Keratokonus

Keratokonus Hastalığı,,,Keratokonus, kornea şeklinin hasar alıp bozulduğu ve öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı vizyon sorunlarından biri olmaktadır. Kornea, gözün en ön bölümünde yer alan şeffaf kubbe şeklindeki bölüm olmaktadır. Korneada meydana gelen bu farklılık, göze ulaşan ışıkların görme alanlarına odaklanmasında sorun yaratmaktadır. Netice olan hasta bulanık ve bozuk bir görüşe sahibe olur. Özellikle araç kullanma gibi günlük işlerin yapılmasında çeşitli sorunlar meydana gelir. Keratokonus kalıcı körlüğe yol açan bir rahatsızlık olmamaktadır ve çeşitli şekillerde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Görmede bozukluk hisseden kişilerin teşhis için bir uzmana başvurması bu sebeple önemlidir.

Keratokonusun Sebepleri Nelerdir?

Keratokonus hastalığının nedeni ve bu soruna yol açan faktörler tam olarak belirlenmemiştir. Ancak, bu sağlık sorununun gelişiminde genetik ve mekanik travmalar en ciddi risk faktörü olmaktadır. Gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler ve genetik yatkınlığı olan kişilerde bu sağlık sorunları görülmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus sebepleri aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Gözde sürekli alerji ya da kaşıntı olması (hafif göz irritasyonu)
  • Sürekli olarak ilerleyen miyopi ve astigmatın olması
  • Gözlüğe rağmen net görmeme sorunları
  • Işığa hassasiyetin oldukça artması
  • Göz kamaşması

Bu belirtiler genellikle keratoknos belirtileri olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda; hekim muayenesinde gecikmemek oldukça önem teşkil etmektedir. Çünkü keratokonus hastalığının erken tanı ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek ciddi görme problemlerinin de engellenmesini sağlamaktadır.

Keratokonus Hangi Sorunlara Yol Açar?

Bu problem özellikle görmede azalmaya yol açmaktadır. Vizyonu daha sağlıklı hale getirmek için kontakt lens kullanılmaktadır. Eğer bu sağlık sorunu sürekli olarak ilerliyorsa, stabilize etmek amacıyla kontakt lens uygulamasına başlanmalıdır. Eğer hasta kontakt lens kullanamıyorsa, halka tedavisi ile beraber topolazer ya da göz için kontakt lens tedavisine başvurulmaktadır. Bunun yanında hastalığın ilerlemesi söz konusu olmaktadır. Bu ilerlemeyi durdurmak için Corneal Corss Linking yapılmaktadır. Hastaya halka tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi görme başarısını arttırmaz ancak hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır.

Keratokonus Nedenleri Nelerdir?

Keratokonus sebepleri net olarak bilinmemekle beraber bazı durumlar risk faktörünü arttırmaktadır. Genel olarak bu sorun kalıtımsal olarak anne ya da babadan geçebilir. Keratokonuslu 10 kişiden yaklaşık 1 kişinin ebeveynlerinden birinde bu hastalığın mevcut olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra keratokonus, genel olarak 10’lu yaşların sonu ve 20’li yaşların başlarında görülmeye başlamaktadır. Bu sağlık sorunun ilerlemesi ve ileri evrelere geçmesi yıllar sürmektedir. Ancak bazı kişilerde, bu sağlık sorunu daha hızlı şekilde meydana gelmektedir. Korneada aniden şişme meydana gelebilir. Bunun yanı sıra korneada skarlaşma söz konusu olabilmektedir. Korneada sertleşme meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kornea skar adı verilen bu yara dokusuna maruz kaldığında, yumuşaklığını ve berraklığını da kaybetmeye başlar. Bunun neticesinde, görüş daha da bozulur ve bulanıklaşmaya başlar.

Keratokonus Tanısı Nasıl Konur?

Keratokonus, rutin bir göz muayenesi ile kolayca tespit edilebilmektedir. Göz doktoru bu aşamada korneayı inceler ve eğriliğini tespit etmek için tetkikler yapar. Bu muayene, korneada şekil değişikliği olup olmadığını anlamak için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra göz doktoru özel bir bilgisayar aracılığı ile kornea yüzeyini haritalayabilir. Bu detaylı haritalarda kornea yüzeyinin durumunu net şekilde anlamaya yardımcı olur.

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus tedavisi, belirtilere ve hastalığın aşamasına bağlı olarak planlanmaktadır. Belirtilerin hafif olduğu ilk aşamalarda görme bozuklukları gözlük ile kolayca düzeltilebilmektedir. Daha sonra, görüntünün doğru odaklanmasına destek sağlamak adına hastaya özel sert kontakt lensler kullanması önerilir. Keratokonus tedavisinde cerrahi yollar da kullanılmaktadır. Cerrahi olarak kornea içine küçük kavisli bir cihaz uygulanır. Daha sonra korneadaki eğrilik düzeltilir. Göz doktoru bu aşamada korneayı güçlendirmek adına özel bir UV ışını ve göz damlası uygulanmaktadır. Bu işlemleri yapmak korneanın düzleşmesine ya da sertleşmesine sebep olur. Bu sayede daha da kabarık bir hale gelmesi de engellenir. Belirtiler şiddetli olduğunda ise kornea nakli gerekebilmektedir.

Keratokonus için Halka Tedavisi Nasıldır?

Hastanın gözüne kontakt lens uymayan durumlarda ya da kontakt lens kullanımı zor olan hastalarda eğer keratokonus ileri döneminde değilse kornea içi halka uygulaması yapılmaktadır. Topikal anestezi sayesinde kornea içine femtosecond laserle (intralase) kanalların açılması sağlanmaktadır. Bu kanalların açılmasından sonra kanallara halkalar yerleştirilir. Bu halkalar kornea şeklini düzeltmeyi sağlar ve mevcut kırma kusurunun minimuma indirilmesini sağlar. Halkaların çıkarılması ile beraber ameliyatın geri döndürülebilmesi de mümkün olmaktadır.

Kornea Nakli Nasıl Yapılır?

Keratokonusun ileri evre durumlarında artık kontakt lens kullanamayan, görme yetileri azalmış olan ve kornea içi halkalardan yarar göremeyecek hastalar için en uygun tedavi yöntemi kornea nakli olmaktadır. Halk arasında göz nakli da bilinen bu tedavi yönteminde; vericiden elde edilen sağlıklı kornea dokusu alıcının hasta korneası ile değiştirilir. Operasyon genel anestezi altında uygulanmaktadır.