Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri

Göz kapağı düşüklüğü, farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Doğuştan olduğu görüldüğü gibi, sonradan da olabilir. Göz kapağı düşüklüğünün tam tanımı; Göz kapağının aşağı inerek gözün renkli bölümünü bir milimetreden daha fazla kapatmasıdır. Bazen tek gözde görülen bu sorun bazen iki gözde de görülebilmektedir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

 

Göz kapağının düşmesinde birçok neden bulunabilmektedir. Hastalık, iki farklı durumda görülebilir . Birinci durum, doğuştan kaynaklanır fakat, ikinci durum daha sonradan meydana gelmektedir. Daha sonradan meydana gelen göz kapağı düşüklüğünün nedenleri aşağıda yer aldığı gibidir.

 

  • Göz kapağı ödemi
  • Enflamasyon
  • Tümöral durumlar
  • Kontakt lens kullanımı
  • Göz kapağının travmatik sebepler yüzünden gevşemesi
  • İleri yaş sebebiyle oluşan gevşeme
  • Göz kaslarına zarar veren kas hastalıkları
  • Göz kapağını kaldıran sinirin hasar görmesi

 

Yukarıda yazan 8 konudan birinin meydana gelmesi, göz kapağı düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu hastalığın meydana gelmesinde bazen yaşta etkili olmaktadır. İleri yaş ile birlikte vücudun birçok sistemi çökmeye başladığı için, bu hastalık da meydana gelebilir.

 

Göz kapağı düşüklüğünün doğuştan olmasındaki en büyük neden, anne karnındaki çocuğun göz kapağı kasının, göz kapağının tutamayacak kadar güçsüz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bebek doğduktan sonra, ebeveynler tarafından bu durum farkedilebilir. Durumun tespitinin yapılabilmesi için, bebeğin gözlerini açtığında ikisinin de açılıyor olabildiğine dikkat edilmesi gerekir. Eğer bu durumdan şüpheleniliyor ise, alanında uzman bir doktorun muayenesi şarttır.

 

Doktor, bebeğin gözünü fiziksel olarak muayene eder. Bu muayene sırasında bebeğin göz kıvrımlarına bakılır. Göz kapağı düşüklüğü, nadiren de olsa bir darbeye bağlı olabilir. Eğer gözüne darbe alan bireyin göz kapağı açılmıyorsa kesinlikle müdahale gereklidir. Aksi takdirde bu durum daha büyük problemlere yol açabilmektedir.
 

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tespit Edilir?

 

Göz kapağı düşüklüğünün tespit edilmesi, diğer sağlık sorunlarına göre daha kolay olacaktır. Çünkü; Göz kapağının düşük olması, bakıldığında kolaylıkla görülebilir. İlk tespit, kişi veya çevresinde bulunan bir kişi tarafından yapıldıktan sonra kesinlikle bir hastaneye başvurulması gerekmektedir.

 

Göz kapağı düşüklüğü olan bir hasta, hastaneye gittikten sonra muayenesi uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Bu muayene fiziksel olarak yapılmaktadır. Ardından hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılır. Bazı hastalarda göz kapağı düşmesi sadece belli zamanlarda gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda ise, ne kadar sık şekilde gerçekleştiği hastaya sorularak öğrenilir.

 

Hastaya ilk muayene sonrasında doktorun isteğine bağlı olarak yarık lamba muayenesi yapılır. Hastanın kas gücünü ölçmek adına vücuduna tensilon enjekte edilir. Bu ölçüm sayesinde göz kapağı düşmesinin sebepleri daha kolay bulunabilmektedir. Hastaya tensilon enjektesi ile gerçekleşen bu test sonucunda, hastada göz kapağı düşmesinin nedenlerinden biri olabilecek Myastenia Gravis hastalığının olup olmadığı anlaşılır.

 

Hastalığın tedavisine başlanmadan önceki son adım, kan ve görüntüleme testleridir. Bu işlemlerden sonra hastanın göz kapağı düşüklüğüne kesin tanı konur. Hastalığın sebebi bulunduğu için tedavi olarak belli yöntemlere başvurulur.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

 

Hastanın göz kapağındaki düşüklüğün sebebi Pitosiz hastalığı ise, uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Hastanın yaşına ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak bu hastalığın tedavisinde uygulanacak tedavi yolu doktor tarafından belirlenir ve ona göre tedavi süreci başlar.

 

Bazen hastanın göz kapağının kendiliğinden düzelebileceği düşünüldüğü için, herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaz ve sorunun kendiliğinden geçmesi için bir süre beklenir. Fakat, bu bekleme sırasında hasta, düzenli olarak doktor kontrolüne gelir ve durumun nasıl ilerlediğine bakılır. Bunlara ek olarak hastanın gözünün bu süre içerisinde tembelleşmemesi için gözlük ve göz damlası tedavisi kullanılabilir.

 

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise, hastanın sağlam gözünün göz bandı yardımıyla kapalı tutulmasıdır. Bu yöntem sayesinde kapağında düşüklük yaşanan göz, görebilmek için kendini zorlayacak ve kaslar güçlenerek göz kapağını tekrar eski seviyesine getirecektir.

 

Göz kapağı düşüklüğü olan yetişkin hastalarda genelde göz kapağı düşüklüğü ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat sırasında doktor iki farklı yoldan birini izlemektedir. Bazen göz kasını güçlendirmeyi tercih eden doktor, bazen ise göz kapağının düşmesine neden olan dokuyu cerrahi operasyonla almaktadır. Eğer göz kapağı düşüklüğü yaşayan hasta yaşlıysa, ameliyat yerine sadece gözlük tedavisi kullanılabilir.

 

Gözlük kullanımı göz kapağı düşüklüğünde her zaman için düşen kapağın düzelmesini sağlayamamaktadır. Sadece hastalık ilk evrelerinde ise, gözlük tedavisi uygulanmalıdır. Eğer ilerleyen bir durum söz konusu ise, kesinlikle ameliyat yapılmalıdır. Göz kapağı düşüklüğünde yapılan ameliyat diğer ameliyatlara göre farklı olmakla beraber ayakta ve lokal anestezi ile yapılır. Yapılan ameliyat ayakta yapıldığından da anlaşıldığı üzere oldukça kolaydır. Hastanın taburcu edilmesi aynı gün içerisinde gerçekleşir fakat, bazı önemli durumlarda hasta birkaç gün daha hastanede tutulabilir.

 

Göz kapağı düşüklüğü yaşayan kişi siz ya da bir başkası ise, hemen doktora başvurulması hem göz sağlığı açısından hem de dış görünüş açısından oldukça önemlidir. Başvurduğunuz hastanede ilk başta gerekli muayeneler ve testler yapıldıktan sonra ameliyat için gün verilir, ardından yapılan kısa süreli ameliyatla göz eski haline döner.

 

Göz kapağı düşüklüğü, farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Doğuştan olduğu görüldüğü gibi, sonradan da olabilir. Göz kapağı düşüklüğünün tam tanımı; Göz kapağının aşağı inerek gözün renkli bölümünü bir milimetreden daha fazla kapatmasıdır.