiyle üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Uyuduğunuz zaman uzun süre lensleriniz solüsyonda bekletileceği için enfeksiyon koruyuculuğu bakımından iyi bir solüsyon seçmeniz gerekiyor.

Kontakt lens kullanmak istedikleri için optik mağazasına gidip istedikleri renkte lens alan kişiler göz sağlığını tehlikeye atabilir. Lens kullanımınız sizin göz probleminize göre ölçülerine ve çapına, kullanılması gereken süreye göre değişkenlik göstermektedir.