göz kuruluğu tedavisi nasıl yapılır

Göz Kuruluğu Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Gözümüz gözyaşı ile sürekli olarak yıkanmaktadır. Gözyaşımız gözün sağlıklı kalabilmesi ve gözün işlevini yerine getirebilmesi için önemli bir yere sahiptir. Göz kuruluğunun nedeni, gözün görme işlevini devam ettirebilmesi için gerekli olan gözyaşını yeteri kadar üretememesidir veya gözyaşı kalitesinin azalmış olmasıdır. İşte bu durumda göz kuruluğu ortaya çıkar. Göz kuruluğunun başlıca belirtileri genellikle gözde yanma, batma, kızarıklık ve görmede bulanıklıktır. Göz kuruluğu Türkiye’de büyük bir çoğunlukta görülmektedir. Tedavi edilmezse de bu hastalık körlüğe kadar gidebilir. Göz kuruluğunun tedavisi mümkündür. Hastanın kendi kanından elde edilen bir serumla bu sorun çözülebilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise suni gözyaşı damlaları ve tıkaçtır.

Göz kuruluğu kimlerde görülür?

Öncelikle şunu belirtelim göz kuruluğu her yaşta ortaya çıkabilir. Fakat en çok yaşlılarda görülür çünkü yaş ilerledikçe gözyaşı üretimi de azalır. Kadınlarda bu hastalık daha çok görülür. Alerjik sebeplerde gözyaşını azaltan ve kuruluğa neden olan bir sebeptir. Eğer vücudunuzda A vitamini eksikse göz kuruluğu yaşama olasılığınız fazladır.

Göz kuruluğu bilgisayar başında zaman geçirenlerde, kuru havanın olduğu ofislerde klima ile havalanan ortamda bulunanlarda da görülür. Bilgisayar ekranında çalışmak zorunda olanlar düzenli aralarla göz kontrolü yaptırmalıdır.

Göz kuruluğu testi

Göz doktoru tarafından  yapılacak  muayene ile göz kuruluğu tespiti yapılır. Hastanın anlattığı şikâyetlerde bu tespiti kolaylaştırır. Göz kuruluğu testi, gözyaşının özel boyalarla boyanmasıdır. Bir başka test ise gözyaşı şeritleri ile gözyaşı miktarı ölçülür.

Göz kuruluğuna ne iyi gelir

Peki, göz kuruluğuna ne iyi gelir, ne yapmalıyız? Öncelikle kuruluğa ne sebep olmuş onu tespit edip ortadan kaldırmalıyız. Aynı zamanda çevresel etkenlerden de gözlerimizi korumalıyız. Bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de önemli olan ekrandan gelen parlamaları azaltmaktır. Yani ekran ışığını olabildiğince kısın. Daha sık göz kırpın ve ara ara dinlenmeyi ihmal etmeyin. Gözünüzü az yoran yazı tipi ve rengi seçmeyi de unutmayınız.

Göz kuruluğu yaşayan hastaların iyileşmesine yardımcı olacak yöntemler

Suni gözyaşı kullanabilirsiniz, kuru ortamlardan uzaklaşın, ekran başında uzun süre kalmayın, kapalı ortamlardaki nemi arttırmak için nemlendirici kullanın, fazla su tüketin, güneş gözlüğü kullanın. Ve en önemlisi düzenli olarak göz doktoruna muayene olmayı ertelemeyin.