Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saatlik süre içerisinde tamamlanan bir operasyondur. Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmeler ışığında çıkarılacak deri ve kas miktarı belirlenmekte, yüz estetiğinde oluşan kayıplar tam olarak giderilmektedir. Çoğunlukla yaşlanma sonucu oluşan göz kapağı deformasyonları üst göz kapaklarında oluşan sarkmalar, göz altı torbacıkları, kırışıklıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bireyde sürekli yorgun ve üzgün bir yüz ifadesinin yerleşmesine sebep olan bu tür durumlar, estetik cerrahi yöntemleriyle giderilebilmektedir.

 

Basit kırışıklıklar kollajen ve benzeri doku malzemeleriyle düzeltilebilmekle birlikte, doku sarkmalarının tek tedavi yöntemi göz kapağı ameliyatlarıdır. Operasyon sonrası bireyde yaşlanma belirtileri en asgari düzeye inerken, estetik görüntü kayıpları telafi edilmektedir.

 

Göz kapağı Estetiği ( blefaroplasty) Nedir?

 

Göz kapağı estetik operasyonları farklı sebeplere bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen deformasyonların giderilmesi, fazla kas ve dokunun çıkarılması ve göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi adına yapılmaktadır. Cerrahi uygulama sonrasında göz çevresinde bulunan kırışıklıklar düzeltilmekte, fazla yağ sebebiyle oluşan torbalanmalar giderilmektedir. Cerrahi riskleri oldukça düşük olan bu tarz ameliyatlar genellikle 35-40 yaş üstü bireylerde ihtiyaç haline gelmektedir.

 

Ameliyat sırasında üst göz kapaklarında doğal çizgiler üzerinden kesi yapılırken, alt göz kapağında kesi kirpiklerin hemen alt kısmındaki yerden yapılmaktadır. Her iki göz kapağından yapılan kesilerle deri altından bulunan yağ ve kas dokusundan ayrılır. Her ameliyat sonrası olduğu gibi göz kapağı ameliyatları sonucunda da belli-belirsiz bir iz kalması olağandır. Zamanla bu izler tamamen kapanarak ameliyat bölgeleri cildin yapısı ile uygun bir görünüme kavuşur.

 

Çift Göz Kapağı Estetiği Nedir?

 

Göz kapağı estetiği bireyin ihtiyaçlarına, hekim tavsiyesine gözün yapısı ve sağlık durumuna göre 3 farklı şekilde yapılabilmektedir.

  • Üst göz kapağı estetiği
  • Alt göz kapağı estetiği
  • Çift göz kapağı estetiği bireyin ihtiyaçları doğrultusunda uygulanan estetik operasyonlardır.

Çift göz kapağı estetik operasyonlarında üst göz kapağının üzerinde katlanma çizgisi oluşturulmakta ve daha büyük ve geniş bir görünüme sahip göz yapısı ortaya çıkarılmaktadır. Doğu Asya bölgesinde oldukça popüler bir yöntem olan çift göz kapağı estetik operasyonları göz kapaklarında oluşan deformasyonlar sonucu ortaya çıkan estetik kayıplarının büyük oranda giderilmesini sağlayarak bireyin daha genç ve zinde bir görünme sahip olmasını olanaklı kılmaktadır.

 

 

Blefaroşalazis Nedir?

 

Blefaroşalazis çoğu zaman herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın tek bir göz kapağı veya her iki göz kapağında oluşan anormal şişlikler ve cilt değişiklikleri ile birlikte göz kapağı derisinde sarkmaların oluşmasıdır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde daha sık ortaya çıkan bu tür sorunlar, blefaorplasti ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir. Bu tür ameliyatlarda göz çevresinde sarkmış bulunan deriler ve cilt altındaki yağ dokusu kısmen çıkarılmakta ve onarım sonrası sağlıklı bir yüz yapısına kavuşmak mümkün hale gelmektedir. Blefaroşalazis, genelikle göz kapağı çevresinde oluşan ve tekrarlamaya meyilli bir sorundur. Oluşma sırasında ağrısız ödem atakları göz kapağında atrofiye, gevşeme ve pitozis’e sebep olmaktadır. Göz ve yüz estetiğine olumsuz etki eden bu tür durumlar, bireyin sürekli üzgün gibi görünen bir yüz haline sahip olmasına ve yüzde kalıcı bir yorgunluk ifadesinin oluşmasına sebep olmaktadır. İleri evrelerinde görme düzleminin kapanmasına sebep olarak bireyin görüşünü büyük ölçüde olumsuz etkileyen bu durum, göz kapağı cildinin aşağıya doğru sarkması sonucu meydana gelmektedir. Üst göz kapağı sarkmalarında an sık rastlanan şekil ise ‘’pitozis’’ olarak adlandırılmaktadır.

 

Pitozis Ne Demek?

 

Göz kapağı hastalıklarında en sık rastlanan şekil pitozis olarak adlandırılmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü tek bir gözü etkileyebildiği gibi, her iki göze de etki edebilmektedir. Yaşlanma, travma, sinir felci gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu durum, kalıtsal veya doğuştan da olabilmektedir. Doğuştan gelen kapak düşüklüğü ‘’ doğumsal pitozis’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu tür oluşumlar ilerleyen süreçlerde gözbebeğini örtecek derecede kapanmalara sebep olabildiğinden bu tür hastalıkların tedavi zamanlaması oldukça önemlidir.

 

Tedavi edilmediği takdirde göz tembelliğinin oluşması ve görme kusurlarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bu sebeple bu tür kapak düşüklükleri acil tedavi gerektirmektedir. Görmeyi engellemeyen, ancak kozmetik sorunlar oluşturan göz kapağı düşüklükleri ise, çocuğun psikolojik kaygıları esas alınmak suretiyle mümkünse okula başlamadan önce tedavi edilmelidir. Pitosiz’in cerrahi müdahale sonrasında düzeltilerek estetik ve psikolojik kaygıların sonlandırılması mümkündür. Doğumsal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış bulunan kapak düşmeleri ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan düşüklüklerde ameliyatla kaş kapağını kaldıran kaslar kısaltılmakta ve güçlendirilmektedir.

 

Kas işlevinin çok az olduğu ağır doğumsal pitozis veya sinir felcine bağlı olarak ortaya çıkan pitozis vakalarında ise göz kapağı deri altından silikon bantlarla alın kasına asılmakta böylece kaşların kaldırılması sağlanarak görme fonksiyonunun tam olarak gerçekleşmesi sağlanabilmektedir. Doğumsal sebebe bağlı olarak ortaya çıkan kapak düşüklüklerinde levator kasındaki kasın gelişimindeki bozukluk rol oynarken, yaşlılığa bağlı düşüklükler kapağı kaldıran kasların zaman içerisinde esnemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saatlik süre içerisinde tamamlanan bir operasyondur.