Katarakt Operasyonları Nelerdir

Katarakt Operasyonları

Gözün hemen arkasında bulunan göz merceklerinin saydamlığını kaybetmesi sonucu, katarakt hastalığı meydana gelir.Katarakt ameliyatları ise bulanık olan göz merceklerinin düzeltilmesi için yapılır. Katarakt hastaları, sanki buğulu bir camın arkasından bakıyormuş gibi bir görüşe sahiptir. Genel olarak bu hastalık yavaş bir şekilde gelişir. Yaşı ilerleyen kişilerde daha sık görülür. En sık görülen belirtisi tamamen bulanık görmedir. Bu hastalıkta; gözlerde ağrı, sulanma ya da kızarma gibi belirtiler görülmez. Hastalığın başlangıç seviyesinde görüş seviyesinde ciddi bir azalma meydana gelmez. Ancak bazı durumlarda, kişilerin yapısal özelliklerine bağlı olarak görüş tamamen bulanıklaşır.

Katarakt hastalığında;

  • Hastalığın büyüklüğüne,
  • Yoğunluğuna,
  • Göz merceğinin neresinde oluştuğuna

Bağlı olarak sınıflandırılır. Eğer katarakt hastası kişi tedavi için geç kalmışsa, operasyon zor bir süreçte yapılır. Bunun nedeni, katarakt çekirdeklerinin sertleşmesi ve bağlarının gevşemesidir. Uzun yıllar boyunca tedavi olmayan kişilerde, katarakt çürür ve göz içi iltihaplarına neden olur. Ayrıca göz tansiyonunu yükseltme gibi etkileri de vardır.

Katarakt ameliyatları tedavisi

Katarakt hastalarının birçoğu, gözlük ya da ilaç tedavisi ile durumlarının düzeleceğini zannederler. Oysaki durum böyle değildir. Katarakt ameliyatları kesin tedavi için gereklidir. Katarakt ameliyatları günümüzde; iğne ve narkoz olmadan ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Günümüzde modern tekniklerin gelişmesi ile birlikte hasta aynı günde tedavisi tamamlanmış bir şekilde evine dönmektedir. Dünyada ve ülkemizde bilinen ve uygulanan iki tür katarakt ameliyatı vardır. Standart Fako yöntemi ve Femtosaniye Lazer katarakt yöntemi olarak sayılabilecek bu yöntemler, oldukça etkili sonuçların alınmasını sağlar. Standart Fako yönteminde, suni bir göz içi merceği hastaya yerleştirilir. Tekrar hastanın net bir şekilde görmesi sağlanır. Femtosaniye Lazer katarakt ameliyatlarında ise lazer ışınları tedavide kullanılır. Lazer ışınları, normal saydam dokulara zarar vermez ve bilgisayar yardımı ile kesin bir çözüm elde edilir. İşlem sırasında işlemin yapılacağı yer göz damlaları ve lokal anestezi ile uyuşturulur. Katarakt oluşumunun sertlik derecesine göre bilgisayara veriler işlenir ve lazer ışınlarının atımı, sertliğe göre ayarlanır. Lazer ışınları yardımı ile katarakt oluşan bölgede düzgün bir yuva oluşturulur. Daha sonra yine lazer ışınları yardımı ile katarakt oluşan mercek tamamen temizlenir. Katarakt ameliyatları içinde en etkili yöntem budur.