Göz Rengi Değiştirme

Göz Rengi Değiştirme

Göz rengini kalıcı olarak şekilde değişim yapmak mümkün. Göz rengini  değiştirme; Lazerle kalıcı olarak şekilde değiştirilmektedir: Lazer uygulaması ile göz içine yapay iris takılmasıyla değiştirilir. Yapay iris, gözün iris dokusu üzerine yerleştirilen çok aşırı ince, jelâtin gibi bir zar göz bebeğinin kenarından milimetrik ölçüde ve genişlikte bir açıklık sağlanarak göz içine yerleştirilir.  Lazer uygulamasıyla göze rengi veren dokuya, yani iris verilen dokuya uygulanan özel bir lazer ile koyu renkteki bir göz mavi Bu ya da yeşil renge dönüşebilir. Tedavi, maalesef çok aşırı risklidir. Kişi güzelleşme uğruna  gözünü kaybedebilir.

Lazerle Göz Rengi Değiştirmenin Yan Etkileri

Göz devamlı olarak, göz küresi içinde kapalı kalan bir sıvı üretir. Bu sıvının fazlasını da filtre görevi oluşturan dokulardan geçirerek kan damarları yoluyla göz küresinin dışına atar. Göz içinde bulunan bu filtre dokular herhangi bir sebeple tıkanırsa çok fazla sıvı göz küresini terk edemez ve göz içinde birikir. Göz sıvı üretmeye ara vermeden devam edeceği için, bir süre sonra göz içinde biriken sıvı göze aşırı bir basınç yapar ve bu basıncın etkisiyle görmemizi sağlayan hücreler ezilerek ölmeye başlar.

Göz rengi değişim işlemi yapmak için uygulanan lazer operasyonunda boya hücreleri göz içinde toz şeklinde uçuşmaya başlar ve bu filtre dokuları tıkayabilir. Kornea ismini verdiğimiz gözün en önündeki saydam kısmında da görme için yaşamsal önemi olan hücrelerde kaybı yaşandığı ve bu yöntemle tedavi gören hastalarda kornea nakline gerek olabilir.

Bu duruma bir hale glokom, yani göz tansiyonu rahatsızlığı denir. İşte bu durumda göz tansiyonu yükseldiğinde bunun tedavisi öyle çok kolay değil. Sürekli ilaç kullanımı, ayrıca ilave operasyonlar yapılması gerekecektir. Bu durumun görülme olasılığı %20-Bu yöntemde göz tansiyonu problemi 25’inde bu riskin oluşacağı hesaplanıyor. Hastaların önemli bir bölümünde göz tansiyonu geliştiği görülüyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemi de, görülmekte olan bu türdeki sakıncaları sebebiyle sağlık bakanlığından onaylanmadı ve uygulamaya girmedi. Hızlı ve etkin bir tedavi yapılmadığında hastanın kalıcı şekilde kör olması kaçınılmaz. Güzelleşmek uğruna gözümüzün rengini değiştirilmesini isterken derken, kişi körlük riski ile başa kalabiliyor. Kısaca lazer ile göz rengi değiştirme yöntemi oldukça çok risklidir.

 

Femtosaniye Tekniği

Fransa’da geliştirilen yeni bir teknik, sebebiyle çok iyi şeyler vaat ediyor. Bu yöntemde gözün içine girilmiyor, iris ile ilgili bir işlem yapılmıyor. Femtosaniye ismi verilen ve hem gözlük kullanan kişileri gözlükten kurtulmak hem de katarakt hastalarında katarakt temizlemek için uygulanan bir lazer cihazıyla kornea dokusu içine halka şekline getirilmiş pigment yerleştiriliyor. Bu yöntemde alınan sonuçlar çok iyi görünüyor. Göz içi dokularına müdahale edilmediği için göz tansiyonu gelişmiyor, korneada hücre kaybı oluşmadığı için de kornea nakline kadar ilerleyecek sorunlar yaşanmıyor. Bu yöntemde farklı bir avantaj daha var. Gözlere çok sayıda renkten bir tanesi önceden kişi şahıs tarafından seçilerek verilebiliyor.

İşlem öncesinde, bir renk kartelâsından mavi, yeşil ya da yapay hangi renk isteniyorsa seçilebiliyor ve kişinin göz rengi bire bir bu renk ile değiştirilebiliyor. Uygulama işlemi ağrısız ve birkaç dakikada tamamlanıyor. İşlem sonrası gözlerin kapatılması gerekmiyor, kişi gözleri açık şekilde evine gidebiliyor. İşlem sonrası dönem de ağrısız yaşanıyor. Ertesi gün araç kullanmak, bilgisayar kullanmak, işe gitmek rahatlıkla mümkün oluyor. Bu işlemin etkisi kalıcı. Göz, yeni rengi kalıcı şekilde değiştiriyor.

Renkli Kontakt Lensler

Kısacası, dünyanın tüm toplumlarında değişik göz rengine sahip olmak için yoğun bir şekilde talep ve ilgi var. Kozmetik dünyası da üretilen, numarasız renkli kontakt lensler ile göz rengi değiştirme işlemi mümkün. Renkli kontakt lensler bugünlerde halen büyük bir ilgi görüyor.

Opak Lensler

Göz rengi değişim işlemi yapmak için bilindiği gibi günümüzdeki en yaygın uygulama faaliyet lenslerdir. Kontakt lensler vasıtası ile kişi dilediği göz rengine rahatça sahip olabilir. Ancak nasıl bir değişiklik yapılması istendiğine bağlı bu lensler de kendi arasında içinde ayrılır. Görüş mercekleri, geliştirme lensleri ve opak lensler renkli lensler arasında alt kategorileri oluşturur. Görüş lensleri, kişinin gözlerinde çok hafif renklendirme sağlar. Bu lens tipinin üretilme amacı kişinin kendi göz rengini daha iyi şekilde görülmesidir. Geliştirme lensleri ise göz rengi kısmi şekilde değiştirir, sadece göz rengini daha belirgin, koyu ve çekici kılar. Opak lensler ise irisi tamamen tam olarak başka bir renge kavuşturur. Kişiler doktor değerlendirmesi sonrasında kendilerine uygun türde kontakt lens seçer.

İris İmplant Cerrahisi

Göz rengini değiştirme konusunda  lensin kullanımının dezavantajları olmaksızın kalıcı olarak şekilde değişim işlemi yapmak isteyenler için iris implant cerrahisi geliştirilmiştir. Dünyada birçok ülkede uygulanan bu özel cerrahinin kendi içinde birtakım riskleri mevcuttur. Bu işlem sadece göz rengini değişim işlemi yapmak için değil, irise bağlı göz kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Göz renginde kalıcı değişiklik yapmak isteyenler için iris cerrahisi ne kadar popüler bir hal almış olsa da bu ameliyata ilişkin yaygın riskler vardır. Bu riskler göz enfeksiyonu, kornea hasarı, katarakt, kısmi görme kaybı şeklinde özetlenebilir.

Göz Rengini Doğal Yollarla Değiştirme

Doğal metotlar ile göz rengi değiştirme işlemi yapmak isteyenler için bal ve ılık su kullanmak epey bir yaygın seçenek alternatif bir çözümdür. Aşamalı bir göz rengi değişikliği için kullanılan uygulanan bu yöntemin ne hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Musluk suyu ve bal kullanılarak yapılan göz rengini açma yöntemleri  yüksek enfeksiyon riski içermesinin beraberinde göz irisinde Horner sendromu, iris melanomu, pigmenter glokom gibi kalıcı  şikayetler yaratabilir.

Fransa’da geliştirilen yeni bir teknik, sebebiyle çok iyi şeyler vaat ediyor. Bu yöntemde gözün içine girilmiyor, iris ile ilgili bir işlem yapılmıyor. Femtosaniye ismi verilen ve hem gözlük kullanan kişileri gözlükten kurtulmak hem de katarakt hastalarında katarakt temizlemek için uygulanan bir lazer cihazıyla kornea dokusu içine halka şekline getirilmiş pigment yerleştiriliyor.