Keratokonus Hastalığı Nedir

Keratokonus Hastalığı İle İlgili Soru Cevaplar

Keratokonk kornea hafifçe çıkıntı yapar ve daha koni şekilli bir yüzey oluşturur. Korneal çapraz bağlamanın amacı (korneal kollajen çapraz bağlama veya CXL olarak da adlandırılır), korneayı stabilize etmek ve keratokonusun gelecekte herhangi bir ilerlemesini durdurmaktır. Tedavi, kornea içindeki zayıflamış kollajen (yapısal protein) liflerini güçlendirir. CXL prosedürlerinin marka isimleri Photrexa / KXL Sistemi ve Holcomb C3-R’yi içerir. Bununla birlikte, korneanın çapraz bağlanmasının görmeyi iyileştirmesi beklenmemektedir. Çoğu vakada, orta ila şiddetli keratokonusu olan hastalar, ek görme düzeltmesi yapmak için Intacs, iletken keratoplasti (CK) veya fakik GİL ameliyatı gibi ek tedavilere ihtiyaç duyacaktır.

 

1. Keratokonus kör olacağım anlamına gelir mi?

 

Keratokonus genellikle körlüğün tamamlanmasına yol açmaz. Fakat hastalık, görme düzeyini normal yaşama zorluk çekecek bir seviyeye düşürebilir. Hastalık ilerledikçe korneal hidrops (geniş yara izi) yanı sıra kontakt lens intoleransı ortaya çıkabilir. Bu, yasal körlüğe neden olabilir ve sonunda bir kornea nakline ihtiyaç duyacaktır.

 

2. Keratokonus tedavisi olursam, kontak lens veya gözlük takmam gerekmez mi?

 

Birisi çok yumuşak keratokonusluysa, o zaman keratokonus tedavisi gördükten sonra gözlük veya kontakt lens gerektiremeyebilir. Bununla birlikte, vakaların çoğunluğunda, hastalar tedavi gördükten sonra bazı görme düzeltmelerinden fayda görecektir. Buna gözlük, kişi veya ek görme düzeltme prosedürleri dahildir. Her hastanın keratokonusu farklı olduğu için, bir hastanın en iyi görme düzeltme seçeneği başka biri için gösterilmeyebilir. Keratokonus tedavileri yaptıktan sonra, göz doktorunuz tarafından iyice değerlendirilmeli ve özel durumunuz için en iyi görme düzeltme seçeneğini tartışmanız önemlidir.

 

3. Keratokonus nedir?

 

Keratokonus, 2,000 kişide 1’den fazla görülen yaygın bir bilateral kornea hastalığıdır. Keratokonus, normalde yuvarlak kubbe şeklindeki korneanın kademeli olarak inceltilerek koni şeklindeki bir çıkıntıya neden olduğu inflamatuar olmayan bir göz koşuludur. Sonuç olarak göz, astigmatizm ile birlikte çok karmaşık bir reçete geliştirir. Keratokonus çıplak gözle görünmez, ancak bir optometristin muayenesinde görünür ve tarar.

 

4. Keratokonus daima vizyonu kötüleştiriyor mu?

 

Dejeneratif bir hastalık olmasına rağmen hastalığın doğal olarak stabilize olduğu hastalar var. Bu, bir hasta 45 yaşın üzerindeyken ve kornea greftine ihtiyaç duymadıysa, reçetelerinin doğal olarak stabilize olması anlamına gelir. Hastalık stabilize edilmeyenler için, hastanın kornea greftine ihtiyacı olabileceği anlamına gelebilir.

 

5. Keratokonus için hangi tedaviler mevcuttur?

 

Keratokonus için herhangi bir tedavi yoktur ve ilaçla tedavi edilemez. Erken aşamalarda görüşleri düzeltmek için gözlük veya yumuşak kontakt lensler kullanılabilir. Kornea inceltilmeye ve büyümeye devam ederken, sert, katı veya gaz geçirgen kontakt lensler gibi daha karmaşık ve ısmarlama kontakt lensler vizyonu düzeltmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bunların sığması veya hoşgörüsü zor olabilir. Kontakt lensler Keratokonus’u daha iyi veya daha kötü yapmaz, ancak giydiklerinizi vizyonunuzu iyileştirir. Keratokonusun ilerlediği ya da kötüleşmesi riski yüksek olanlar için, Kollajen Bağlama, bozulmayı durdurmak veya yavaşlatmak için kullanılabilir. Hastalık stabil olduktan sonra hastalara kontakt lenslerin daha rahat giyilmesi (Kornea implantları) veya reçeteyi tamamen düzelmesi için (İmplantabl Kontakt Lensler ve Net Lens Değişimi) birçok seçenek sunulmaktadır.

 

6. Collagen cross linking nasıl çalışır?

 

Mor ötesi ışık ve Riboflavin (Vitamin B2) damlaları korneayı güçlendirmek için kullanılır. Çapraz bağlamanın esası fotopolymerizasyondur. Riboflavin damlaları de-epitelyalize edilmiş bir korneaya uygulanır ve UV ışığı ile aktive edilir. Işık kaynaklı oksijen radikallerinin üretilmesi, kollajen lifleri arasında kuvvetli kimyasal bağların gelişmesine ve böylece kornea sertleşmesine ve güçlenmesine yol açar.

 

7. Cross linking invaziv mi?

 

Cerrahi olmayan bir işlemdir: kesik veya dikiş yoktur. Prosedür son derece güvenli ve basittir ve yalnızca kalıcı bir değişikliğe neden olmak için bir kez yapılması gerekir.

 

8. Kolajen bağlantısı güvenli mi?

 

Kullanılan Riboflavin damla, basitçe gıdalarda kullanılan ve zararsız olan vitamin B12’dir. Prosedür boyunca UV ışınlarına maruz kalma, gözün yaz aylarında açık havada geçirdiği pozlamadan daha az veya benzerdir. Ayrıca, dalga boyu gözün daha derin katmanlarını korumak için etkili bir şekilde absorbe edildiği anlamına gelir.

 

9. Kornea implantları nedir?

 

Bunlar INTACS, Kerarings ve Ferrara halkaları gibi Intrastromal Korneal Halka Segmentleri (ICRS) ‘dir. Kornea şeklini düzeltmek ve reçeteyi düzeltmek için korneanın içine yerleştirilen açık, mikro-ince, hilal şeklindeki cihazlardır. Korneal implantlar hafif ve orta şiddette Keratokonus hastaları için hızlı ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Bunlar güvenli, geri dönüşümlüdür ve korneanın merkezi görsel eksenini etkilemez.

 

10. Vücudum korneal implantları reddedebilir mi?

 

karetokonusIntrastromal Kornea Halka Segmentleri, biyouyumlu bir materyal olan ve vücut tarafından reddedilmeyecek olan poli-metil-metakrilattan yapılmıştır. Bunlar ayrıca çıkarılabilir ve değiştirilebilirdir, bu nedenle gerekli düzeltme değişiklikleri için farklı yüzükler kullanılabilir.

 

11. Ameliyat izi kalır mı?

 

Kollajen Çapraz Bağlama tedavisi ve Korneal İmplantlar mikroskop olmadan veya çok yakın olmadan görmek son derece zordur sonra göz görünümünde herhangi bir değişiklik yoktur.

 

12. Kollajen Çapraz Bağlama tedavisinden sonra gözlük ya da lens takılır mı?

 

Görüş stabilize olduktan sonra gözlük veya kontakt lensler için değiştirilebilir. Bir hasta Kerasoft objektif giyerse, daha erken bir kontakt lens takabilir (genellikle işlemden birkaç hafta sonra).