kaş kaldırma

Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma operasyonları genellikle yaşlanma sonucu cildin elastikiyetini kaybetmesi ve yüz görünümünde değişimler oluşması sebebiyle yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda yüzde simetrik bir görünüm sağlanması ve estetik kazanımlar elde etmek adına kaş kaldırma ihtiyacı duyulabilmektedir. İlerleyen yaş, başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun farklı yerlerinde sarkmaların oluşumuna sebep olmakta, bazı durumlarda göz kapaklarındaki sarkmalar sebebiyle görme fonksiyonu olumsuz etkilenmektedir. Yüz ifadesinin oluşumunda önemli bir etken olan kaşlardaki sarkmalar ise, bireyin sürekli yorgun, sinirli ve asabi olduğu izlenimi vermektedir.

 

Kaş Kaldırma Hangi Yöntemlerle Yapılır?

 

Kaş kaldırma bireyin ihtiyaçlarının istenilen düzeyde gerçekleşmesi adına gerekli muayenelerin yapılması sonucundan belirlenecek yöntemlerle yapılır. Hangi yöntemle kaş kaldırılacağı konusunda hastaya yapılan açıklamalar sonucunda, bireyin vereceği karar ve hekim tavsiyesi ile yöntem belirlenmelidir. Kaş kaldırma ameliyatla yapılabildiği gibi, cerrahi müdahale gerektirmeyen tekniklerle de yapılabilmektedir. Her yöntemin kendine has avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Cerrahi yöntemlerle yapılabilen uygulamalar,

 

  • Kaş askısı
  • Endoskopik kaş kaldırma
  • Klasik kaş kaldırma şeklinde yapılabilmektedir.

 

Cerrahi yöntemlere başvurmadan kaş kaldırmaya olanak sağlayan yöntemler ise, botoks veya ulterapi (Ultherapy) olarak iki farklı tekniktir.

 

Kaş Askısı Yöntemiyle Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

 

Lokal anestezi uygulanmak suretiyle kolaylıkla yapılabilen kaş askısı, saç çizgisi ön sınırından küçük bir delik açılması ve bu delikten geçirilen bir dikiş yardımıyla kaşın istenilen pozisyona getirilerek asılmasıdır. İstenilen sonucun elde edilmesine olanak sağlamakla birlikte, uygulamanın kalıcı olmaması ve kaşların bir süre sonra eski konumuna dönüyor olması dezavantajdır. Kişinin yüz yapısına ve yüz mimiklerini kullanma sıklığına bağlı olarak 6 ay ila 2 yıllık sürelerde tekrarlanması gerekebilmektedir.

 

İple Kaş Kaldırma

Endoskopik Kaş Kaldırma Yöntemi Nedir?

 

Kaş kaldırma ihtiyacı hisseden bireylerin en fazla tercih ettiği yöntemlerden bir olan endoskopik kaş kaldırma, endoskop adı verilen küçük ve ince kameralar vasıtasıyla yapılmaktadır. Herhangi bir kesi veya iz bırakmadan yapılabilen bu tür operasyonlar, hastanın durumuna ve hekim tercihine göre ameliyathane şartlarında genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

 

Klasik Kaş Kaldırma Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Şakak germe olarak bilinen bu ameliyat yönteminde, şakak bölgesinde yer alan kısımdan saçlı derinin çıkarılarak alın bölgesinin gerilmesi, buna bağlı olarak da kaşların kaldırılması sağlanır. Saçlı derinin zaman içerisinde elastikiyetini kaybetmesi ile yeniden işleme ihtiyaç duyulabilmesi, yöntemin dezavantajıdır.

 

Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır

Cerrahi Operasyon Gerektirmeyen Kaş Kaldırma Yöntemleri

 

Botoks: uzman estetik cerrahları tarafından uygulanması gereken botoks uygulamalarında altın oran hesaplamaları yapılarak, kaşın doğal hareketlerinin engellenmemesi sağlanır. Cerrahi müdahale içermeyen bu yöntem yaklaşık 2 ila 10 dakikalık bir sürede tamamlanır. En önemli avantajı uygulama sonrası yüzde herhangi bir veya uygulamaya dair bir emarenin kalmamasıdır. Uygulama botulinum toksininin ince uçlu iğneler vasıtasıyla daha önceden belirlenmiş olan noktalara enjekte edilmesi sonucunda gerçekleşir. Botoks uygulamaları kaşın görünümünün korunması adına yılda en az 2 kez tekrarlanmalıdır.

 

Ultherapy (Ulterapi):  ultrason enerjisi kullanılarak cildin eskisine oranla daha sıkı bir hale dönüştürülmesini sağlayarak kaşın kaldırılması sağlanır. Bu tekniğin kullanılması ile yapılan kaş kaldırma uygulaması sonrasında cildin yenilenmesi ve sıkılaşması sağlanır. Ulterapi, bireyin cildinde herhangi bir yara izi oluşturmadan 4-5 mm derine inilebilmesine olanak sağlar. Lazer veya radyofrekans gibi yüzeysel etkilere sahip yöntemlere oranla daha kalıcı olması ve etkisini hemen göstermesi sebebiyle daha avantajlı bir yöntemdir. Yaklaşık 10 dakika süren seanslarla yapılan ulterapi, yaklaşık 3 ay sonra maksimum seviyede etkiye ulaşır.

 

Kaş kaldırma operasyonları genellikle yaşlanma sonucu cildin elastikiyetini kaybetmesi ve yüz görünümünde değişimler oluşması sebebiyle yapılmaktadır.