Göz Kapağı Tümör Ameliyatı Nasıldır

Göz Kapağı Tümörleri

Göz kapağımız görme işleminin gerçekleştirilmesi açısından büyük önem taşır. Aşırı ince bir deriye sahip olan göz kapağı, herhangi bir dış etkenden gözlerimizi korur ayrıca açılıp kapanarak  göze giren ışığın miktarını da ayarlar. Herhangi bir dış etkenden gözleri korur.

Tüm bu koruyucu görevi üstlenen göz kapağımızda iyi huylu ya da kötü huylu olarak adlandırdığımız tümörler görülebilir. Göz ve çevresinde görülen bu tümörlerle ilgilenen bilim dalına oküler onkoloji deriz. Bu tümörlerin doğru tanısını yapabilmek için de tedavinin zamanında yapılması önem taşır. Zamanında yapılmayan tedavi gözün kaybına veya ölüme sebep olabilir.

Peki, bu tümörler nelerdir?

Gözyaşı Sistemi Tümörleri

Gözyaşı bezi tümörleri genellikle yetişkinlerde görülmekte ve tedavisi tümörün cinsine göre değişmekte. Bu hastalıkta uygulanan tedavi yöntemi cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapidir.

Göz İçi Tümörleri (Melanom)

Yetişkinlerde sık görülen ve kötü huylu göz içi tümörü olan uvea melanom; göz içerisindeki pigment içeren hücrelerden kaynaklanır. Belirtileri göz içinde kubbe şekilli büyüme, görme azalması ve bulanık görme gibi bulgulara yol açabilir. Gözün beyaz kısmında siyah lekesi olan veya vücudunda çok fazla ben bulunan insanlar düzenli olarak göz muayenesi yaptırmalı.

Erken tanı ile kitle küçükse tedavide lazer yöntemi yüksek oranda başarılı olur. Tümör ileri evrede ise radyoterapi, plak tedavisi, cerrahi yöntemler uygulanır. Gecikmiş ve ilerlemiş ise gözün alınması gerekmektedir. Kısacası erken tanı büyük önem taşır. Bu yüzden düzenli kontrolünüzü olmayı ihmal etmeyin.

Rabdomiyosarkom

Genellikle çocuklarda sık görülen bu tümör kötü huylu orbita tümörüdür. Cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapi birlikte uygulanır.

Kapiller Hemanjiom

Özellikle göz kapaklarında ve göz çevresinde doğuştan veya doğumdan sonraki ilk aylar içerisinde ortaya çıkan, iyi huylu lezyonlardır. Görmeyi etkilerler ve tedavi gereklidir.

Kavernöz Hemanjiom

Yetişkinlerde görülen iyi huylu orbita tümörüdür. Tedavisi cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Lenfanjiom

İyi huylu damarsal bir lezyondur fakat orbita içerisindeki dokular arasına yayıldığı için ve zamanla büyümesi nedeniyle tamamen tedavi edilmesi zor bir durumdur.

Lenfoma

Görülme oranı giderek artan orbitanın sık görülen tümörüdür. Tedavi duruma göre değişir. Işın tedavisi ve kemoterapi uygulanır.

Menenjiom

Menenjiomlar iyi huylu tümörlerdir. Beyni ve omuriliği sararlar, yavaş büyürler ve yayılma ihtimalleri düşüktür. Tedavide önemli olan düzenli kontrol edilmeli ve ardından cerrahi müdahale ve radyoterapi uygulanmalı.

Optik Gliom

Göz sinirinin tümörüdür. Tedavi gözün durumuna göre değişir. Radyoterapi ile veya cerrahi olarak müdahale edilir.

Eğer göz kapağınızda iyileşmeyen bir yaranız varsa veya beninizin gösterdiği değişiklikte göz doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyin.