Göz Enfeksiyonu Tedavisi Nedir

Göz Enfeksiyonu Tedavisi

Göz enfeksiyonu her yaşta ortaya çıkabilen bir sorundur. Halk arasında gözün mikrop kapması olarak yorumlanan bu hastalığa; virüsler, bakteriler ,alerjen maddeler ya da diğer mikrobiyolojik etmenler sebep olurlar. Genellikle gözde kızarma, sulanma, batma, yanma, çapaklanma olması göz enfeksiyonun belirtisidir fakat bu belirtiler iltihabın nedenine bağlı olarak değişir. Gözün dış tabakasında bulunan kan damarları genişler ve gözün kızarmasına sebep olur. Yine bu bölgede bulunan mukus ve küçük salgı bezi hücreleri aktif hale gelir ve göz sulanması yapar.

Alerjik maddenin etkisi altında olan göz enfeksiyonunda genellikle gözde kaşıntı olur. Bulaşıcı göz enfeksiyonunda ise göz de yanma ve kum varmış hissi oluşur. Bulaşıcı göz enfeksiyonunda ise genellikle kulak önünde büyüyen lenf bezi, göz iltihabında sulu bir akıntı görülür. Kirpiklerden yapışkan bir salgı, gözlerde kum varmış hissi olabilir. Peki, bu göz enfeksiyonu tedavisi nedir? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tedavisi enfeksiyonun nedenine göre değişir.Eğer alerjik sebepli göz enfeksiyonunuz varsa damla yardımı ile alerjinin getirdiği iltihaplanma ortadan kaldırılabilinir. Kuru göze bağlı olarak bir enfeksiyon yaşıyorsanız suni gözyaşı ile nemlendirebilirsiniz gözlerinizi.Göz enfeksiyonu tedavisine geç kalınmışsa ya da hasta tedaviye düzenli gelmemişse durum ciddileşir ve cerrahi yönteme başvurmak gerekir.Eğer gözün korneasında bir lekenme meydana gelmişse lazerle tedavi edilir ya da yeni bir kornea nakli yapılır.

Göz enfeksiyonu tedavi edilmezse ne olur?

Göz enfeksiyonu tedavi edilmezse enfeksiyonun sebep olduğu duruma göre sonuçlar değişir.Örneğin yumuşak kontakt lens kullanan hastalarda kornea enfeksiyonları oluşabilir ve bu durum sonucu iyileşme olsa bile iz kalır.Ayrıca kalıcı astigmatizma yapar ve görme kalitesi düşer.Alerjik enfeksiyon yaşayan hastalar ise gözünü sık sık kaşır ve böylece korneanın incelenmesi gerekir bu da beraberinde  keratakonus denilen kalıcı görme kusurunu getirir.Virüslerin sebep olduğu enfeksiyon tedavi edilmezse görme seviyesi bozulabilir.Virüs görme mekanizmasına yerleştiği an da kalıcı görme kusuru yaşanır.Peki, göz enfeksiyonundan korunmak için ne yapmalıyız?En önemlisi ellerimizi düzenli olarak yıkamalıyız.Enfeksiyon kapmış kişilerin makyaj malzemelerini,havlusunu ve yastığını kısaca gözü ile temas edebilecek herhangi bir eşyaşını kullanmamalıyız.

Göz enfeksiyonlarının türleri

Konjonktivit:Virüslerin etkisi ile gözü tahriş eder ve kızartır.

Arpacık:Stafilokokal bakterilerin etkisi ile göz kapağında ya da kirpik dibinde kırmızı bir yumru oluşumu görülür.

Blefarit:Kirpik diplerindeki yağlanmalardır.Yoğun bir şekilde kaşınır.

Orbital Selülit:Bakteriyel enfeksiyon göz çevresindeki dokulara enfekte olur ve bu durum kalıcı sorunlara yol açabilir.

Keratit: Bakteri,virüs,parazit içerir bu enfeksiyon ve nedeni ise göze giren yabancı bir maddedir.

:Gözyaşı kanalında oluşan bir enfeksiyon çeşididir.

Göz enfeksiyonundan kurtulmak için ne yapmalıyız?

Göz enfeksiyonundan kurtulmak için gözlerimizi sürekli olarak temiz tutmalıyız.Düzenli bir şekilde saf suyla ıslatılan pamuk veya peçete ile temizlenmeli.Gözler temizlendikten hemen sonra ellerimizi sabunla iyice yıkamalıyız.Gözlerimizde biriken göz akıntısının meydana getirdiği kabuğu gözde tutmamalıyız.Göz enfeksiyonuna sebep olanı bulmak bu enfeksiyondan kurtulmak için çok önemlidir.Eğer enfeksiyona sebep olan bir bakteri ise doktorun tavsiye ettiği göz damlası veya merhem kullanılmalı.Enfeksiyona sebep virüs ise  antibiyotikli ilaçların kullanılması gerekecektir.

Unutulmamalıdır ki gözlerdeki enfeksiyonun kendine göre bir süreci vardır ve bu sürecin en az zararla atlatılması için hastaların mutlaka uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir.Sizde göz enfeksiyonu yaşıyorsanız hemen bir doktora gidin ve enfeksiyon türü tespit edilsin