göz kapağı düşüklüğü tedavisi

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü (Ptozis ) günümüzün en sık görülen göz üstü deri sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kapak düşükleri sorunu tedavi edilmediğinde bazı rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır Ayrıca etkili olduğunda beraberinde kişinin psikolojisinin olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu tarz sorunlar görüldüğünde hemen bir doktora başvurulmalı ve gerekli tedaviye başlanmalıdır.

 

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ne Demek?

 

Gözde yaşanan düşüklük sorunlarının nedeni bir den fazla olabilir. Bu rahatsızlığın genel nedeni gözün kapak kısmında yer alan sinirlerin çeşitli darbe ya da kendiliğinden zayıflaması durumudur. Kapağı kaldırmakla görevli olan kasın zayıflamasına bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklardan biridir.

 

Kapak Düşüklüğünün Nedenleri

 

Ptozis Nedir? Göz kapağı düşüklüğü ya da ptozis demektir. Gözün üst yapısı için kullanır. Kapağın kalkmasını sağlayan kasların yeterince çalışmaması nedeniyle gözün kirpikli tarafının gözü kapatıyor olmasıdır. Üst göz kapağı beyaz ve renkli ve beyaz kısmı arasında 1-1,5 mm örter. Bundan daha fazla örttüğünde kapak düşüklüğünden bahsedilir. Tek veya iki taraflı olabilir. Tek taraflı olduğunda 1-1,5 mm düşüklük dikkati çekerken daha çok kişide uykulu baygın bir bakış görüntüsü verilir.

 

 

Kapağın düşme sorunu ya da ptozis dediğimiz hastalık gurubu çeşitli başlıklarda incelenebilir. Bunlardan en büyük sebeplerden birisi dediğimiz sebepler miyojenik kas kökenli nörojenik sinir dokusundaki hasarlara bağlı olan sebepler aponöroz  ptozis denilen dokulardaki gevşemelere bağlı sebepler ya da mekanik sebepler olarak sınıflandırmak mümkün.

 

Bu tarz sorunların sebeplerini başlıca iki kısımda ele alınabilir. Sonradan olan düşüklükleri yaralanmalar, uzun süreli kontak lens kullanımı, nörolojik hastalıklar, kas hastalıkları ve yaşlanma sürecine bağlı ortaya çıkmaktadır Ayrıca gözün üst kısmında bulunan sinirinin tahrip olması yaş faktörü kapak düşmesi problemini ortaya çıkarabilmektedir. Düşüklük problemleri her yaş grubunda görülebileceği gibi Elli yaş üzeri kişilerde, aşırı sinirli olan bireylerde, sıklıkla yüz bakımı ve göz bakım ürünü kullanan kişilerde, psikolojik olarak takıntılı olan kişilerde, yüz gerdirme operasyonu geçirmiş bireylerde, diyabet ve Hiper tansiyon hastalığına maruz kalan bireylerde görülmektedir.

 

 

Göz kapağı düşüklüğü (Ptozis ) günümüzün en sık görülen göz üstü deri sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kapak düşükleri sorunu tedavi edilmediğinde bazı rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır.

 

En Sık Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

 

Sıklıkla doğuştan oluşan (konjenital ptozis)  gözün kapak kısmının düşük olması yine ileri yaşlardaki aponoroit ptozis gözün kapak dokularındaki, gevşeme ile meydana gelen düşüklüklerdir. Genellikle iki gurup ta bu sorunlar çok sık görülür. Birincisi yeni doğan bebeklerde doğuştan anne karnındaki problemler nedeniyle görülür. İkincisi İleri yaşlarda görülen yaşlanma etkileri olarak kasın yerinden ayrılması nedeniyle gözde kapak sarkması sorunları ortaya çıkabilir.

 

Özellikle bebek yaştaki gurupta kapakta düşüklük sorunları göz tembelliğine neden olabileceği için çok önemlidir. Yeni doğan bebekte gözün kapak yapısı gözünü örtüyorsa ufak bir müdahale kapak kısmını ile açıp, gözün tembellik riskini ortadan kaldırmak gerekir. Yaşlı gurupta ise, görüş alanını kısıtladığı için kaldırılması gereklidir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Hangi Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

 

Göz sorunları herhangi bir nörojenik hastalığına kas kökenli sinir dokusundaki hasarlara bağlıysa nörologlar tarafından ilaçla tedavi edilmektedir. Genel olarak daha fazla sıklıkla görülen kapak düşüklüklerinin tedavi yöntemi cerrahidir.

 

Hangi Durumda Cerrahi Müdahale Gerektirir?

 

İlgili doktorun uygun görmesi, durumunda gözünüzdeki kapağın tekrar kaldırılması amacıyla

Cerrahi  müdahaleye yöntemine de başvurulmaktadır İleri yaş faktörüne bağlı olarak, oluşan kapağın sarkması rahatsızlığında hastanın bu durumundan rahatsız olamaması da göz önünde bulundurularak cerrahi müdahale yöntemine gerek duyulmamaktadır. Bu tarz rahatsızlıklarda yapılması gereken tek şey ilgili doktora başvurulması ve tedaviye başlanılmasıdır.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı (Cerrahi) Nasıl Yapılır?

 

Göz kapağı düşüklüğünde kapağın kaldırma gücüne göre tedavi değişmektedir. Kapağın kaldırma gücü iyiyse cerrahi ile kasa göre bir müdahale yapılmaktadır. Orta derece ise, önce kasa müdahale edilir. Kasın gücü kuvvetli değilse askılama ameliyatı yapılmaktadır. Kasın iyi fonksiyon görmediği durumlarda kapak içine silikon askılarla asılır.

 

Daha ileri yaşlarda kapak kasının daha iyi fonksiyona sahip olan hastalarda kapağın kalkmasını sağlayan kası kısaltarak veya bağlarını güçlendirme şeklinde bir operasyonla göz kapağının tekrar kalkması sağlanır. İleri yaş faktörüne bağlı olarak, oluşan kapak düşüklüğü rahatsızlığında hastanın bu durumundan rahatsız olmaması halinde cerrahi müdahale yöntemine gerek duyulmaktadır.  Yetişkinlerde kapaklardaki simetriyi sağlamak açısından Lokal anestezi tercih edilir.

 

Çocuklarda Kapak Düşüklüğü (Ptozis ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Kapak düşüklükleri eğer altta yatan sistemik bir hastalık yoksa yaş gurubuna göre ve kapağın kalkmasını sağlayan kasın fonksiyonuna göre değerlendirilmektedir. Bebek yaşta gözde hiçbir hareket bulunmayan kapak kası iyi çalışmayan bir durum söz konusuysa tıpta askı denilen bir yöntemle göz kapağının alttan ince iplerle kaşa almaktadır. Bebek ve çocuklarda Lokal anestezi yapılamadığından genel anestezi altında müdahale yapılmaktadır. Özellikle bebek yaştaki gurupta kapak düşmesi göz tembelliğine neden olabilmektedir. Bu sebeple bu tarz rahatsızlıklarda yapılması gereken tek şey ilgili doktora başvurulması ve tedaviye başlanılmasıdır.

 

Kapak Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası

 

Askı yönteminde de göz kasına yapılan yöntem de ameliyat süresi 20-ile 40 dakika arasında değişmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası göz en fazla 1 gün kapalı kalır. Bir hafta kadar gözde hafif bir şişlik morluk görülebilir.

 

Bir hafta göz kapaklarına su değmesi önerilmez. Ameliyatın ilk ayında hekim tarafından değerlendirme yapılır. Bu ameliyatlar başarılı ameliyatlardır. Paralellikleri iyi bir şekilde sağlanabilinir ameliyatlardır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olanlar; Göz kapağında tam paralel olmadıysa ameliyattan 3-6 ay sonunda ikinci bir müdahale ile kapakları tekrar kaldırıp paralelliği sağlanabilmektedir. Göz kapağı ameliyatı sonrası hemen buz Kompleksine başlanır ve gözleri bantlanmaz. Kişi aynı gün içinde gözleri açık bir şekilde evine gidebilir.

One Comment

  1. Kız kardeşim göz altı düşüklüğünü kendine çok sorun ediyordu. sizi 3 ay önce tanıyıp ona güven verip operasyon olmasına sebep olduğunuz ve o artık bu konuda çok şükür mutlu olasına neden olduğunuz ve bizi yanıltmadığınız içinde ayrıca sizi tanımak çok güzeldi teşekkürler.

Comments are closed.