Göz Sağlığı

Göz Sağlığı İçin En Etkin Tedavi Oküloplastik Cerrahi

Oküloplastik Cerrahi, oftalmik plastik ve rekonstrüktif cerrahi, oftalmolojinin göz sağlığı ve rahatsızlıkları tedavisini inceleyen göz hastalıklarının bir alt dalıdır. Bu bilim dalı, göz kapağı, gözyaşı sistemi ve orbita hastalıklarının gözü çevreleyen kemik ve yumuşak dokular tanı, tedavi ve protez göz uygulamalarını kapsar.

Göz torbalarının alınmasından protez göz yapımına, botoksa, badem göz, şalazyon, pleksr ve troid göz hastalığı bunun gibi tüm göz çevresietrafı hastalıklarının tedavisi ve dikkat çekici duyu cerrahi işlemleridir. Göz kapağı vücuttaki diğer dokulardan çok fazla kırılgan bir bölgededir. Göz kapağı cilt ten yönünden vücudun en ince ve hassas bölgesidir.

Oküloplasti ve orbita cerrahisinde cerrahi girişimlerin tümünde güçlü dokuların zarar görmemesi ancak  gerekli yere yapmış bulunduğu cerrahi girişimdir. Yapilacak ameliyatın göz Kapağı anatomisini ve cerrahi ilkelerini bilen oküloplasti cerrahisi eğitimi almış vaka tecrübesine Sahip göz dr’ları tarafından gerceklesmesi önem taşımaktadır.

Oküloplastik Cerrahiler

Oküloplastik cerrahiler, deneyimli dr’lar yönünden yapıldığında mevcut olan problemlere, doğuştan ya da yaşa bağlı gelişen göz kapağı sarkmalarına kısa surede çözüm sunulabilmektedir. İnsanları olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olan göz kapağı sorunları  çağımızda iyi hekimleri çocuk teknoloji ile buluşması konfor yardımı ile göz kapağı ameliyatı ile epey bir biçimde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Doğuştan Oküloplastik Operasyonları

Göz kapağında hastalıkların bulunduğu yılların etkisiyle göz kapaklarında oluşan kapak düşüklükleri beliren kırışıklıklara karşı oküloplasti operasyonları yapılmaktadır. Kapak rahatsızlıkları doğuştan ya da yaşlanma ile kaş ve göz kapaklarında sonradan gelişen kapak düşmesi  ve torbalanmalar, göz etrafındaki kırışıklıklar insana mutsuz,  bıkkın bir görünüm içerir. Oküloplasti operasyonları Sayesinde bu problemlerden kurtularak daha genç bir görünüme kavuşmak mümkün

 

Göz Kapağı Düşüklüğü

 

Tıp dilinde “ptozis” denilen göz kapağı düşüklüğü yeni doğan gelen bebeklerde, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülebilir.Tedavisi cerrahi Olan göz Kapağı düşüklüklerinde operasyonun standardını etkileyen tr önemli nokta, oküloplastik cerrahi eğitimli profesyonel bir  doktor tarafından çocuk teknolojiye sahip ameliyathanelerde çalışılır.

Üst göz kapağı düşüklüğünün görme sebebi  ” Kapak düşüklükleri doğuştan olabilmektedir. Çoğu zaman da ileri yaşlarda gelişebilir. Görme gelişimini engellediği ve kişinin görüş alanını  etkilediği için düzeltilmesi gerekir. Göz kapağını kaldıran adale onarımı ya da kapak askı yöntemiyle kaldırılır. Çocuklarda göz tembelliğine sebep olan kapak düşüklükleri ptozisin düzeltilmesi epey bir sık biçimde gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi için biyolojik gelişimini tamamlamasının beklenmesi gerekir. Bu şekilde

Halk içinde  18 yaşını doldurulması gibi yanlış  bilinen nedenlerin tıpta geçerliliği yoktur.

Ptozis ve bunun gibi benzeri doğumsal anomalilere ne kadar erken müdahale edilirse doğuştan veya göz kapaklarında daha sonradan gelişen dışarıdan gelen , göz de dışa dönme, kirpik olduğunu, göz çapağı tümörleri bunun gibi problemlerin tedavileri için oküloplasti cerrahisi yapılır.

Gözaltı göz ve üst göz kapağı ve kaştaki sarkma gibi sorunlar için göz kapağı ve kaş estetiği ile pratik olarak çözümlenebilir. İki kapak arasındaki eşitsizlik -asimetri- problemleri de aynı şekilde oküloplastik cerrahi ile giderilir. Kişiler göz kapaklarındaki ağırlık hissinden kurtulurlar. Kendilerini daha iyi  ve görüntülerinden dolayı daha dinç hissederler. Görme  |bölgesindeve görmede artış sağlanabilir. Burada önemli } olan konu, hastaya fonksiyonel ve estetik görüntü kazandırabilmektir.

Göz Kapağı Operasyonları

 

Göz kapağı operasyonlarında hastanın ihtiyacına göre genel ve lokal anestezi ihtiyacını cerrahisi yardımı ile gözlerde meydana gelebilecek şalazyon, kapak düşüklükleri, yaşlanmaya bağlı kapakta, kirpik batması, göz yaralanmaları kapağı ya da doğuştan tıpkı aynı benzer biçimde birçok sıkıntı ve problem çözüme ulaştırılmaktadır. Göz etrafı kırılmalarında ise botoks uygulaması ile daha genç bir görünüm elde edilir. Bu operasyonlar altında, kişi  sağlığının beraberinde genç bir görünüm kazanmasına  katkı sağlamak içindir.

Okuloplastik Cerrahi

Oküloplastik cerrahı, bir göz rahatsızlıkları uzmanıdır, bununla beraber göz çevresindeki bütün, dokuların hastalıkları tedavisi konusunda uzmandır. Genel göz hastalıkları eğitimine oküloplastik cerrahi mevzusunda tahsil görüş olması  gerekir.

Oküloplastik cerrahların alanına giren hastalıklar şöyle ki sıralanabilir:

  • Göz Kapağı rahatsızlıkları
  • Göz Kapağı estetiği
  • Göz Botoks Kullanımı
  • Gözyaşı Kanalı tıkanıklıkları  ve diğer hastalıkları
  • Guatra bağlı gelişen göz rahatsızlığı
  • Gözün kaybı sonrası Protez göz uygulamaları
  • Göz çukuru rahatsızlıkları
  • Göz kapağı hastalıkları

Göz Kapakları gerek göz sağlığı, gerekse yüz estetiği yönünden oldukça önemli dokulardır. Göz kapaklarında gelişebilecek değişik hastalıkların bu mevzuda uzman deneyimli|profesyonel bir göz rahatsızlıkları uzmanı okuloplastik cerrahı tarafınca değerlendirilmesi tedavisi gereklidir. Göz kapaklarının içe dönmesi, dışa dönmesi kapak pozisyonu bozulmadan kirpiklerin göze doğru dönmesi , kapakların düşük durması (ptozis), alt kapak uzerinde ettik torbalanmalar kapak kasılmaları bu şekilde ki problemler içerisinde sayılabilir. Göz kapağı yaralanmaları ve kapak tümörleri de okuloplastik cerrahi işlemler son derece önemlidir. Yararlanma sonrası, tümör ur çıkarılması sonrası göz kapaklarının onarımı göz sağlığıdır. Bu durumlarda estetik duruşun sağlanmasının yanı Sıra, muntazam bir göz-kapak ilişkisinin sağlandığı sağlıklı bir göz kapağı onarımının görme açısından önemi büyüktür.

 

Göz Kapağı Estetiği

 

Genetik ve çevresel faktörler nedeni ile seneler içinde göz çevresinde birtakım istenmeyen değişiklikler gelişebilir. Bu değişiklikler kişiyi görüntü olarak rahatsız edebilir. Olduğundan çok daha yaşlı görünmesine sebep olabilir. Bunun benzeri biçimdeki hastalıkların problemlerin yoğunluğuna bağlı şekilde hafif cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir. İçinde yaşın ilerlemesi ile gözle oluşan ve kişiyi en oldukça rahatsız eden değişimler içerisinde göz torbalanmaları, kapak düşüklükleri ve cilt sarkmaları sayılabilir.

Bazen göz kapağı derisinde torbalanma yapılmaksızın sarkma ya da gevşeme de mevcuttur. Bu ve benzer şekildeki durumlarda genellikle yüzeysel uygulamalar göz kapağı estetiği ( blefaroplasti) yeterli) olmamaktadır. Cerrahi tedavi gerekli olmaktadır. Üst ve alt göz kapaklarından cilt ve yağ dokusunun çıkarılması hedeflenir. Yalnızca çıkarılan doku miktarlarının son derece iyi planlanması, gerekli olabilir.

Bu amaçla öncelikle tam bir göz muayenesi Tıp Fakültesi planning gereklidir ettik. Doğru bir şekilde planlanarak yapılan cerrahi bir müdahale hastaya daha genç bir görünüm kazandırır. Ama bunu yaparken göz sağlığını bozacak ya da ve ya tehlikeye atacak planlamalardan kaçınmak gerekmektedir.

Bu nedenle cerrahi öncesi detaylı bir göz muayenesinin ne kadar önemli olduğu önemli bir gerçektir. Göz Kapağı Estetiği Uygulamaları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Göz Kapağı Estetiği Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

Yetişkinlerde Göz Yaşarması ve Tedavisi

 

Göz yüzeyine sürekli şekilde salgılanan gözyaşı, düzenli, bir biçimde burun boşluğuna akıtılmaktadır. Bu muamele oldukça ince kanalcıklar, gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalı üstünden gerçekleşir. Bu sistemin doğru bir şekilde çalışmaması durumunda, gözyaşı göz üzerinde birikerek kapaklardan taşar yanaklara doğru akarak göz sulanmasına ettik sebep olur. Önceden herhangi Bir problem olmayıp, orta yaş ve üzerindeki kişilerde ortaya çıkan sulanmalar özellikle göz yaşı kanalın alt ucundaki tıkanıklar sebebi ile görülmektedir.

Bu problem yetişkinlerde en çok göz sulanması sebebidir. Bu tür olgularda, genellikle tedavi şekli cerrahidir. Detaylı bir hikâye, muayene ve klinik testlerin arkasından planlan cerrahi girişim, okuloplastik cerrahinin birçok başarılı olduğu müdahalelerin başlangıcında çalışıyor.

Gözyaşı kanalı ameliyatı, gözyaşı kesesi ile burun boşluğu içinde bir pencere olarak  kullanması için yapılan bir ameliyattır. Yeni açılacak bu pencere sayesinde , göz yüzeyine salgılanan gözyaşı, buradan toplanarak burun boşluğuna akıtılabilecektir.

Üst göz kapağı düşüklüğünün görme sebebi  ” Kapak düşüklükleri doğuştan olabilmektedir. Çoğu zaman da ileri yaşlarda gelişebilir. Görme gelişimini engellediği ve kişinin görüş alanını  etkilediği için düzeltilmesi gerekir.