lazerle leke sildirme olayı

Lazerle Leke Sildirme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Cilt lekeleri; birçok farklı sebeple meydana gelebilir. Cilde rengini veren melanin adı verilen pigmentin bazı bölgelerde yüksek ve yoğun olarak toplanması neticesinde meydana gelmektedir. Hormonal değişikliklerin yanı sıra gebelik ve ergenlik gibi durumlarda da cilt lekeleri oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak güneş ışığında kalmak ve cildin hasar alacağı durumlara maruz kalmak, leke oluşmasına yol açmaktadır. Bunun dışında özellikle yaşın ilerlemesi de cilt lekelerine yol açar. Cilt lekeleri, estetik açıdan oldukça olumsuzdur. Ancak cilt lekeleri, günümüz teknolojisi ile giderilebilmektedir.

Lazerle Melazma ve Cilt Lekelerinin Tedavisi Nedir?

Leke tedavisi; özel cihazlar kullanılarak özellikle güneş lekelerinin ve yaşlılık lekelerinin giderilmesini sağlamaktadır. Tedavi kapsamında kullanılacak olan yöntemler, lekelere göre belirlenmektedir. Lazer ile uygulanan leke sildirme yöntemlerinin fiyatları ise lekeli bölgenin durumuna ve lekelerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Her hastanın ihtiyaç duyduğu leke sildirme seansı farklıdır. Bundan dolayı da fiyatlar değişmektedir.

Hangi Tür Durumlarda Lazerle Leke Sildirme Operasyonları Uygulanmaktadır?

Lazerle leke sildirme ameliyatları, farklı cilt lekeleri için uygun olmaktadır. Lazerle leke sildirme yöntemi:

  • Melazma – Güneş
  • Lekeleri
  • Çiller
  • Doğum lekeleri
  • Sivilce Lekeleri
  • Gebelik Çatlakları
  • Yanık İzleri
  • Ciltteki ince kırışıklıklar
  • Antiaging kapsamında uygulanmaktadır.

Bu lekeler ve leke sildirme yöntemleri, hastanın sorununa göre planlanmaktadır.

Lazerle Melazma ve Cilt Lekeleri Tedavisi Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Leke; cilt yüzeyinin altına doğru yayılan bir katmandır. Bundan dolayı da leke tedavisinde sabırlı olmak ve alanında uzman bir hekim ile çalışmak gerekmektedir. Tedavi, adım adım ilerlemektedir. Bundan dolayı da kişinin ilk seansta yüzde yüz sonuç beklememesi, tedaviyi aksatmaması ve doktorun talimatlarını uygulaması gerekmektedir. İlk adım; lekelerin parçalanmasını sağlamak ve hastanın lekelerden rahatsızlığını gidermektir. Tedavide esas hedef ise, ciltteki dengesiz cilt tonlarının eşitlenmesi ve lekelerin giderilmesini sağlamak olmaktadır. Lazerle leke sildirme tedavisi özellikle bronz olmayan tenlerde 4 aylık bir süreç içerisinde uygulanmaktadır.

Lazerle Melazma ve Cilt Lekeleri Tedavisi Uygulaması Kaç Seans Sürer?

Lazerle uygulanan leke sildirme tedavisinde seans sayısı, lekenin durumuna göre belirlenmektedir. Her lekenin durumu aynı değildir, bundan dolayı seans sayısı hakkında hekim hastayı bilgilendirecektir. En kolay tedavi edilen lekeler ise yaş ve güneşe bağlı lekeler olmaktadır. Koyu renkli lekeler, daha hızlı tedavi edilmektedir. Ancak hormonal lekeler için daha uzun vadeli bir çalışma gerekmektedir.

Lazerle Melazma ve Cilt Lekeleri Tedavisi Kalıcı mıdır?

Lekelerin tamamen silinmesi; lekenin tipine ve uygulanacak olan yöntemin doğruluğuna göre belirlenmektedir. Bazı lekeler tamamen silinebilirken, bazıları minimum görünürlükte olmaktadır. Bazı durumlarda lekeler, kişinin aşırı güneşe maruz kalması durumunda yeniden ortaya çıkmaktadır. Ancak bu lekeler, eskisi gibi yoğun ve koyu olmaz. İhtiyaç duyulursa, bir seans uygulaması yapılarak problem çözülebilir.

Lazerle Leke Tedavisi ile Hangi Lekeler Temizlenir?

Lazerle leke tedavisinde güneş lekeleri, çiller ve yaşlılık lekeleri temizlenmektedir. Bunun yanı sıra tedavinin ne kadar başarılı olacağına ise seans sayısına ve lekenin cinsine göre karar verilmektedir. Genel olarak çil tedavilerinde 4-5 seans yeterli olmaktadır. Doğum lekeleri ise 15 seansa kadar sürebilmektedir. Güneş lekeleri ise 8-10 seans arasında çözülebilmektedir. Leke tedavilerinde seans aralıkları ortalama 3-8 hafta olabilir.

Lazerle Leke Tedavisinden Ne Beklemeliyim?

Lazerle leke tedavisinin başarısı; lekenin tipine ve derinliğine göre belirlenmektedir. Cildin yapısı ve seçilen lazerin cinsi, tedavinin başarısı için oldukça önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı da lekenin doğru teşhisinin yapılması ve alanında uzman bir kişi tarafından tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Lazerle Leke Tedavisinden Nelere Dikkat Etmeliyim?

Lazerle leke tedavileri; yalnızca alanında uzman kişiler tarafından uygulanması gereken yöntemlerdir. Koyu renkli kişilerin tedavisi özellikle deneyim gerektirmektedir. Koyu tenli kişilerde, lekelenme riskini önlemek için kaliteli cihazlarla doğru tedavi yönteminin uygulanması gerekir.

Lazerle Leke Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Q-switched Nd YAG lazer, KTP lazer, fraksiyonel lazerler ve IPL leke güneş lekesinde kullanılan cihazlar olmaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak fraksiyonel lazerlerin sonuçları değişken olmaktadır.En doğru tedavi yöntemine hastanın durumuna göre karar verilmektedir.

Lazerle Leke Tedavisinde Kullanılan Cihazlar ve Etki Mekanizmaları Nelerdir?

Lazerle leke tedavisinde kullanılan cihazlar; Q–Switched Nd, YAG Lazerler, Q –switched Nd olmaktadır. Her lazer cihazının etkisi farklıdır. Kişi için hangi cihazın kullanılacağına hekim karar vermektedir. YAG lazer 1064 nm dalga boyundadır. Q-switched lazerler nanosaniye gibi kısa bir sürede atış yapma özelliğine sahiptir. Genel olarak oldukça kısa sürede atış yapan lazerler renk maddesini patlatarak etki sağlamaktadır. Bu sayede de bu denli kısa sürede atış yapıldığı zaman sadece renk maddesine hasar vermektedir, çevre dokudaki hücrelerde etkilenme söz konusu olmaz. Bu özelliği sayesinde ciltte hasar olmadan ve cilt zarar görmeden tedavi başarılı şekilde tamamlanır.