Keratokonus Hastalığı

karetokonus

Keratokonus Hastalığı Nedir?

Keratokonus hastalığı korneanın yani gözün önündeki saydam tabakanın incelerek öne doğru konik bir şekilde çıkmasıdır. Korneanın kırma gücü üzerinde etki yaratarak düzensiz görme ve bulanık görmeye sebep olur.Bu hastalığın son evresinde ise kornea şişer ve beyazlaşma görülebilir. Keratokonus hastalığı nedir sorusuna verilecek en açık cevap budur. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde başlar fakat kişi bunun farkına 20’li yaşlarında farkına varır.Keratokonus hastalığı korneaya zarar verir.Korneanın zarar görmesi demek net göremememiz demektir çünkü kornea ışığı kırarak netlik sağlar.Yani karatokonus hastaları araba kullanırken,bilgisayarda yazı yazarken ve okuma yaparken zorluk çekerler.

Karatokonus kimlerde görülür ve belirtileri nedir?

Keratokonus hastalığı genetik bir hastalıktır. Tabi bazı istisnai durumlarda vardır. Mesela gözün fazla ovalanması,sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörlerde bu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir.Keratokonusun ilk belirtisi arasında bulanık görme vardır.Göz muayenelerinde bu hastalık genellikle miyop ya da astigmat olarak görülür ve hastalara gözlük verilir.Fakat Keratokonüslü hasta bu gözlükle belli bir süre net görür. Düşünülür ki göz numarası ilerliyor. Keratokous ilerler ve gözlük bile yetersiz kalmaya başlar artık ve o zaman anlaşılır durum ve biyomikroskop ile göz incelenmeye alındığında korneanın inceldiği görülür.Eğer sizinde gözünüzde sürekli bir kaşınma,devamlı ilerleyen miyop ve astigmatınız varsa,gözlük kullanmazına rağmen net göremiyorsanız hemen bir göz doktoruna görünmelisiniz. Çünkü erken tanı ile ciddi görme sorunlarının önüne geçilebilinir.

Keratokonus hastalığının tedavisi nasıl olur?

Keratokonus hastalığının tedavisi için farklı yöntemler vardır ve bu yöntemler hastalığın derecesine göre uygulanır. Eğer hastaya erken tanı konulduysa, hastalığın ilk evresinde sert kontakt lensler kullanılabilir. Fakat bu lensler hastalığın ilerlemesini durdurmazlar. Sadece net görüş sağlanarak görmeye yardımcı olurlar. Başka bir yöntem ise Intra Korneal Ringdir.Bunun amacı kornea içerisine bir halka yerleştirmektir ve bu şekilde hastalığın ilerlemesi kısmen durdurulabilinir.Son başvurulan tedavi yöntemi ise kornea naklidir.Çünkü bu nakil oldukça pahalıdır.Yetersiz kornea bağışı vardır ve bu tedavide vücudun dokuyu reddetme ihtimalide vardır.Son zamanlarda etkisi oldukça iyi görülen bir tedavi yöntemi vardır.Corneal Cross Linking uygulaması ile bu hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.Bu tedavide korneal kollajenin direnci arttırılarak korneanın dayanıklılığını arttırmak asıl amaçtır.Bu tedavi ile hastalığın ilerlemesini durdurarak,Korneanın ışığı kırma kusurunu en aza indirip görme kalitesini arttırmak hedeflenir.Fakat CCL tedavisinin uygulanabilmesi için hastalığın ilerleyici olduğunun tespiti yapılmalıdır.Tedaviye başlamadan önce hastanın gözlüklü ve gözlüksüz görme düzeyi ölçülür,Kornea topografisine bakılır,endotel hücre sayımı yapılır.Bu tetkikler yapıldıktan sonra tedavi süreci başlar.Yapılan tedavinin başarısını da 3 ay içerisinde anlarız.