göz kapağı düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü, farklı sebeplerle ortaya çıkabilen ve yüz estetiğini olumsuz şekilde etkileyen bir sağlık sorunudur. Doğuştan olabildiği gibi, ilerleyen dönemlerde de yaşanabilen bu rahatsızlık,

  • İlerleyen Yaş
  • Travma veya Felç
  • Tekrarlayan Göz Enfeksiyonları
  • Uzun Süre Güneş Işığına Maruz Kalma
  • Uzun Süreli Sigara Kullanımı Gibi Sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir.

 

Bazı hallerde göz kapağının düşme seviyesinin artmasıyla görmede bozukluklar oluşturması, rahatsızlığın ciddi anlamda sağlık sorunları oluşturmasına ve bireyde yaşlı, yorgun bir yüz ifadesine neden olabilir.

 

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının sarkması sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi, kirpikli uçların saydam tabakayı 4-5 mm kapatması şeklinde de tezahür edebilmektedir. Tıp dilinde Pitozis  olarak adlandırılan bu durum, bireyin tek bir gözünü etkileyebildiği gibi her iki gözünü de etkileyebilmektedir. Kalıtımsal olarak yani doğuştan gelen göz kapağında düşüklük sorunları göz kapağını kaldıran levator kasının gelişmemiş olması kapak düşüklüğü sorunlarına neden teşkil ederken yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü, kapağı kaldıran kasın esnemesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Yaşlanmaya Bağlı Göz Kapağı Düşüklüğü

 

Göz kapağı ve çevresinde deformasyon oluşumu ve göz kapağının düşük olması genellikle 40’lı yaşlardan itibaren görülmeye başlamakta, 50 yaşından sonraki dönemlerde ise göz kapağında bulunan kaslarda oluşan esnemeler ve derideki incelmeler sebebiyle sarkmalar oluşmaktadır. Bazı hallerde gözün etrafındaki bağ dokusu ve liflerde yaşanan gevşemeler sonucunda göz çukurlarında bulunan yağ yastıkçıkları dışarı doğru fıtıklaşmakta, göz torbalarında rahatız edici görünümler meydana getirmektedir. Günümüzde cerrahi teknikler kullanılarak giderilen bu tür sorunlar, daha çok ağırlaşıp görme bozukluklarına sebep olmadan mutlaka ameliyatın sarkmanın erken dönemlerinde yapılması halinde, başarı oranı çok daha yüksek olmaktadır.

 

Doğuştan ya da çocuk yaşlardaki bireylerde de ortaya çıkabilen kapak düşüklüğü sorunu  erken yaşlarda görüldüğünde göz tembelliğine sebep olabilmekte yüzün görünümünü olumsuz etkileyerek psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilir. Yaşa bağlı oluşan kapak düşüklüğü estetik kaygıları körüklediği gibi bireyin olduğundan daha yaşlı ve sürekli yorgun görünmesine sebep olmaktadır. Her yaştan kadın-erkek bireyde görülebilen göz kapağında düşme yaşanması sorunu daha çok her iki gözün alt veya üst kapaklarının deforme olabilmesiyle ortaya çıkmış olabilir. Bu tür rahatsızlıklar yaklaşık 1-1,5 saat süren ameliyatlar sonucu kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmektedir.

 

Cerrahi Müdahale Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Göz kapağı düşüklüğü gerek yüz estetiği açısından gerekse genel sağlık bakımından oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu sebeple erken dönemlerde cerrahi müdahale ile tedavisi yoluna gidilmelidir. Bazı hallerde göz kapağı düşüklüğü için tek yol mutlak cerrahi müdahaleyi gerektirmektedir.

 

Göz kapağı uçlarının ve kirpiklerin içe dönmesi sonucunda batma veya yaşarmaların ortaya çıkması halinde, kornea (saydam tabaka) bölgesinde yara oluşmuş demektir. Pitozis olarak adlandırılan bu durum müdahale edilmemesi halinde ilerleyen dönemlerde görme kayıplarının oluşmasına neden olabilir.

 

Çocuk yaşlarda ya da doğuştan meydana gelen göz kapağı düşüklüğü göz tembelliğine yol açtığı gibi ilerleyen dönemlerde görme yetisini olumsuz etkileyebilir. Bu tür durumlardaki çocuklar için mümkün olan en kısa sürede müdahale gerekir.

 

Yüz estetiğini olumsuz etkileyen göz kapağı düşüklüğü, bireyin sürekli yorgun görünmesine sebep olduğu gibi olduğundan daha yaşlı görünmesine de sebep olur. Cerrahi müdahale ile estetik beklentiler tam anlamıyla karşılanmaktadır.

 

Göz kapağı düşüklüğü, gözlerde ardışık enfeksiyonlara ve acılı süren batmalara sebep olabilmekte gözün sürekli bir şekilde sulanarak önemli bir sağlık sorununa dönüşmektedir. Bu gibi hallerde ameliyat kalıcı bir çözümdür.

 

göz estetiği

 

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi

 

Göz kapağı ameliyatları öncesinde doktor tarafından bazı ön tedbirlerin alınması tavsiye edilmekte hastanın hastalık geçmişi detaylı bir şekilde sorgulanmaktadır. Muayene aşamasında hasta göz tansiyonu yüksekliği tiroid, hipertansiyon, göz kuruluğu gibi hastalıklardan mustaripse bu durumu mutlaka doktoruyla paylaşmalıdır. Çünkü bu tür rahatsızlıklar göz kapağı operasyonlarında risk ihtimaline neden olabilir. Ayrıca ameliyata 1 hafta kala kanın sulandırılmasını sağlayan aspirin benzeri ilaçların kesilmesi E vitamini ve yeşil çay gibi bitkisel sakinleştiricilerin de 1 hafta süreyle kullanılmaması gereklidir.

 

Göz kapağı düşüklüğü, farklı sebeplerle ortaya çıkabilen ve yüz estetiğini olumsuz şekilde etkileyen bir sağlık sorunudur.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde oldukça kolay bir operasyona dönüşmektedir. Lokal anestezi altında yapılan ameliyatı takip eden gün bireyler normal yaşamına dönerek normal aktivitelerini yerine getirebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü operasyonları hastanın var olan şikâyetlerine ve yapılan doktor muayenesinde elde edilen bulgulara göre alt veya üst kapakta  ya da her ikisine eş zamanlı olarak planlanarak yapılabilmektedir. Ameliyat sırasında vücutta eriyen dikişler kullanılmakta olup  ameliyat sonrasında dikiş aldırma veya pansuman gibi süreçlere gerek duyulmamaktadır.

 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarında kullanılan dikişlerin vücut içerisinde erime özelliği olması sebebiyle ameliyat sonrası göz kapağını oluşturan bölgede herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. Bu tür ameliyatlarda operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin uzmanlığı bilgi ve tecrübesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü ameliyat sırasında alt göz kasları ve göz damarlarının hasar görmesi halinde daha önemli sağlık sorunlarının yaşanması muhtemel sonuçlardan biridir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise göz kapağı torbalarının ortadan kaldırılması adına yapılacak olan operasyon öncesinde titiz bir şekilde ölçüm yapılması önemlidir.

 

Hatalı yapılan ölçümler sonrasında bireyin göz kapağının kapanma fonksiyonlarında bozulmalar yaşanmasına neden olabilmektedir. Üst göz kapağı ameliyatlarında ise önem gösterilmesi gereken husus, muhtemel kaş düşüklüğünün belirlenmesi olmalıdır. Bu tür oluşumların varlığı halinde öncelikle kaş düşüklüğünün tedavisi yapılmalı tedavi sonrasında kapak cerrahisi ile sorun kalıcı olarak giderilmelidir. Her iki kapağın cerrahisi sırasında hekim tecrübesi büyük önem taşımakla birlikte özellikle alt göz kapağı cerrahisinde hekim tecrübesi elde edilecek sonuç açısından çok daha önemlidir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü

 

Göz kapağı ameliyatı farklı sebeplere bağlı olarak göz kapaklarında oluşan sorunların giderilmesi ve yüz estetiğine ait kaygıların sonlandırılması adına yapılan cerrahi müdahalelerdir. Yaşa bağlı nedenler göz bölgesinde yaşanan enfeksiyonlar ve travmalar kalıtsal sebepler gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü, cerrahi operasyonlarla giderilmek suretiyle sorun kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır. Yapılacak doktor kontrolleri sonrasında ameliyatına karar verilecek hastalar lokal anestezi altında yaklaşık 1-1,5 saat süren bir operasyon geçirmekte bir gün sonra normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.

One Comment

  1. Göz kapağı düşüklüğü ile ilgili arkadaşımın tavsiyesi ve inadı tedavi için kendisine başvurduğum zaman tedirgindim açıkcası. ancak arkadaşıma şimdi her gördüğümde teşekkür ediyorum Hakan bey ile tanışmama vesile olduğu için. çok teşekkür ederim.

Comments are closed.