Göz Altı Torbaları

Göz Altı Torbaları

Göz altı torbaları özellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkar ve göz çevresinde yer alan kasların zayıflaması ve yağ bezlerinin gevşemesi olarak karşımıza çıkar. Göz çevresinde yer alan dokular oldukça ince bir yapıya sahiptir ve genelde vücutta en çok hasar gören yerler arasında bu bölgeler de vardır. Göz kapaklarının hareket etmesini sağlayan kaslar, gerek yaşın ilerlemesi ile gerekse de diğer etkenlere bağlı olarak kırışır ya da zaman içinde zayıflama gösterir. Ayrıca göz çevresinin ilerleyen yaş ile kolajen dokusunun da hasar görmesi göz altı torba oluşumunu öne çıkmasına neden olur.

 

Göz altı torbaları yaşın ilerlemesinin yanında farklı etkenlere bağlı olarak da kendisini gösterir. Göz altındaki torbaların oluşmasında en önemli etkenlerden biri de genetik nedenlerdir. Böyle bir durumda göz altı torbalarını genç yaşlı demeden herkeste görmek muhtemeldir. Bunların dışında birçok neden sıralamak ve göz altı torbalarına çare bulmak, çıkmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu öğrenmek mümkündür. Peki, göz altı torbalarına ne yapabiliriz, oluşumunda neler etkilidir? Bunlara bakalım.

 

Yaşın ilerlemesi

Sürekli stres için ve yorgun olma

Kalıtsal nedenler

Bazı ilaçlar

Hormonlarda değişim

Alerjik nedenler

Aşırı sigara içilmesi

Kalp ve böbrek hastalıkları

Yetersiz uyku

Vücutta biriken toksinler

Büyüme hormonun eksikliği

 

Bunlardan her biri göz altı torbalarının oluşmasında önemli rol oynar ve dikkat edilmediği sürece genetik etkenler dışında erken yaşlarda görülebilir. Özellikle uyku kalitesinin yüksek olması göz altı torbaları ile karşı karşıya kalmak istemeyenler için oldukça büyük bir önem arz eder. Bu nedenle erken yaşlarda göz altı torbasına maruz kalmak istemeyenlerin yukarıda yer alan etkenlere dikkat etmesinde yarar vardır.

 

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Göz altı torbalarını tedavi aşamasında iki farklı yöntem kullanılır. Bunlar cerrahi operasyon ve ameliyatsız operasyon olarak karşımıza çıkar. Bu iki yöntem de göz altı torbalarını yok etmek için kullanılan ve önemli etkileri olan yöntemlerdir. Şimdi, bunların nasıl uygulandıklarına daha yakından bakalım.

 

Cerrahi Estetik Yöntemi;

 

Bu operasyonda öncelikle göz altı torbalarının hemen kenarından minik kesi yapılır ve buradan içeriye girilerek hem yağ dokuları hem de kas dokuları belirgin derecede sıkıştırılır. Lokal anestezi eşliğinde uygulanabilen bu yöntem sonrasında göz çevresine dikiş atılır ve dikişler neredeyse görünmeyecek kadar ince bir işçilikle meydana getirilir. Ayrıca operasyon sırasında yağ bezleri alınmaz, aksine bu bezlerin gerginleşmesi sağlanır. Çünkü torbaları almak yüzün yorgun ve bunun yanında hoş olmayan bir ifade kazanmasına neden olur. Bu yüzden yağ torbaları alınmaz.

 

Ameliyatsız Tedavi Yöntemi;

 

Ameliyatsız tedavi yönteminde ise göz altı torbalarına sahip olan kişilere soğuk kompres uygulaması yapılır. Günde sadece 15 dakika kadar süren soğuk kompres uygulaması göz altı torbalarına zamanla etki ederek yok olmasını sağlar. Bu da uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerden biri olarak ön plana çıkar. Ancak sonuçları estetik cerrahi yöntemine göre biraz daha uzun sürede ortaya çıkabilir.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

 

Göz altı torbası ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün göz çevresinde yer alan dikişlerde birtakım ağrılar olduğu gözlenebilir. Bu ağrıların uzun sürmesi halinde cerrahi operasyonu yapan doktor ile iletişime geçilmesi gerekir. Estetik cerrah ağrıların geçmesi için uygun bir ilaç önerisinde bulunacaktır.

 

Diğer yandan ameliyat sonrası gözlere soğuk kompres uygulanması gerekir. Bu göz çevresindeki morarmanın artmasını engellediği gibi gözlerin de rahatlamasını sağlar. Göz çevresinde yer alan dikişler ise birkaç hafta kadar az da olsa görünür halde kalır, ancak birkaç ay sonra dikişlerden eser kalmaz. Hasta ameliyat sonrasında şiddetli bir şekilde öksürmemeye ya da hapşırmamaya dikkat etmelidir. Çünkü hastanın bu şekilde tepkiler göstermesi dikişlerin patlamasına neden olabilir. Bunların yanı sıra hastanın en az iki hafta kadar ağır sporlara katılmaması oldukça önemlidir.

 

Göz altı torbaları özellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkar ve göz çevresinde yer alan kasların zayıflaması ve yağ bezlerinin gevşemesi olarak karşımıza çıkar.

 

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

 

Göz altı torbaları nasıl oluşur sorusuna verilecek en doğru yanıt; torba oluşmasında etkili olan en önemli faktör kalıtsal nedenlerdir. Çünkü kalıtsal nedenlere bağlı olarak erken yaşlarda dahi göz altı torbaları ortaya çıkabilir. Yani kişi uyku düzenine dikkat etse de ya da herhangi bir yan etkisi bulunan ilaç kullanmasa da göz altı torbaları ile bir şekilde karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden göz altı torbalarından kaçısın olmadığı en önemli etken kalıtım olarak karşımıza çıkar.

 

Eğer siz de göz altı torbalarınız olduğu için rahatsızsanız ve başarılı bir operasyon geçirmek istiyorsanız, siz de hemen bizimle iletişime geçin ve sizlere konusunda uzman estetik cerrahlarımız ile yardımcı olalım.