Göz Kapağı Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir

Göz Kapağı Enfeksiyonu Nedenleri

Göz kapağının uzun süreli iltihabi hastalıkları tıpta’’blefarit’’ olarak adlandırılmaktadır. Kadın-Erkek- Çocuk her yaşta bireyde oldukça sık görülebilen göz kapağı enfeksiyonu, Göz kapağı kenarlarında kızarıklık, batma ve kaşınma şikâyetleriyle kendisini belli eder. Seboreik ve mikrobik olarak adlandırılan göz kapağı iltihabı, ön ve arka blefarit olarak da adlandırılan 2 farklı yapıda görülmektedir. Ön blefarit göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerini etkileyen bir oluşumdur. Arka blefaritte ise, kapağın göz içerisine değen kısım etkilenmektedir. Ön belfarit bakterilerin vücutta olağandan daha fazla çoğalması ve bireyin derisinin yağlı ve kepekli olması sebebiyle oluşur. Arka blefariti ortaya çıkaran sebep ise, göz yaşı bezlerinin normal çalışmamasıdır.

 

Seboreik blefarit nedir?

Genellikle yağlı ciltlerde görülen ve bütün cildi etkileyen seborail blefaritte göz yaşının yapısı bozulmuştur. Seboreik blefariti oluşturan sebepler arasında fiziksel yorgunluk, stres, hormonlar ve beslenme alışkanlıkları ilk sıralarda yer almaktadır. Kirpik diplerinde kepeklenme ve göz kapağının kenarlarında oluşan kızarıklıklarla kendisini belli eden bu tür durumlarda bozuk gözyaşı kapak kenarlarında birikmek suretiyle kolayca kaldırılabilen kabuksu bir yapı oluşturur.

 

Mikrobik blefarit nedir?

Mikrobik blefarit, seboreik blefarite nazaran daha ciddi bir sorundur. Çocukluk yaşlarında başlayarak büyüyünceye kadar devam eden mikrobik blefarit göz kapağı kenarlarında sert ve kaldırılmak istendiğinde kanayan kabuklar oluşturur. Kabuk yapısı gözün açık tutulmasında zorlanmalara sebebiyet verebilmektedir.

 

Göz Kapağı İltihabı Tanısı Nasıl Konur?

Her yaşta kadın ve erkek bireyde sıkça görülen blefarit oluşumu, kendine has belirtilere sahip bulunmaktadır. Bu sebeple yapılacak muayene sırasında kolayca tanınabilir. Blefariti belli eden belirtilerin ilk sırasında hastanın göz kapağında şişlik hissetmesidir. Bu tür şişlikler bazı hallerde dışardan da fark edilebileceği gibi, sadece hastanın hissedebileceği şekildedir. Blefarit tanısı konulmasını sağlayan bir diğer belirti ise, hastanın kirpik bölgesinde meydana gelen kızarıklıklardır. Bazı kişilerde ışığa karşı hassasiyet oluşumu da blefarit oluşumunun belirtileri arasındadır. Hekim muayenesinde göz muayenesi ve göz kapağı muayenesi sonucunda kolayca anlaşılan blefarit oluşumu, genellikle ilaç kullanılması ile 1 hafta gibi kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir.

 

Göz Kapağı İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Gerek seboreik, gerekse mikrobik blefarit aynı şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavide asıl maksat kapak kenarlarının temiz tutulmasıdır. Blefarit her ne kadar göz bölgesinde görülse bile, bu hastalığın bir deri hastalığı olduğu ve yaşam boyunca bireyle kalacağı akılda tutulmalıdır. Blefarit tedavisinin asıl amacı ortaya çıkan belirtileri azaltmak ve bireyin yaşam konforunun sağlanmasıdır. Antibiyotik, merhem ve damla gibi ilaçlarla tedavisi kısa süre içerisinde sağlanır. Göz kapağı iltihabı tedavi edilmediği veya ötelendiği takdirde göz kapağında tekrarlama eğilimine sahip bulunan ve halk arasında arpacık adı verilen akut iltihapların oluşmasına ve şalazyon olarak adlandırılan sert şişkinliklere sebep olabilmektedir. Tedavinin aksatılması halinde yaşlı bireylerde kirpiklerin içe dönmesi, dökülmesi ve göze batması gibi rahatsızlıklar oluşturması muhtemeldir. Nadiren görülmekle birlikte blefarit oluşumu kornea tabakasında iltihap oluşumuna sebep olarak görme sorunlarının oluşumuna yol açabilmektedir. Ciddi iltihap oluşumlarında hekim tarafından reçete edilen antibiyotik içerikli damlalar ve merhemler önemli ölçüde rahatlama sağlamaktadır. Ancak kortizonlu damlalar her ne kadar kaşıntılı irritasyon gibi sorunları hafifletse de, uzun süre kullanıldıkları takdirde farklı yan etkilere maruz bırakabilmektedir.
 

 

Kolay tedavi edilebilen göz kapağı iltihabı, tekrarlamaya meyilli ve oldukça inatçı bir hastalıktır. Tedavisi düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde kısa süre içerisinde nüksedebilmektedir. Evde sürdürülen tedavilerde düzenli olarak her gün nemli ve sıcak bir bez veya pamukla kirpik diplerine yapılacak olan hafif masaj sayesinde kirpik dipleri temizlenerek gözün rahatlaması sağlanmalıdır. Bu tür bir masaj günde 2-3 kez 5 dakikalık sürelerle uygulanmalı, çam ağacı ekstresi içeren özel şampuanlar kullanılarak kirpik dipleri özenli bir şekilde temizlenmelidir.

 

Bir başka rahatlatma yöntemi de göze sıcak kompres yapmaktır. Bunu uygulamak için bir havluyu sıcak suya sokup sıkarak gözlerin üzerine koymak ve 5-10 dakika bekletmek gereklidir. Gerek duyulması halinde havluyu birkaç kez daha sıcak suya batırıp koymak hastayı oldukça rahatlatacak, kan dolaşımını hızlandırarak iyileşmeyi hızlandıracaktır. Sıcak havlu yöntemi rahatlamanın yanı sıra yağ bezlerinin ağzını açarak temizlemektedir.

 

Hekim tarafından tavsiye edilen ilaçların düzenli kullanımı hastalığı kontrol altında tutmak adına oldukça önemlidir. Düzenli olarak göz kapağının temizlenmesi hastalığın tam olarak tedavi edilmesini mümkün kılmamakla birlikte, hastanın belirgin bir şekilde düzelmesini sağlamaktadır. Göz kapağı iltihabının nüksetmemesi ancak yaşam boyu hijyen kurallarına uygun davranmakla mümkün olabilmektedir. Bu sebeple kişisel bakıma özen gösterilmesi hastalığın tekrarlamaması adına mutlaka uyulması gereken bir kural olarak benimsenmelidir.

 

Göz Kapaklarında İltihap Oluşması Nasıl Önlenir?

 

Sebepleri bilinen ve kolayca tanı konulabilen göz kapağı iltihaplarını önlemenin en etkili yolu, hijyen kurallarına sürekli ve düzenli bir şekilde riayet edilmesidir. Özellikle kirli ellerle göze yapılan temaslar blefarit oluşumunda en etkili risk faktörüdür. Bu sebeple ebeveynler küçük yaşlardan itibaren çocuklara el yıkama alışkanlığı edindirmelidir. Bir diğer risk faktörü de farklı amaçlarla kullanılan lenslerdir. İster estetik görünü adına kullanılsın, isterse görme kusurları sebebiyle kullanılıyor olsun lensler göze takılmadan lens suyu ile temizlenmeli, lens takma esnasında eller de mikroptan arındırılmış olmalıdır.

 

Özellikle mikrobik blefarit oluşumlarında hijyen kurallarına uyulmaması önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz ve çevresine yapılan makyajın uzun süre temizlenmemesi sebebiyle ciltte kalması da göz kapağı iltihabına sebep olabilmektedir. İçeriğinde cilde zarar verebilecek kimyasalların bulunması bir yana, cildin yağı ve dış çevreden gelen toz zerrelerinin birleşimi de göz iltihabı oluşumuna sebep olabilmektedir.
 

Göz kapağının uzun süreli iltihabi hastalıkları tıpta’’blefarit’’ olarak adlandırılmaktadır. Kadın-Erkek- Çocuk her yaşta bireyde oldukça sık görülebilen göz kapağı enfeksiyonu, Göz kapağı kenarlarında kızarıklık, batma ve kaşınma şikâyetleriyle kendisini belli eder.