Göz Yaşı Tıkanıklık Ameliyatları Nasıl Yapılır

Göz Yaşı Tıkanıklık Ameliyatları

Göz yaşı tıkanıklığı ameliyatı sonrası sonuçları ne zaman görürüm ?

Gözlerde gözyaşı bezleri tarafından salgılanan sıvı emilir ve göz yaşı kesesinden geçer. Bu alandan sonra gözyaşı boşluğu ile berber burun boşluğuna geçer. Gözyaşı kanalı kısmından çeşitli sebeplerle tıkanıklık ortaya çıktığında, gözyaşı gözde birikir ve göz kapakları arasından yanağa doğru akar. Bu durumda da gözyaşı yollarında enfeksiyon meydana gelir. Bunun yanı sıra çapaklanma, ağrı ve kızırma meydana gelebilir. Ameliyattan kısa süre sonra sonuçlar görülmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Gözyaşı tıkanıklığı belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Aşırı sulanma söz konusu olur.
  • Gözde sık sık çapaklanmalar ortaya çıkar.
  • Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi söz konusu olabilir.
  • Burun kökünde şişlik oluşması meydana gelebilir.

Göz Yaşı Anatomisi Nasıl Olmaktadır?

Gözyaşı yolları, her iki göz kapağının iç kısmında bulunur. Bu alanlar, iğne başı büyüklüğündeki delikleri ifade etmektedir. Burnun alt bölümünde yer alır ve burun boşluğuna açılır. Ağlandığı zaman burnun akması, gözle burun arasındaki bu bağlantı sebebiyle meydana gelmektedir. Bu noktada punktumlarda kanalikül adı verilen, ortalama olarak 1 cm uzunluğunda küçük kanallarla devam eder ve bu alanda birleşir. Bunun yanı sıra ortak kanalikül oluşmaktadır. Ortak kanalikül göz yaşı kesesine doğru açılmaktadır. Göz yaşı kesesi ana göz yaşı kanalı ile devam ederek burun boşluğuna doğru açılmaktadır.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklıkları Kimlerde Ortaya Çıkar?

Gözyaşı kanal tıkanıklıkları her yaşta görülebilmektedir. Ancak genel olarak yeni doğan bebeklerde ve özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Yeni dünyaya gelen bebeklerde ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklıkları doğumsal sebeplerle meydana gelebilmektedir. Yetişkinlerde ise genellikle sonradan ortaya çıkan sebeplerle bu sorun görülmektedir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı genel olarak doğumsal sebeplerle meydana gelmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumu tamamlanmaz. Bu sebeple de gözyaşı kanal tıkanıklıkları oluşmaktadır. Genel olarak problem; gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin dünyaya gelmesidir. Bu durumda gözyaşı buruna boşalma yapamaz. Bunun dışında edinsel gözyaşı kanal tıkanıklıkları ile orta ve ileri yaşlarda görülmektedir. Özellikle tekrarlayan enfeksiyonlar ve gözyaşı kesesinde meydana gelen taşlar, sinüzit, travma, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler gözyaşı kanal tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Tıkanıklığın analizi ve teşhisi için kullanılan yöntem ise kanül aracılığı ile gözyaşı yollarına sıvı verilmesi sağlanmaktadır. Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi uygulamasında, hastanın boğazına sıvı gelip gelmediği kontrol edilir. Eğer sıvı geliyorsa, göz yaşı yolları açıktır. Eğer sıvı gelmiyorsa, gözyaşı yollarının kapalı olduğuna karar verilmektedir. Hekimin gerek görmesi halinde ise gözyaşı yolları görüntüleme tetkikleri yapılması gerekebilir. Bu tetkikler dakriyosistografi ve dakriyosintigrafidir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Eğer göz yaşı kanal tıkanıkları doğumsal sebeplerle meydana gelmiş ise, ilk bir sene boyunca masaj tedavisi yapılmaktadır. Masajlar, burun kökünden, aşağı doğru olacak şekilde yapılır. Günde 3-4 defa ve 10 kere olmak üzere masaj uygulamaları yapılmaktadır. Masaj aracılığı ile kendiliğinden kanalın açılma şansı ise yüzde 95 oranında olmaktadır. Eğer gözde çapaklanma söz konusu ise ilaçlar kullanılır. Bu tedavi yöntemleri başarılı olmaz ise ameliyat yapılır. Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı ise göz sulanmasının nedeninin göz yaşı kanalı tıkanıklığı olduğunun anlaşılması halinde tedavi genellikle cerrahi teknikler olmaktadır. Tedaviden sonra hastanın iyileşme süreci, gözün tıkanıklık durumuna göre belirlenmektedir. Genellikle hastalar ameliyattan sonra görme yetilerini kısa sürede geri kazanmaktadır.

Bu Ameliyatlar Nasıl Uygulanır?

Ameliyatların uygulanması için 3 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise:

1.External dakriyosistorinostomi: Ciltten kesi uygulanarak yapılan bu ameliyatlarda burun ile göz arasına bir cilt kesisi uygulanmaktadır. Bu alan üzerinden girilerek burun ile gözyaşı kesesi arasında yeni bir yol açılması sağlanmaktadır. Başarı şansı oldukça yüksek olan ameliyat sayesinde istenilen sonuç elde edilir. Ancak bu yöntem ciltte iz bırakmaya yol açabilir. 

2.Endoskopik dakriyosistorinostomi: Burun içinden endoskop aracılığı ile uygulanan operasyonlarda endoskop aracılığı ile burun içerisinden girilir. Bu aşamadan sonra gözyaşı kesesine doğru bir yol uygulaması yapılır. Kozmetik bakımdan hastanın daha rahat ettiği ve konforlu olduğu bir yöntemdir. Kulak Burun boğaz uzmanlarının katılımı ile tüm işlem tamamlanır.

3. Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi: Günümüzde yeni yeni uygulanmaya başlayan bu yöntemde ise, gözyaşı kanalının göz çevresinde bulunan ağzı olan kanaliküllerin içerisinden girilir. Bu aşamadan sonra lazer yardımı ile ameliyat tamamlanmaktadır. Bu ameliyat yöntemi kapsamında lokal ya da genel anestezi altında gözyaşı kanalının ağzı genişletilir, daha sonra ise lazer probu kanala yerleştirilir. Prob buruna doğru uygulanır. Daha sonra yan burun duvarına yaslanır. Bu süreçte ise lazer çalıştırılır ve kanal ile burun arasında yeni bir pencere açılır. İşlem yalnızca alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Ameliyat sonuçları, uzmanın başarısına göre belirlenmektedir.

Tavsiye içerik => Göz kapağı estetiği nedir ?