Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları yok denecek kadar azdır. Alt-üst göz kapağındaki kırışıklık ve deri sarkmasına bağlı olan kırışıklıkların tedavisinde kullanılan Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti ) ameliyatlarında göz kapağındaki fazla deriye ve alt göz kapağında ki fıtıklaşmış yağ yastıkçıklara müdahale edilir. Göz kapağı üstünde birikmiş deri birikintileri, torbalanmalar,  kişiyi olduğundan çok daha yorgun gösterir. Yaşlanma ile beraber  alt ve üst göz kapağında, oluşan sarkmalar kişiye bitkin bir görüntü verir Bu kişinin görüntüsü kadar psikolojisini  etkiler. Alt  ve üst göz kapağı göz çevresi estetiği ile ilgili uygulanacak bu işlemler ayrı olarak yapılacağı gibi, yüz gerdirme ameliyatlarının içinde gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi ile üst göz kapağı uyuşturulur. Göz kapağı estetiği (blefaroplasti),gözün iç ve ortasında ektoderm yani fıtıklaşmış olan yağ dokusunun bir bölümü alınır. Gözyaşı bezelerinde herhangi bir deforme ya da sarkma varsa yukarı asılır. Deri eriyen dikişlerle kapatılarak işlem sonlandırılır.

 

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Riskleri

 

Üst göz kapağı ameliyatı üst göz kapaklarınızdaki sarkıklıklar ve deri yağlanması yani deri birikintisi hastada görme ile ilgili şikayetlere neden oluyorsa ameliyat gerekli olabilmektedir. Üst göz kapağı ameliyatları alt göz kapağı ameliyatlarından çok daha zordur ve her ameliyatta olduğu kadardır ve hasta ameliyat sonrası her hangi fiziksel yönden her hangi rahatsızlık yaşamaz. İşlem lokal anestezi ile yapılır. Kesi üst göz kapağının katlanma bölgesinde kalacağından dışarıdan bakıldığında dikiş izi görünmez. Komplikasyonları yok denecek kadar azdır. Üst göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı nedeniyle görüş mesafesini engelleyen deri fazlalığı alınır. Göz kapağı ameliyatının sonrasın hasta aynı gün içinde taburcu edilir. İlk gün dinlenmesi önerilmektedir. İkinci günü sosyal hayatına devam etmek isterse ikinci günden itibaren günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Gözleri güneş ışınlarından korumak için dışarı çıkarken mutlaka gözlük takması önerilir.

 

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Riskleri Kısaca Şunlardır:

 

  • Komplikasyon sonrası yapısal sorunlar oluşabilir.
  • Gözaltı torbası ameliyat sonrasında göz kapaklarında ilk birkaç gün hafif bir şişlik oluşabilir.
  • Gözdeki bu şişliklerin inmesi için buz kompleksi yapılırken direk yüze temas etmesi halinde komplikasyonlara sebep olabilir.
  • Her hangi bir çarpma travma sonrası dikişleri enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle hasta ani hareketlerden kaçınmalıdır.

 

 

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri Var Mı?

 

İlk 2-3 gün Dikkat!  Göz altı torbası ameliyatı sonrası morluk şişlik ödem oluşabilir. Gözlerdeki morluklar ve şişlikler 4-5 gün içinde kendiliğinden geçecektir. Özellikle sigara içenlerde bu morluklar daha sık görülebilmektedir. Özellikle ameliyat bölgesini her türlü travmadan korumak için ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca doktorunuzun tarafından size verilen tavsiyelere uymanız verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. İlk 48 saat hasta kendini korumalı ani hareketlerden kaçınmalıdır. Dikişler 1. hafta sonunda alınır 1 ay sonra göz ve göz kapağı oturmuş olur.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü: Düşük göz kapağı şikayeti sadece göz kapağı estetiğinin yanı sıra kaşlarında yukarı alınması gerekebilmektedir. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı o tedavisi için üst ve alt göz kapağı bir arada değerlendirmek gerekir. Göz kapağı düşüklüğü tedavisi için uygulanan operasyonlar sonrası kendisini her türlü çarpma darbe vs. gibi hareketlerden kendini koruması gerekmektedir.

 

Beklenmeyen Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

 

Alt Göz Kapağında Çekilme: En sık görülen komplikasyonlardan biride alt göz kapağında çekilme (ektropiyon ) olmasıdır. Bu ihtimal ikinci defa göz kapağı ameliyatı olan hastalarda daha çok görülür. Göz derisinin ihtiyaç olandan daha fazla alınmasından kaynaklıdır. Tedavisi üst göz kapağından deri alınarak eksik derilerin yerine konmasıyla mümkündür.

 

Kanama: Düşük bir ihtimalde olsa bazı vakalarda kanama görülebilmektedir. Müdahale gerekir. Kanama riskini ortadan kaldırmak için, ameliyattan en az 15 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmaması durdurulmalıdır. Tansiyon problemi olup, doktor tarafından kontrole alınmayan vakalarda ameliyat sonrası kanama görülebilmektedir.

 

Bulanık Görme: ameliyat sonrası ilk birkaç gün bulanık görme olabilir Bu tamamen geçici bir durum olup endişelenmeye gerek yoktur.

 

Gözlerde Sulanma: İlk birkaç gün bazen 10 gün kadar gözlerde sulanma görülebilir.

 

Uyuma:  Esnasında Gözlerin Kapanmaması: Uyurken gözlerin kapanmaması mümkündür. Geçici bir durumdur şişlikler geçicidir. Bu nedenle endişelenmeye gerek yoktur. Gözaltı torbası ameliyatı sonrası doktorunuz izin verene dek gözlük takılmalıdır.

 

Buz Kompleksi: Gözleri korumak ve iyileşme süresini hızlandırmak için buz kompleksi yapılmalıdır.

 

İlaç kullanımı: Göz kapağı ameliyatı riskleri en aza indirmek için, doktorunuzun size vermiş olduğu ürünleri göz çevresinde kullanılmalıdır.

 

Gözlerde Kapanmama: Ameliyat sonrası oluşan şişlik nedeniyle hasta göz kapağını kapattığında bir açıklık olabilir. Göz kapaklarında meydana gelen ödem nedeniyle 5-6 gün kapattığında tam kapanmayabilir. Bunun nedeni fazla olan ödemin göz kapağını çekmesi sonucundadır. Bu nedenle hastaya belli aralıklı olarak buz tatbiki yapmalıdır.

 

Enfeksiyon: Gözlerin enfeksiyona karşı korunması için ameliyat sonrası ilk 4 gün bandajlar çıkartılmamalıdır. Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini önlemek için doktorun ön gördüğü ilaç ve antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır.

 

Görme Kaybı: Çok nadir olsa da ameliyat sırasında veya ameliyat sonrasında göz içinde oluşabilecek bir kanama körlüğe neden olabilir. Bu nedenle erkek müdahale çok önemlidir. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı sonrası ilk bir hafta evde istirahat edilmesi önerilir.

 

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti),gözün iç ve ortasında ektoderm yani fıtıklaşmış olan yağ dokusunun bir bölümü alınır. Gözyaşı bezelerinde herhangi bir deforme ya da sarkma varsa yukarı asılır.

 

Şalazyon İntihabı: Göz kapaklarındaki yağ bezlerindeki gözeneklerin yağlanması sonucu tıkanır ve gözde iltihaba sebebiyet verir. Ameliyat sonrası tedavi edilmezse gözde kanama gibi neden şikayetlere olabilir.

 

Göz Protezi Ameliyatı Komplikasyonları: Göz protezi ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar; özelikle ameliyattan sonraki ilk iki gün gözde sulanma, yanma, batma, kaşıntı, protezin kayması ağrı vs. durumlarda doktorunuza başvurmanız önerilir. Gözü enfeksiyon ve güneş ışınlarından korumak için mutlaka gözlük kullanılması önerilir.

 

Alerjik Reaksiyonlar: ameliyat sonrasında görülen. Alerjik reaksiyonlar nadir olsa da karşılaşılan bir durumdur. Ameliyat sırasında ya da sonrasında dikiş atarken kullanılan sargı bandaj, gibi materyaller ilaçlar, ya da aletler alerjik reaksiyonlara neden olabilir.  Alerjik reaksiyonlar hastanın durumuna ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Geçici Görme Kaybı: Göz kapağı ameliyatı sırasında ya da sonrasında nadirde olsa rastlanan bir durumdur. Geçici görme göz içerisinde kanamaya bağlı gelişebilir. Bu da hastada geçici de olsa görme kaybına neden olabilir.

 

Ödem: Ameliyat sonrasında görülen ödem ilk 24 saatten sonra devam ederse risk oluşturabilir. İlk bir haftada gözlerde oluşan bu ödem kaybolacaktır. 1 ayın sonunda ise tamamıyla geçecektir Ameliyattan sonra bir haftalık süreçte ya da dikişler alınan kadar uyurken iki üç yastığı bir arada başın altına koyma ödemi büyük ölçüde azaltacaktır.

 

Anestezi Komplikasyonları: Genelde sınırlı uyuşturma altında yapılan bu işlemler sonrası pek anestezi komplikasyonu görülme riski çok azdır. Mide bulantısı baş dönmesi görülebilir. Geçici bir durumdur. Bunların dışında beklenmeyen bir komplikasyonun oluşması halinde ek tedavi gerekebilir.

 

Gözün Saydam Tabakasının Zarar Görmesi: Ameliyatın göze çok yakın bir bölgeden kesici aletlerle yapılmasından dolayı az da olsa böyle bir riskin esnasında her zaman olacağı unutulmamalıdır.