Göz Kapağı Şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi

Göz kapağı şişmesi  (Blefaroşalazis) göz kapağında tekrarlayan ödemi ve enflamasyonu (iltihaplanması) ile karakterize bir rahatsızlık adıdır. Özellikle tekrarlayan ataklar sonrası zamanla göz kapağında atrofi adı verilen gerilme ile dokunun incelmesi ile ortaya çıkabilir. Göz kapağı şişliği (blefaroşalazis) rahatsızlığı  tekrarlayan ataklar  göz kapaklarının tek ya da iki tarafında sarkma şikayetleri ile ortaya çıkabilmektedir.

Bu şikayetler ağrılı ya da ağrısız olarak, gözün alt ve   üst kapağını etkileyebilen gözü saran bağ dokularda iltihap (inflamasyon) veya aşırı sıvı (ödem) oluşmasına neden olabilmektedir. Göz kapağının şişliği (Blefaroşalazis) daha çok genç yaş grubunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gözde enfeksiyon ve ödem oluşması halinde mutlaka olabilecek en kısa süre içinde bir doktorla görüşülmesi gerekir.

Göz Kapakları Neden Şişer?

Göz kapağı ( Blefaroşalazis) ödemi ağrısız olup göz kapağı şişmesine neden olur ve bu bazen bu şikayetler günlerce sürer. Göz kapağında gerilme ile birlikte göz kapağının derisi de zayıflar. Buna karşın  göz kapağını kaldırmaya yarayan kaslar da etkilenebilir ve bu durumda göz kapağı sarkması göz kapağı düşüklüğü (pitozis) ortaya çıkabilir. Göz kapağı şişliği bazen herhangi bir  belirti olmaksızın kendini gösterirken bazen de gözde ödem,sıvı, kaşıntı, ağrı, batma benzer şikayetlerle ortaya çıkar. Alerji meydana gelir. Yüksek yastıkta yatmak, az uyumak ya da fazla uyumak da göz kapaklarında şişmesine neden olur. Alerji ile şişen göz kapağında ilk belirti göz kaşıntısı dır.

Bazen bu tür bir durumda gözlerde şişme hatta kapanması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Göz kapağının içerisinde oluşan iltihaplanma nedeni ile göz kapağındaki enfeksiyonu nedeni ile arpacık denilen bir hastalığı oluşur. Bakteriyel enfeksiyon yada yağ üreten bezlerde iltihaplanma sebebiyle oluşabilir. Yağ üreten bezlerden biri tıkandığında, göz de şişme ortaya çıkar. Bu iltihabi şişlik ara sıra dışarı akabilir.

Göz Kapağı  Şişliği (Blefaroşalazis) Neden Ortaya Çıkar?

Göz kapağı şişliği (Blefaroşalazis) rahatsızlığının neden olduğu bölgesel bir ödem sebebiyle damarlarla doku arasında nedeni belli olmayan bir halde sıvı geçişi olur. Kısaca bu tür şikayetler daha çok böbrek problemleri, omurga anormallikleri ve bazı doğumsal kalp hastalıkları ile birlikte de görülebilmektedir.

 

Göz Kapağı Şişliği (Blefaroşalazis) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı şişliği (Blefaroşalazis) bağlı ortaya çıkan kapağı şişliği ataklarını kesin  bir şekilde ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak irin dağıtıcı göz damlaları birtakım hastalarda yararlı olabilmektedir. Özellikle 6 ay içinde göz kapağı şişliği geçmemişse göz kapağında ortaya çıkan sarkma ve gevşemeler göz kapağı estetiği ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Göz Kapağı Şişliğinin Tek Sebebi Blefaroşalazis Midir?


Göz kapağı şişliğinin tek sebebi blefaroşalazis değildir. Göz kapaklarında oluşan şişliklerin nedeni bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Göz kapaklarında beliren bu şişliğinin sıklıkla görülme şekli  ve sebebi  göz kapağında oluşan enfeksiyonlarıdır. Göz kapağında oluşan enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkan şişliklere bazen gözde batma, batma, çapaklanma benzer biçimde şikayetler de eşlik eder. Yine göz kızarıklığı da göz kapağı enfeksiyonu da eşlik edebilmektedir. Göz kapağı şişliğinin bir diğer nedeni Tiroit bezinin fazla çalışması ile ilgili bir durumdur. Bu durumda  göz kapaklarında oluşan şişliğin giderilmesi için uygulanacak özel bir tedavi yöntemi yoktur. Tiroit bezi tedavisi için uygulanan tedavi yöntemleri bu çoğu zaman göz kapak şişliği için etkilidir.

Göz Kapağı Şişliği Blefaroşalazis Nedenleri

Göz kapağındaki şişme göz sağlığı kadar insanın hayatını tehdit eden bir problem olarak ortaya çıkabilir. Göz kapakları ince yapıları nedeni ile aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden ötürü göz şişer. Göz kapağı şişmesi, enfeksiyon, ödemeler, böcek ısırması gibi bir çok nedeni kaynaklanabilir. Özellikle bayanlarda hormonal nedenlere bağlı olarak göz kapaklarına şişlikler görülebilir. Normal yaşlanma sürecinin bir parçası olan bağ dokusunun gevşeyerek cilt elastikiyetini kaybetmesi ile göz kapaklarında, sarkma göz kapağı şişliklerinin nedeni içinde gösterilebilinir. Buna karşın bu şişlikler kalıcı olabilirler. Şişmeye kaşıntı  ağrı batma gibi problemler eşlik ediyorsa ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Şişlik 24 ile 48 saatten uzun sürmesi halinde mutlaka bir göz doktoru ile görüşülmelidir.

Bunlar ;

 • Orbital sellülit,
 • Yaygın Görülen Alerjiler
 • Göz enfeksiyonu
 • Göz yaralanmaları
 • Göz Kapağı enfeksiyonu
 • Göz nezlesi (konjonktivit)
 • Graves hastalığı
 • Oküler herpes hastalığı.
 • Romatizma ve böbrek hastalığı
 • Genetik faktörler
 • Yaşla ortaya çıkan şişmeler

Göz kapağında geçmeyen ve sürekli tekrarlanan hastalıklar kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süre beklemeden bir göz doktoruna gidilmelidir. Bu türde devam eden hastalıklar geri dönüşümü olmayan kalıcı problemlere yol açabilir. Özellikle göz altlarında beliren bu şişlikler Graves hastalığı olarak bilinen tiroit bezindeki bir hastalık habercisi olabilir.

Göz Kapağı Şişmesinin Diğer Nedenleri

 • Ödem
 • Arpacık
 • Böcek ısırığı
 • Alerjiler
 • Gözlerin etrafından cilt etrafına yayılan irin kist
 • Travma  göz kanseri de bir tür semptom nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.

Göz Kapağı İltihabı Belirtileri 

Göz kapağında kirpik köklerinin iltihaplanması ile oluşan kırmızı  kabartılar göz kapağı iltihabı ya da arpacık olabilir. Göz kızarması, akıntı, gözde, batma acı hissi ve ışığa karşı aşırı hassasiyet olur. Yeniden nükseden bir iltihabi durumdur. Bu problem kişinin görüşü açısını olumsuz yönde engelliyorsa mutlaka bir göz doktoruna gitmek gerekir.

 • Göz de kızarıklık oluşması
 • Gözde acıya da batma hissi
 • Görüş açısındaki ani değişiklikler
 • Göz de oluşan Akıntı
 • Işığa karşı aşırı duyarlılık
 • Göz kapağı iltihabı tedavisi
 • Göz kapağı hastalığı
 • Göz Nezlesi Arpacık

Dakriyosistorinostomi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Gözyaşı kanalı yollarındaki  tıkanma sonucu  gözlerde şişme yaşarma ve kızarıklık oluşur. Genel olarak Dakriosistit hastalığı için uygulanması gereken tedavi yöntemi cerrahidir. Yalnız bazı durumlarda mesela hastalığın ilk aşamalarında bu şişliklerin geçmesi için medikal tedavi kullanılabilir. Unutulmaması gereken ilaçların geçici bir çözüm olduğudur.

Gözyaşı kanalı yollarındaki   bu tıkanıklık ilaç kullanılmasına rağmen devam ediyorsa gözyaşı kesesi ile burun arasında yeni bir yol açılır. Ameliyat cilt yoluyla gerçekleştirilebilmektedir. Cilt yoluyla yapılan sonrasında ameliyat ciltte rahatsız edici bir iz kalmaz. Bu işlem süresi genel anestezi altında yapılmaktadır hastada acı ya da ağrı hissi oluşmaz.

 

Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıkları

Gözyaşı boşaltım yolları genellikle doğumda oluşur ve bu şekilde gelişmeye devam eder. Bebeklerin doğumdan sonra göz kanalın gelişimi tamamlandığında gözde sulanma, çapaklanma şeklinde belirtiler görülebilir. Hastanın gereksinimleri göre farklı tedavi tekniklerinin uygulanması da gerekebilir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavileri


Göz sulanması olan çocuklarda masaj tedavisi uygulanır. Çocuklarda 1-1,5 yaşına gelene kadar gözyaşı tıkanıkların önemli bir bölümünün açılması sağlanır. 1.5 yaşından sonra cerrahi müdahalede gereken bilmektedir.

Sondalama Tedavisi (Sondalama)

Gözyaşı kanal tıkanıklıkları sulanma ve iltihaplanmaya sebep olurlar. Çocuk 1,5 yaşına geldiğinde gözyaşı kanalı açılmamış ise sondalama işlemi uygulanır. Genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık 5-10 dakika sürer. Gözyaşı kanalının üst ucundan bir sonda açılarak girilir ve uçtaki gözyaşı kanalında oluşan bu tıkanıklık açılır. Başarı şansı yüksektir. 2 yaşından sonra bu başarı şansı azala bilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Pitozis: Üst göz kapağı düşüklüğüne denmektedir. Göz kapağı düşüklüğü yeni doğmuş bebeklerde, erişkin kişilerde ve yaşlılarda görülebilir. Pitozisin tedavisi yöntemi cerrahidir Üst ve alt göz kapağı arasında bulunan boşluk, kişilerin cilt ve göz yapısına göre  değişir. Tedavi de uygulanacak olan bu yöntem, sonucu başarı oranı yüksektir.

Blefaroplasti: Göz kapağı estetiği  alt ve üst göz kapaklarında uygulanır. Sarkmış deri fazlası ve kas dokusunun çıkarılmasıyla göz çevresi dokularının gerdirilmesi ile ilgili bu cerrahi girişim göz cerrahisi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamaların bütünüdür.
Yaşlanma ve yer çekiminin de etkisiyle cilt sarkmaları meydana gelmektedir. Bu yöntemde cilt gevşemesi, torbalanma, göz kapaklarında da sarkmalar, şeklindeki bulgularla ortaya çıkar. Çevre kirliliği güneş ışınlarına maruz kalma, düzensiz uyku, fazla miktarda sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cilt yaşlanmasını  hızlandırmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ameliyat sonrasında 2-3 günde her iki göz kapağı ve çevresi şişer. Göz kapağındaki bu şişliklerin azaltılması cerrahi tedavisi sonrası gözlere buz kompleksi yapılmalıdır. Bununla dışında antibiyotik ödem azaltıcı, ya da ağrı kesici İlaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca oluşabilecek göz kuruma problemleri önleyecek türde ve ilaçların yanı sıra antibiyotikli göz kremlerinin kullanılması önerilmektedir. Hastalık sürecinin sorunsuzca atlatılması için hastanın en az 2-3 gün evde istirahat etmesi gerekmektedir. Uygulanan cerrahi müdahale ve hastalık derecesine göre hasta belirli dönemlerle kontrollere çağrılır. Cerrahi uygulamalar genel veya lokal anesteziyle yapılmaktadır.

 

Kirpik Batması (Trikiyazis, Distikiyazis) Nedir?


Doğuştan kirpik batması (distikiyazis)  bazı göz kapağı hastalığı nedeniyle göz kenarının (entropiyon) ya da ancak kirpiklerin (trikiyazis) içeri doğru dönmesi  ile oluşur. Cerrahi müdahale gerektirir.

Göz Kapağı Tümörleri Nasıl Tedavi Edilmelidir?


Göz kapağı tümörlerin birçoğu iyi huylu tümörlerdir. Göz kapağında kapanmayan yaralar ile karşılaşıldığında göz doktoruna başvurup bunun tümörün kötü  huylu bir olup olmadığı öğrenmek ve hastalık hakkında detaylı bilgi almak gerekir. Bu türdeki hastalıkların tedavisinde uygulanması gereken tedavi yöntemi cerrahidir.

Göz Kapağı Yaralanmaları Tedavisi

 

Göz kapaklarında kaza ve benzeri sebeplerden kaynaklı fiziksel yaralanmalar ya da gözün kazara kimyasal maddelerle temas etmesi sonucu göz yaralanmaları olabilir.


Erken dönemden tedavi görülmezse kişide aşırı bir görme kaybının yanı sıra gözler de biçim bozukluklarına sebep olabilir.

Göz Kapağının Doğuştan Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan gelen göz hastalıklarında göz kapağı bozuklukları (Ptozis)  sıklıkla görülen göz kapağı düşüklüğüdür. Bunun haricinde göz kapağının içeri ya da dışa dönmesi görülen yapı bozuklukları olabilir.

İstemsiz Göz Kasılması (Blefarospazm) Neden Olur?


Göz etrafındaki istemsiz kasılmalardır ve daha çok ileri yaşlarda görülür. Bazı hastalar istem dışı olan bu kasılma nedenleri yüzünden gözlerini kullanamazlar. Bu da kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kişinin göz kapağının dışa dönmesi gibi bir durumda hastalığın derecesine göre İlaç ile tedavi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir.

Göz Kapağı Kenarının Dışa Doğru Dönmesi

Daha çok  yaşlanma sonucu ortaya çıkar. Ayrıca doğuştan göz kapağı kenarının dışa doğru dönmesinin yanı sıra yüz felci ve yaralanmalar sonrası da gelişen bu sorunun çözülebilmesi için  cerrahi girişim gereklidir.

Göz Kapağı Kenarının İçe Dönmesi (Entropion)

Göz kapağı kenarının içeri dönmesi, (entropion, ) oluşur. Kalıtsal olabileceği  gibi benzer şekilde sonradan da gelişebilir. Tedavisi cerrahidir.


Göz kapağı ve kapağı tümörlerin yaklaşık ¾’ü iyi huylu tümörlerdir. Göz kapağında iyileşmeyen bir yara olması halinde göz hekimine muayene olup bunun kötü huylu bir tümör olup olmadığına bakılmalıdır. Tümörler göz çevresinde ve gözyaşı bezinde olabilir. Yetişkinlerde daha sıklıkla görülmektedir. Tedavi tümörün türüne göre kemoterapi radyoterapi ve cerrahidir

Orbita İltihaplanması Nedir?

Mikrobik etkenlerle oluşan enfeksiyonlar ve mikrobik olmayan, vücudun bağışıklık sistemi ile ilişkili orbita iltihaplanmaları olur. Mikrobik olanlar çoğunlukla da vuruk, incinme gibi travma  sonucu ortaya çıkıyor. Erken ve müsait bir şekilde tedavi edilmediğinde görme ve hayatı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir.  Bu tür bir durumda ilaçla tedavi ya da cerrahi tedavi olarak yapılmaktadır. Tedavi de kortizona yanıt alınamadığında radyoterapiye gerek olabilir.

Orbita iyi huylu tümörler oluşturur Başta beyin olmak üzere göz çevresindeki dokular ile diğer organlara da yayılarak  sağlık yönünden bir tehdit unsuru oluşturabilir. Bu durumda ki hastalıkların  tedavi edilmesi için erken tanı çok önemlidir.

Göz kapağı şişmesi  (Blefaroşalazis) göz kapağında tekrarlayan ödemi ve enflamasyonu (iltihaplanması) ile karakterize bir rahatsızlık adıdır.

Orbita Yaralanması Nedir?

Yaşamsal organları yakınlığı ile orbita yaralarında beyinsel ve solunum yolları açısından  hayati tehlike nedeni olabilir.  Orbita yaralanmalarında gözün etkilenme rate da yüksektir. Bu bakımdan gözün durumu değerlendirilmelidir. Cerrahi tedavi uygulanır. Doğuştan gelen körlük veya göz dokuların gelişmemiş olduğu durumda göz kapaklarının ve göz çevresindeki yeterli büyüklüğe ulaşmaz. Hafif ve orta dereceli vakalarda göz kapağını büyütülen kalıplar kullanılır. Daha ileri vakalarda ise cerrahi müdahale gerektirir. Özetle göz kapağı şişliği genelde birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak şişliğin devam ettiği durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktorla görüşülmesi gerekebilir.