göz kapağı iltihabı

Göz Kapağı İltihabı Belirtileri

Kadın-erkek tüm bireylerde görülebilen ve oldukça yaygın bir göz hastalığı olarak bilinen( blefarit) göz kapağı iltihabı, kronikleşmeye yatkın bir rahatsızlıktır. Göz kuruluğu ve kirpik batması sorunlarıyla birlikte seyredebilen bu hastalık, ön ve arka blefarit olmak üzere iki farklı şekilde tezahür edebilmektedir. Ön blefaritte kirpik dipleri ve göz kapağının dış kenarı, arka blefarit vakasında ise göz kapağının göz içine değen bölümleri etkilenmektedir. Blefarit oluşumun ana sebepleri arasında vücutta bakteri çoğalması ve derinin olağandan daha yağlı veya kepekli olması yer almaktadır.

 

Blefarit Ne Demektir?

 

Blefarit genellikle göz kapağı kenarlarında görülen bir hastalıktır. Genellikle ağlı ciltlere sahip olan bireylerde görülen blefarit, oldukça yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Kepek sorunu yaşayan ve gözleri kuru bireylerde de sıklıkla görülen blefarit hastalığı görme fonksiyonunda kalıcı bir tahribe sebep olmamakla birlikte oldukça rahatsızlık verici bir hastalıktır. Bireyin yaşam konforunu ve estetik görünümünü olumsuz etkileyen blefarit oluşumu bazı kimselerde tedavi edilmesine rağmen tekrarlamaya meyillidir. Bu sebeple belirtileri görüldüğünde en kısa sürede hekim kontrolü gerektirir.

 

Gözde Blefarit Nedir?

 

Gözde blefarit, latince Blefaron olarak adlandırılan göz kapağında oluşan ve sıklıkla rastlanılan iltihabi bir hastalıktır. Oldukça yaygın olması ve süreğenliğe meyilli oluşu sebebiyle sürekli tekrarlanarak göz bölgesinde sorunlar oluşmasına sebep olur. Gerek genel vücut sağlığı, gerekse estetik açıdan olumsuzlukların yaşanmasına temel teşkil eden bu tür oluşumlar düzenli sürdürülen tedaviler sonucunda kısa sürede iyileşebilmektedir.

 

Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

 

Göz kapağı kaşıntısı özellikle göz kapağı dış kenarları ve kirpik diplerinin etkilenmesine sebep olan bir oluşumdur. Kapak dibinde oluşan iltihaplanma sebebiyle ortaya çıkan kaşıntılara çoğu zaman yanma, batma kızarma gibi belirtiler de eşlik etmektedir. Göz kapağında bulunan bakterilerin olağandan daha fazla çoğalması sebebiyle ortaya çıkan kaşıntılar, ciddiye alınmadığı takdirde daha derin göz sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

 

 • Yağlı beslenme alışkanlığı,
 • Strese bağlı bozukluklar,
 • Göz kapağında bulunan yağ bezlerinin anormal oluşu,
 • Kimyasal maddelere maruz kalma,
 • Alerji oluşumuna sebep olabilen etkenler
 • Çeşitli virüsler
 • Kullanılan ilaçlar
 • Sigara dumanı gibi etkenler iltihap oluşumuna zemin hazırlayarak göz kapağında kaşınmanın başlamasına sebep olabilmektedir.

 

Kadın-erkek tüm bireylerde görülebilen ve oldukça yaygın bir göz hastalığı olarak bilinen( blefarit) göz kapağı iltihabı, kronikleşmeye yatkın bir rahatsızlıktır.

 

Göz Kapağı İltihabının Belirtileri Nelerdir?

 

Vücutta meydana gelen tüm hastalıklarda olduğu gibi, göz kapağı iltihabı oluşumunda da vücut gereken tepkiyi göstererek hastalığın belirtilerini oldukça açık bir şekilde göstermeye başlar. Blefarit oluşumunda en bariz belirti göz kapağında meydana gelen şişliklerdir. Oluşan şişlikler dışarıdan görülebildiği gibi, bazı hallerde görülmemekle birlikte hastaya şişlik olduğu hissini yaşatabilmektedir. Bir diğer belirti de, kirpik bölgesinde meydana gelen kızarıklıktır. Belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte bireyin ışığa olan hassasiyeti de giderek artar. Bu belirtiler dışında,

 

 • Sabahları göz kapaklarında aşırı çapaklanma,
 • Göz bebeğinde yabancı bir cisim olduğu hissine kapılma,
 • Kaşıntı,
 • Ağrı ile seyreden şişlikler,
 • Kirpiklerin dökülmeye başlaması blefarit oluşumu belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Gözde oluşan diğer rahatsızlıklarda da benzer belirtiler oluşabildiği için, bu tür belirtiler görüldüğünde mutlaka bir göz doktoruna başvurarak muayene olunması gerekmektedir. Genellikle ilaç tedavisiyle kısa süre içerisinde iyileşme sağlanabilen blefarit,  alerjik ve seboreik blefarit olmak üzere iki farklı türde incelenmektedir.

 

Seboreik Blefarit Nedir?

 

Seboraik blefarit, genel anlamda vücuttaki tüm cildi etkileyen bir oluşumdur. Seboreik blefaritin oluşumunda beslenme alışkanlıkları, stres, fiziksel yorgunluk, hormonlar etkili olabilmektedir. Gözyaşı yapısının bozulduğu bu tür oluşumlarda göz kapağı kenarlarının kızarıklığı ve kirpik diplerinde kepeklenmeler gözlemlenmektedir. Tedavi edilmediği sürece sürekli olarak göz kapağı kenarlarında biriken bozuk yapıdaki gözyaşı sebebiyle kabuklar oluşturmaktadır. Yağlı ciltlerde daha sık görülen seboreik blefarit kadın-erkek bireylerde eşit oranda ortaya çıkan bir durumdur.

 

Göz Kapağı İltihabı Tanısı Nasıl Konulur?

 

Halk arasında arpacık olarak da bilinen göz kapağı iltihabı,  göz ve göz kapağı içi muayenesi sonrasında teşhis edilmektedir. Doğru ilaç tedavisiyle yaklaşık 1 hafta içerisinde giderilen sorunlar, tedavinin ihmal edilmesi halinde devamlılık göstererek sorunun kronikleşmesine sebep olabilmektedir. Uzman göz hekimleri tarafından yapılan el ve göz muayenesiyle kolayca anlaşılabilen göz kapağı iltihabı kadın-erkek- çocuk her cinsiyette ve yaşta görülebilen yaygın bir hastalıktır.

 

Göz Kapağı İltihabının Sebep Olabileceği Hastalıklar

 

Göz kapağı iltihabı görme fonksiyonuna kalıcı olarak bir zarar vermemesine rağmen, oluşan iltihaba bağlı olarak farklı sorunların oluşmasına temel teşkil edebilmektedir. Göz kapağı iltihabi tedavi edilmediğinde süreklilik gösteren akut iltihap oluşumlarına ve sert şişkinliklere sebep olabilmektedir. Her yaş ve cinsiyetten bireylerde görülebilen iltihabi durumlar özellikle yaşlılarda kirpik dökülmesi, batması ve kirpiklerin içe dönmesi şeklinde sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen iltihaplı göz kapakları göz içi ameliyatı olan hastalarda operasyon sonrası enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilmektedir.

 

Göz Kapağı İltihabı Tedavisi

 

Göz kapağı iltihabı tedavisinde ilk aşamada kirpik diplerinde oluşan kabuk ve yağlardan örnekler alınarak oluşuma sebebiyet veren virüsün cinsi ile ilgili analizler yapılmakta, elde edilen sonuç doğrultusunda ilaç reçete edilmektedir. Göz rahatsızlıklarının birçoğunda olduğu gibi iltihabi durumlarda da antibiyotik esaslı damla önerilmektedir. Hastalığın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilen ilaç tedavisi ile oldukça kısa süre içerisinde sonuç alınması mümkündür. Göz kapağı iltihabını diğer göz hastalıklarından ayıran en önemli özellik, bu hastalıkta iltihabın söz konusu olduğudur. Bu sebeple hekim tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanılmasının yanı sıra, kişisel bakım ve temizlik de tedavinin bir parçasıdır.

 

Göz kapağı iltihabı tedavisi sürdürülürken göz kapağı kenarlarının sürekli olarak temiz tutulması ve bakımı büyük önem taşımaktadır. Bakım sırasında ılık suyla göz kapağı kenarlarına pansuman uygulanarak göz kapağı kenarlarında birikmiş bulunan birikintiler ve kabuklaşmalar temizlenmelidir. Temiz ve nemli bir bez yardımıyla göz kapağı ve kirpiklerin dipleri masaj hareketleriyle temizlenmeli, bu uygulama günde birkaç kez 5 dakika sürelerle tekrarlanmalıdır. Hastalığın sürekli tekrarlamaya meyilli olması sebebiyle hekim tarafından verilecek olan ilaç veya kremlerin aksatılmadan kullanılması gereklidir. Reçete edilen ilaçların kullanımı ve bakımın düzenli yapılması hastayı rahatlatacağı gibi, tedavi sürecinin kısalmasına da katkı sağlayacaktır.

 

Göz Kapağı İltihabından Korunma Yolları

 

İltihabı oluşturan sebeplerden biri de göz kapağı ve çevresindeki dokularda bakteri çoğalmasıdır. Bunu önlemek adına göze elle yapılan temaslarda temizliğe dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle çocuk yaştaki bireylerde el yıkama alışkanlığı edindirilmesi göz iltihaplarından korunabilmek için zorunludur. Yetişkin kadın bireylerde ise yüze yapılan makyajın uzun süre temizlenmemesi sebebiyle iltihap oluşumu ortaya çıkabilmektedir. Makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasal maddelerin göz kapağına uzun süre temas etmesi sonucu ciltteki yağ ile çevresel etkenler sebebiyle oluşan toz birleşerek gözde iltihap oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

 

Göze takılan lensler de gerekli hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde iltihap oluşumuna sebep olabilmektedir Bu sebeple lens kullanan kişilerin lensleri takmadan önce lens suyu ile özenli bir şekilde yıkaması gerekmektedir. Göz kapağı iltihabı sürekli tekrarlamaya meyilli ve oldukça inatçı bir hastalık olması sebebiyle kişisel bakım ve temizliğe her zaman özen gösterilmesi, göze gereksiz temaslardan kaçınılması gereklidir.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Göz Altı Torbaları Ameliyatı

 

3 Comments

 1. Geçen ay göz iltihabından dolayı Hakan beyle görüştüm çok pozitif bir enerjisi var ve işindede çok titiz gerçekten

 2. Sabahları göz kapaklarımda çapak ve batma sorununda sizi tanımak ve çözmek gerekten çok güzeldi.

 3. Hakan bey işinde gerçekten çok iyi teşekkürler hocam

Comments are closed.