Göz Estetiği Nasıl Yapılır

Göz Estetiği İle Daha Genç Görünmek Mümkün

Yüz bölgesinde ortaya çıkan yaşlanma belirtileri, vücudun diğer bölgelerine oranla daha fazla estetik kaybı oluşmasına sebep olur. Bunun en önemli nedeni, özellikle göz bölgesindeki cilt yapısının vücudun diğer bölgelerine oranla daha ince olması sebebiyle daha kolay deformasyon oluşturmasıdır. Özellikle 30 yaşın üzerindeki bireylerde alın ve kaşlarda aşağı doğru yer değiştirme başlar. Bu durumda üst göz kapağında oluşan bollaşma estetik kayıpların ortaya çıkmasına sebep olur. Ancak tamamen steril koşullarda yapılan göz kapağı estetiği ameliyatları tüm estetik kayıpların giderilmesine olanak sağlar.

 

Göz ve çevresinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan estetik kayıplar yüzün tamamını etkiler. Özellikle 50 yaş üstü bireylerde göz kapağındaki kasların incelmesi sonucunda hem derideki bollaşma artmakta, hem de göz çukurlarında oluşan yağ yastıkçıkları daha belirgin bir hal almaktadır. Bu tür durumlarda alt ve üst göz kapaklarına uygulanan göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) ameliyatı, estetik beklentilerin en üst düzeyde karşılanmasını mümkün kılar.

 

Göz Kapaklarında Yaşlanma Belirtileri

 

Elastik bir yapıya sahip olan cildimiz yaşlanmanın etkilerine bağlı olarak kademeli bir şekilde elastikiyetini yitirmeye başlar. Bu kayıp sonrasında göz kapaklarında fazla deri oluşarak kişide yorgun, kederli ve donuk bir ifade oluşmasına sebebiyet verir. Alt ve üst göz kapaklarında yaşlanma belirtileri farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Bu belirtiler,

 

  • Üst göz kapağında hissedilir miktarda düşme,
  • Göz kapağı cildinde oluşan kırışık ve sarkmalar,
  • Göz altlarında renk değişimi,
  • Torbalanma oluşumu,
  • Göz kenarlarında ortaya çıkan kaz ayağı çizgileri,
  • Sürekli yorgun ve kederli bir yüz ifadesi şeklindedir.

 

Bazı kişilerde kaş ve alın bölgesinde oluşan düşüklüğe göz kapağı düşüklüğü de eşlik eder. Bu tür durumlarda yüz estetiğinin tamamını olumsuz etkileyen bir görünüm ortaya çıkar. Estetik kayıplar veya fonksiyonel kayıpların giderilmesi amacıyla yapılan göz kapağı estetiği ameliyatları, hastanın isteğine bağlı olarak sadece alt göz kapağı veya üst göz kapağına yapılabildiği gibi eş zamanlı olarak her ikisine birden de yapılabilmektedir.

 

Üst Göz Kapağı Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Göz estetiği ameliyatları genellikle 35 yaş üstü bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen bir cerrahi operasyondur. Göz kapaklarında meydana gelen yaşlanmayı durdurmamakla birlikte, bu tür müdahaleler sonrasında en az 7-8 yıl daha estetik ve genç bir görünüme sahip olmak mümkündür. Üst göz kapağı estetiği bölgede oluşan fazla deri ve kasların kesilerek çıkarılması işlemidir.

 

Ameliyat sonrası iz görünmemesi adına göz kapağı katlanma çizgisinden yapılan küçük bir kesi yapılmaktadır. Bu tür girişimlerin kaş kaldırma ve alın germe ameliyatlarıyla birlikte yapılması halinde daha iyi kozmetik sonuçlar alınmaktadır. Yalnızca üst göz kapağı ameliyatı yapılması halinde uygulama lokal anestezi altında 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır.

 

Alt Göz Kapağı Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Yaşlanma etkisi sebebiyle aşağıya doğru yer değiştiren yağ yastıkçıklarının yerine asılması adına yapılan operasyonlardır. Alt göz kapağı estetiği ameliyatında kirpiklerin hemen altından açılan bir kesi vasıtasıyla cilt kaldırılmakta, bölgede bulunan yağ paketçikleri orantılı bir şekilde göz çukuruna yayılmaktadır. Son olarak fazla kas ve deriler kesilip çıkarılarak uygulama sonlandırılmaktadır. Bu tür ameliyatlar genellikle orta yüz germe ameliyatı ile birlikte yapıldığından dolayı, uygulama genel anestezi altında 2 ila 4 saat arasında değişen sürelerde yapılmaktadır.

 

Göz kapağı estetiği sonrasında göz çevresinde şişlik ve morlukların oluşmaması adına soğuk uygulaması yapılmaktadır. Ancak tüm önlemlere rağmen bu tür oluşumların görülmesi olağan bir komplikasyon olarak değerlendirilir. İlk birkaç gün artan şişme ve morluklar 3. günden sonra giderek azalır ve kaybolur.

Göz ve çevresinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan estetik kayıplar yüzün tamamını etkiler. Özellikle 50 yaş üstü bireylerde göz kapağındaki kasların incelmesi sonucunda hem derideki bollaşma artmakta, hem de göz çukurlarında oluşan yağ yastıkçıkları daha belirgin bir hal almaktadır.