kaş kaldırma çeşitleri

Kaş Kaldırma Çeşitleri

Kaş kaldırma ihtiyacını doğuran sebepler arasında daha çok bireylerin yaş ilerlemesine bağlı olarak ciltlerinin elastikiyetini kaybetmesi veya yüze daha anlamı ve estetik bir duruş sağlama beklentisi yer almaktadır. Bireyin ihtiyacına ve hekim muayenesi sonrası tavsiyelerine göre belirlenen kaş kaldırma uygulamaları gerek cerrahi, gerekse cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemlerle yapılabilmektedir. Kaş sarkması fiziki görünümün değişmesine yol açtığı gibi, bazı hallerde göz kapaklarının üzerinde bir yığıntı oluşturarak görme zorluklarının oluşmasına da sebep olabilmektedir.

 

Oldukça kısa sürelerde ve ağrısız- acısız yapılan kaş kaldırma uygulamaları sonrası bireylerin yepyeni bir cilt yapısına ve oldukça estetik bir yüz profiline sahip oldukları görülmektedir. Cerrahi yöntemlerle yapılan kaş kaldırma uygulamaları

 

  • Endoskopik kaş kaldırma yöntemi
  • Şakak germe uygulaması
  • Kaş askısı uygulaması şeklinde farklı çeşitlerde yapılabilmektedir.

 

Cerrahi müdahale olarak görülmekle birlikte her biri oldukça kolay ve kısa süreler içerisinde yapılan uygulamalar, ihtiyaçların çeşitliliğine göre hekim tercihi ve bireyin isteği doğrultusunda yapılmaktadır.

 

 

Endoskopik Kaş Kaldırma Yöntemi

 

Günümüzde an fazla tercih edilen kaş kaldırma yöntemlerinden biri olan endoskopi uygulaması, endeskop adı verilen ince ve küçük boyutlara sahip olan kameralarla yapılmaktadır. Vücutta hiçbir iz ve kesi belirtisi bırakmadan yapılabilmesi tercih sebeplerinden biridir. Saçlı derinin iç kesimlerinde yer alan bölgelerde farklı noktalardan birkaç küçük delik açmak suretiyle yapılan uygulamanın tek dezavantajı, saçlı dokuda az bir miktar saç kaybına yol açmasıdır. Diğer yöntemlere göre daha kısa sürelerde istenilen sonucun elde edilmesi ve daha az şişlik oluşması tekniğin önemli avantajları arasındadır.

 

Kaş kaldırma ihtiyacını doğuran sebepler arasında daha çok bireylerin yaş ilerlemesine bağlı olarak ciltlerinin elastikiyetini kaybetmesi veya yüze daha anlamı ve estetik bir duruş sağlama beklentisi yer almaktadır.

 

Şakak Germe Yöntemi

 

Kaş kaldırma çeşitlerinden biri de, artık klasikleşmiş olan şakak germe yöntemidir. Şakak bölgesinden saçlı derinin çıkarılması ve gerilmesi şeklinde yapılan bu uygulamanın dezavantajı, saç içerisine yapılan dikişlerin belli bir süre sonra genişlemesi, genişleyen bölgelerde saçsız alanların oluşabilmesidir. Oldukça kolay ve acısız bir şekilde yapılan operasyon, belirli sürelerde tekrarlanması halinde istenilen sonuçlara ulaşılmasına olanak sağlar.

 

Kaş Askısı Yöntemi

 

Kaş askısı yöntemi, saç çizgisinin ön sınırından bir delik açmak suretiyle gerçekleştirilen bu operasyonda, küçük bir delikten geçirilen bir dikiş vasıtasıyla kaş asılmaktadır. Günümüzde uygulama etkilerinin daha kalıcı olabilmesi adına özel ipler kullanılıyor olmakla birlikte, uzun süreli olarak kaşların istenilen seviyede kalması beklenmemelidir. Kaş kaldırma uygulamasını yaptıran kişinin ne sıklıkla mimik hareketi kullandığına bağlı olarak yaklaşık 6 ay ile 2 yıl arasında kaşların eski görünümüne geri dönmesi beklenmelidir. Bu tür oluşumlar sebebiyle hekim tavsiyesine göre belirli aralıklarla tekrarı gerekebilir.

 

Ameliyat Gerektirmeyen Kaş Kaldırma Çeşitleri

 

Kaş kaldırma uygulamalarının yapıldığı cerrahi tekniklerin dışında, ihtiyaca göre yapılabilen bazı kaş kaldırma çeşitleri de mevcuttur. Ameliyat gerektirmeden kaş kaldırma uygulamaları arasında en sık tercih edilen yöntemler,

 

  • Botoks
  • Ulterapi (Ultherapy) uygulamalarıdır.

 

Cerrahi operasyonlardan çekince duyan veya uygulama bölgelerinde iz görmek istemeyen bireylerin tercih ettiği bu tür yöntemler oldukça kısa sürede ve kolayca yapılabilmektedir

 

Botoks Yöntemi

 

Kaş kaldırma dâhil olmak üzere farklı bölgelere de uygulanan botoks, estetikle ilgili bilgi sahibi olan herkes tarafından bilinen bir yöntemdir. Yaklaşık 10 dakika süren seanslarla yapılan uygulamada, önceden belirlenmiş bölgelere ince uçlara sahip iğnelerle botulinium toksini zerk edilmektedir.

 

Ultherapy (Ulterapi) Yöntemi

 

Kaş kaldırma çeşitlerinin bir diğeri de ulterapi tekniğidir. Bu teknik cildin 4-5 mm derinine inilerek cildin sıkılaştırılmasını ve yenilenmesini sağlamak adına yapılmaktadır. Ciltte herhangi bir yara izi meydana getirmeden yapılabilen uygulama yaklaşık 10 dakika sürmekte, etkileri hemen fark edilmektedir.