Göz Kapağı Estetiği

goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı ve çevresinde meydana gelen sıkıntılar nedeni ile zaman içerisinde estetik cerrahi alanında göz kapağı estetiği adı altında yeni nesil bir tedavi yöntemi geliştirildi. Geliştirilen bu tedavi yöntemi sayesinde son derece acısız bir şekilde göz kapağınız ile alakalı tüm sorunların önüne geçebilmek mümkün hale geldi.

Üst kapak estetiği tıbbi literatürde; blefaroplasti olarak isimlendirilmektedir. Göz kapakları, vücudun en ince cilt yapısıdır. Oldukça hassas olmaları ve sürekli hareket etme özellikleri sebebiyle herhangi bir işlem, yalnızca alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Göze kaçan bir toz bile gözün kısa sürede sulanmasına ve acımasına yol açar. Bundan dolayı göze yapılacak her türlü işlemin yalnızca alanında uzman kişilerce uygulanması gerekir. Üst kapak estetiği özellikle yaşlanma belirtilerine karşı uygulanmaktadır. Yaşlanma, ilk olarak gözlerde kendini belli eder. Kırışıklıkların yanı sıra göz torbalarının oluşması ve göz kapaklarında sarkıklık meydana gelmektedir. Özellikle geçen zamanın etkisi ile göz kapaklarının gerginliği azalmaktadır. Yağ dokuları dışarıya doğru sarkar, göz çevresi kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Göz kapağı ameliyatları ise yalnızca estetik sebeplerle değil; genetik ya da doğumsal sebeplerle oluşan göz kapağı sorunlarında da uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı ameliyatları göz kapaklarında meydana gelen sarkma, yağ fıtıklaşmaları ve kırışıklıklar gibi problemlerde uygulanmaktadır. Üst göz kapağı operasyonlarında göz kapağının doğal katlanma çizgilerinden işlemler yapılmaktadır. Bu süreç kapsamında fazla kesiler alınır ve yağ fıtıklaşmaları da temizlenmektedir. Fıtıklaşan dikişlerin sıkıştırılmasından sonra kesiler kapatılmaktadır. Üst göz kapağında bulunan doğal katlanma çizgilerinden işlem yapıldığı için operasyondan sonra herhangi bir iz kalmaz.  Bu ameliyatlar hem üst göz kapakları hem de alt göz kapaklarına uygulanabilmektedir. Alt göz kapaklarında meydana gelen en yaygın sorun ise göz altı torbaları ve kırışıklıklar olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu sınıf içerisinde birçok farklı neden sayabiliriz. Hastalarımız, öncelikli olarak estetik kaygılar nedeni ile bu yönteme başvuruyor. Yaşın ilerlemesine bağlı kırışıklıklar, şüphesiz ki bu noktada en önemli detay maddesi. Genelleyecek olursak;

 • Doğuştan gelen üst göz kapağı düşüklüğü,
 • Üst göz kapağının işlevini yitirmesi,
 • Yaşlılığa bağlı gelişen kırışıklıklar ve sarkmalar,
 • Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar,

Bu noktada bizlere en çok başvurulan sorunlar. Nitekim lazer göz kapağı estetiği ile bu süreçlerin yönetimi çok daha sağlıklı, çok daha kolay.

Yaşlanma Sebebiyle Göz Kapaklarında Neden Sarkma Meydana Gelir?

Göz kapakları, yaşlanma sebebiyle ilk sarkan alanlardır. Özellikle gözlerin üzerine sarkan ve ağırlık yapan cilt dokuları görüş alanının kapanmasına da sebep olabilmektedir. Kişinin kaş kaldırma alışkanlıkları sebebiyle alnında da kırışıklıklar meydana gelmektedir. Akşamları meydana gelen baş ağrıları ve gözlerin üzerine sarkan cilt sebepleri ile görme bozuklukları oluşabilir. Bu işlevsel sorunların yanı sıra estetik problemler de kişiyi oldukça olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı da göz kapağı ameliyatları uygulanmaktadır. Göz kapağı ameliyatları sayesinde kişi eski genç görünümüne kavuşabilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarının Amaçları Nelerdir ?

Göz kapağı estetiği ile sarkmış olan üst göz kapaklarının kaldırılması sağlanmaktadır. Özellikle göz üzerinde ve altında şişkinliğe yol açan torbalar alınmaktadır. Bu sayede kişi göz çevresinde gençleşmiş ve yenilenmiş bir görünüm elde eder. Bu ameliyat sayesinde kişinin tüm görüntüsü genç ve dinamik olmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatına Nasıl Hazırlanılmalıdır ?

Göz kapağı ameliyatları, diğer estetik operasyonlara göre daha basit şekilde uygulanmaktadır. Ancak ameliyattan önce genel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve yara iyileşme özellikleri analiz edilmelidir. Eğer kişinin herhangi bir göz problemi bulunuyorsa, mutlaka göz hekimi tarafından bir konsültasyon gerekmektedir. Operasyondan önce kullanılan tüm ilaçların ve genel sağlık durumunun da doktora bildirilmesi gerekmektedir.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı alt ve üst kısım olmak üzere iki ayrı doku yapısını bizlere sunar. Üst göz kapağı, genel itibari ile göz ile alakalı tüm işlevleri gerçekleştirir. Hareket eden bir doku olması nedeni ile göz önündedir.

Üst göz kapağında meydana gelen sorunların tamamına karşı Plexr Plazma lazer tedavisi ile sorunsuz bir şekilde çözüm üretiyoruz. Genel itibari ile;

 • Üst göz kapağında meydana gelen kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi,
 • Doğuştan gelen ya da sonradan oluşan göz kapağı düşüklüğe bağlı göz kapağının kaldırılması,
 • Göz kapağının daha sıkı bir dokuya kavuşması,

Plexr Plazma lazer tedavisi ile son derece mümkün hale gelebiliyor. Bu da beraberinde birçok avantaj sağlıyor.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağına nazaran biraz daha küçük bir et dokusu diyebiliriz. İşlevsel olarak da üst kapağa nazaran daha geri planda durabilir. Ancak göz altı kırışıklıkları nedeni ile görüntü olarak da en çabuk etkilenen doku olarak niteleyebiliriz. Tabi ki tedavi yöntemimi ile;

 • Alt göz kapağında meydana gelen kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi,
 • Doğuştan gelen ya da sonradan oluşan göz kapağı düşüklüğe bağlı göz kapağının kaldırılması,
 • Göz kapağının daha sıkı bir dokuya kavuşması,

Plexr Plazma lazer tedavisi ile mümkün. Göz estetiği konusunda yeni nesil bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Teknolojinin bizlere sunduğu imkanlardan sonuna kadar yararlanıyoruz. Plexr Plazma ile lazer göz kapağı estetiği sayesinde çok kısa sürede AĞRISIZ, SIZISIZ bir işlem gerçekleştiriyoruz. Aşamaları inceleyecek olursak;

 1. Öncelikle göz bölgenizin ve çevresinin her ihtimale karşı sürdüğümüz anestezik etkili bir krem ile uyuşmasını sağlıyoruz.
 2. Uyuşmanın gerçekleşmesi ile birlikte üst ya da alt göz kapağına ya da ikisine birden lazer atışları gerçekleştiriyoruz.
 3. Lazer atışları ile birlikte deriniz hızlı bir şekilde buhar haline dönüşüyor ve kısa sürede dökülerek yeni, genç deri dokusu ortaya çıkıyor.
 4. Yeni doku ile birlikte sarkmalar, kırışıklıklar ve diğer tüm görsel sorunlar ortadan kalkıyor. Daha sıkı bir doku ortaya çıkıyor.

Operasyonumuz ise sadece ve sadece 30 DAKİKALIK bir zaman dilimi içerisinde noktalanıyor. Tabi ki göz kapağının incelenmesine bağlı sorun analizinin ardından birkaç seans uygulama gerekebilir.

Göz Kapağı Estetiğinin Avantajları

Klasik yöntemleri bir kenara bırakın. Lazer tedavi sayesinde en ufak bir görsel sorun ve acı hissetmeden istediğiniz görüntüye sahip olabilme şansını yakalıyorsunuz. Genel olarak avantajlarından söz edecek olursak;

 1. Cerrahi bir operasyon olmadığından dolayı en ufak bir iz ya da doğallık dışı görüntü ortaya çıkmaz.
 2. Uygulanan alan üzerinde etkisini çok kısa bir süre dilimi içerisinde gösterir.
 3. Lokal ya da genel anestezi uygulamayız. Uyuşturucu krem sayesinde çok kısa sürede uyuşmayı meydana getirebiliyoruz.
 4. Ek olarak fazladan en ufak bir cilt çıkarılması sorunu olmaz. Sadece sarkan bölge için operasyon yapılır.

Blefaroplasti Ameliyatları Genel Anestezi Altında mı Yapılır ?

Üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında da uygulanabilse de hastanın konforu açısından genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatları Ne Kadar Sürer ?

Üst göz kapağı ameliyatları yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanmaktadır. Eğer üst ve alt göz kapakları eş zamanlı olarak ameliyat edilecekse, operasyon bir saat sürebilmektedir. Operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu olmaktadır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarının İyileşme Süreci Nasıldır ?

Göz kapağı ameliyatlarından sonra iyileşme süreci genellikle konforlu geçmektedir. Ancak elbette göz gibi oldukça hassas bir bölgeye cerrahi işlem yapıldığı için ödem ve kızarıklıklar olması söz konusu olabilir. Özellikle ameliyatın ikinci ya da üçüncü günlerinde, meydana gelen şişlikler morluklara dönmektedir. Bu morluklar oluştuktan sonra geçmeye başlar. Bir hafta sonra alınan dikişler ardından iyileşme süreci yüzde 80 tamamlanmış olur. Operasyondan sonra hastanın göz damlası ve antibiyotik kullanması gerekir. Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk haftada göz kuruluğuna yol açabilen kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınmak oldukça önem teşkil etmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Göz kapağı estetiği için uygulanan ameliyatlardan sonra hastanın dikkatli olması ve bir hafta dinlemesi gerekir. Ameliyattan sonraki hasta evine gidebilir ancak gözlerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Blefaroplasti tamamen ağrısız bir operasyondur. Bunun yanı sıra gözlerin bir miktar şişmesi ve morarması  haricinde ciddi yan etkileri ve sorunları meydana gelmez. Göz kapağı ameliyatlarında dikişler 3-7 gün arasında alınır. Gözlerde meydana gelen şişlikler bir haftada geçmektedir, morluklar ise ikinci haftanın sonuna doğru kendiliğinden geçecektir.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Göz kapağı ameliyatları, gözün doğal katlanma bölgesinden yapılmaktadır. Bu sayede kişinin dikişleri iyileştikten sonra işlem bölgesi, doğal katlanma alanı olarak durmaktadır. Bu sayede dışarıdan ameliyat olduğu kesinlikle anlaşılmaz. Ancak operasyonların yalnızca alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.