Göz Kuruluğu Tedavisi Nedir

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu tedavisi için bu sendrom hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Sendrom kronik ve tipik olarak progresif bir durumdur. Sebep ve ciddiyetine bağlı olarak, tamamen tedavi edilemeyebilir. Ancak çoğu durumda, kuru gözler başarılı bir şekilde yönetilebilir, genellikle gözle görülür şekilde daha büyük göz rahatlığı, daha az kuru göz semptomları ve bazen de daha keskin görme sağlar.

 

Göz kuruluğu hastalığı birçok nedenden dolayı çeşitli tedavi yaklaşımları kullanılmaktadır.

 

Aşağıdakiler, göz doktorları tarafından kuru gözlerin belirti ve semptomlarını azaltmak için yaygın olarak kullanılan kuru göz tedavilerinin bir listesidir. Göz doktorunuz, durumunuzun nedenlerine ve ciddiyetine bağlı olarak, bu kuru göz tedavilerinden sadece birini veya tedavilerin bir kombinasyonunu önerebilir.

 

1. Yapay Gözyaşları

 

Bilgisayar kullanımı, okuma, okul çalışması ve diğer durumsal nedenlerden kaynaklanan hafif kuru gözler vakaları için en iyi Göz kuruluğu tedavisi, yapay gözyaşı veya diğer kayganlaştırıcı göz damlacıklarının sık kullanımı olabilir. Reçetesiz temin edilebilen birçok yapay gözyaşı markası vardır. Yapay gözyaşı kullanımındaki zorluk, ürün bulunabilirliği eksikliği değildir – aralarından seçim yapabileceğiniz kafa karıştırıcı marka ve formülasyon sayısıdır.

 

Yapay gözyaşı ve diğer tezgah üstü (OTC) yağlayıcı göz damlası, çok çeşitli bileşenlerde ve viskozitede (“kalınlık”) mevcuttur. Düşük viskoziteli yapay gözyaşı “hafif” ve sulu. Genellikle bunları uygularken vizyonunuzu çok az ya da hiç bulanıklaştırma ile hızlı bir rahatlama sağlarlar. Ancak çoğu zaman yatıştırıcı etkileri çok kısa sürelidir ve bazen yeterince kuru göz rahatlaması için bu damlaları çok sık kullanmanız gerekir.

 

Öte yandan, yüksek viskoziteye sahip yapay gözyaşları daha fazla jel benzeridir ve daha uzun ömürlü yağlama sağlayabilir. Ancak, genellikle bu damlalar, uygulamadan hemen sonra birkaç dakika boyunca vizyonunuzun kaybedilmesine neden olur. Bu nedenle, bu düşüşler genellikle iş gününüzde veya sürüş gibi acil durumlarda net bir görüşe ihtiyaç duyduğunuzda kullanım için iyi bir seçim değildir. Bunun yerine, yüksek viskoziteli yapay gözyaşları sadece yatma zamanı kullanımı için tavsiye edilir. Ayrıca, bazı yapay gözyaşı markalarındaki bileşenler, hangi tip kuru göz koşullarına daha uygun olduklarını belirleyebilir. Örneğin, bir marka sulu eksiklikteki kuru gözler için daha iyi çalışabilirken, bir başka marka buharlaşıcı kuru göz durumu için daha etkili olabilir.

 

Göz Kuruluğu Tedavisi Sistemleri

 

Göz doktorunuz bir veya daha fazla marka veya yapay gözyaşı formülasyonu kullanmanızı önerirse, damlacıkları ne zaman ve ne sıklıkta kullandığınızla ilgili size verdiği talimatları izlediğinizden emin olun. Ayrıca, göz doktorunuzun önerdiğinden farklı markalar kullanmayın. Farklı bir marka veya çok sayıda yapay gözyaşı markası kullanmak, doktorunuzun önerdiği kuru göz tedavisinin başarısını değerlendirmeyi zorlaştıracaktır.

 

2. Restasis
OTC yapay gözyaşı yerine (veya bunlara ek olarak), göz doktorunuz kuru göz tedaviniz için günlük olarak Restasis (Allergan) adı verilen reçeteli bir göz damlası kullanılmasını önerebilir. Restasis sadece göz yüzeyinizi yağlamaktan daha fazlasını yapar. Kuru göz sendromuyla ilişkili iltihaplanmayı azaltan ve vücudunuzun gözlerinizi nemli, rahat ve sağlıklı tutmak için daha doğal gözyaşları üretmesine yardımcı olan bir madde içerir.

 

Bununla birlikte, Restasis’in terapötik etkisinin hemen olmadığını bilmek önemlidir. Bu kuru göz tedavisinin tüm avantajlarından yararlanmak için günlük olarak minimum 90 gün boyunca damlaları kullanmalısınız. Restasis’i deneyenlerin önemli bir yüzdesi, tedavinin ilk birkaç haftasında erkenden yanan gözler görecektir.

 

3. Steroid Göz Damlası
Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, doktorlar iltihaplanmanın kuru gözlerin bir nedeni olarak önemini keşfettiler. Enflamasyon sıklıkla kuru göz hastalığına bağlı kızarıklığa ve yanmaya neden olur; ancak birçok durumda, herhangi bir görünür işaret veya semptom olmadan mevcut olabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra Göz kuruluğu tedavisi için kesinlikle bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Burada sizlere sunmuş olduğumuz sistemler tamamen bilgi edinme amaçlıdır. Doktorunuz görmeden herhangi bir işlem yapmamanız gerekmektedir.

 

One Comment

  1. başıma gelmeden önce bu kadar ciddi sonuçları olacağını düşünmüyordum. gerçekten ciddiye alınması gereken ve uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık bence.

Comments are closed.