Göz Altı Torbaları

Göz Altı Torbaları Ameliyatı

Göz Altı Torbaları Ameliyatı (Blefaroplasti,)  kirpik altından bir kesi ile açılır cilt açılarak bu yağ dokusuna ulaşılır fıtıklaşan yağ dokuları alınır. Alt göz kapağında çok az miktarda deri, çok az miktarda deri ve yine sınırlı miktarlarda fıtıklaşmış doku çıkartılmaktadır. Genel anestezi ve sedeasyon ile yapılmaktadır. Ameliyat bir saat sürer. Alt göz kapağı ameliyatında gözaltı daha sıkı bir hale getirilir Daha genç yaş gurubundakiler için bu işlem tamamen gözaltının iç yüzünden görünmeyen bölümünden yapılır. İşlemin hangisinin yapılacağı hastanın kendisi belirler. Genelde asimetri sorunları yaşayan kişiler daha genç yaş gurubunda kapak birikintileri, torbalanmalar, kırışıklıklar daha ileri yaş gurubundadır.

 

 

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

 

Pek çok kişinin şikâyetçi olduğu gözaltı torbaları yalnız beslenme ya kronik rahatsızlıklar gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabiliyor olabilir. Gözaltında yaşlanmayla birlikte gözaltındaki yağ dokusunda sıvı birikmesi ve genetik faktörler gözaltı torbaları nedenleri arasındadır. Yaş ilerledikçe gözaltındaki deride incelme, sarkma olduğundan, yaşla birlikte torbaların çıkması normal kabul edilir. Zaman içinde yaşlanmayla birlikte deri fazlalığı gözaltı torbaları, gibi çeşitli problemler oluşabilmektir. Bunların cerrahi müdahaleleri hastane ortamında altında yapılan işlemler olmakla birlikte dünya’da  %80-85 oranı ameliyatsız işlem tercih etmektedir.

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Oluşur?

 

Vücudun diğer bölgelerine göre daha ince olan, gözaltı derisi oldukça hassastır. Bunun yanı sıra yaşlandıkça göz kapaklarını destekleyen kaslarda bozulma olur ve deri sarkmaya başlar. Sonuç olarak gözleri destekleyen yağ kesecikleri fıtıklaşır, öne itilir ve gözaltı torbaları oluşur. Bir türlü geçmeyen bu şiş görünüm kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı (Blefaroplasti) kirpik altından bir kesi ile açılır cilt açılarak bu yağ dokusuna ulaşılır fıtıklaşan yağ dokuları alınır.

 

 

Göz Altı Torbaları (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Gözaltı torbalanmaları kişiler için ciddi bir sorundur. Gözaltı torbaları ameliyatı öncesi kişinin muayenesi sorunun gerçekten gözaltında bir torbalanma mı? Yoksa gözaltında geri kalan yağ dokusunda bir kayıp mı bunlar değerlendirilir. Hastanın isteği ve ihtiyacına göre uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir.  İşlem Lokal anestezi ve genel anestezi altında gerçekleşir.

 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Gözaltı torbası ameliyatı yan etkileri şöyledir. Ameliyattan önce kan sulandırıcı, kullananlar en az bir hafta öncesi ilacı bırakması gerekmektedir. Başka hastalıklar nedeniyle kullanılan bütün ilaçlar doktora söylenmelidir. Tansiyon kontrolü yapılır. Tansiyon hastaları için ilaçlarını düzenli kullanmaları önerilir.

 

göz altı torbaları

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

 

Gözaltı torbası ameliyatı sonrası iyileşme erken ve geç dönem olmak iki aşamada olur. Erken dönem ilk bir haftalık süreci kapsar. Erken dönem ilk bir haftalık dönemi kapsar. Ameliyatı 4. Günü dikişler alınır 1.Hatanın sonunda morluk ve şişlikler geçer. Geç dönem iyileşme ortalama 1 ay sürer. Alt göz kapağına yapılan işlem sayesinde 1. Ayın sonunda göz kapağında herhangi bir iz kalmadan, en güvenli şekilde maksimum başarı elde edilir.

 

Başarılı bir ameliyat geçirdiniz.  Şimdi Evinizdesiniz. Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süresi boyunca sizi neler bekliyor?  İlk birkaç gün rutininizden farklı geçecektir.  Kendinizi ve ameliyat bölgesini her türlü Travmadan uzak tutmak çok önemlidir. Ameliyat sonrası olabilecek Komplikasyonlar riskler ve dikkat edilmesi gerekenler etkiler aşağıda belirtildiği gibidir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası: İlk 24 Saat Neler Olur?

 

Ameliyat sonraki ilk 24 saat kritik Göz kapağı ameliyatı Alt ve üst göz kapağı ameliyatlarından daha zordur. Komplikasyon sonrası yapısal sorunlar oluşabilir Özellikle ameliyat bölgesini her türlü Travmadan korumak için ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca doktorunuzun tarafından size verilen tavsiyelere uymanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

 

Banyo Yapma

 

Gözaltı torbaları aldırma ameliyatı sonrası ödem oluşumunu önlemek için,  Göz 4 gün kapalı tutulur. Hasta 4 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir.

 

Uyku Düzeni

 

İlk gün başınız hafif yukarda sırtınıza yastık konarak uyunması çok önemlidir.  Bol sıvı tüketmek çok sıcak olmayan bir yerde uyuma uyumanız ağız ve burunda oluşacak kurulukları azaltacaktır. İlk hafta giyilmesi kolay kıyafetler giymeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

 

Yorucu Aktivitelerden Kaçınmalı

 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası iyileşme süresi boyunca hastane ortamı ya da evde küçük yürüyüşler yapabilir, ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilirsiniz. ilk gün bilgisayar  kullanmak, kitap okumak, okumak, TV izlemek, bunun gibi sizi yoracak tüm aktivitelerden kaçınmanız önerilir.

 

Mutlaka! Güneş Gözlüğü Kullanılmalı

 

Evde istirahat etmek istemezseniz dışarıda çıkabilirsiniz. Gözaltı torbası ameliyatı sonrası gözleri korumak ve iyileşme süresini hızlandırması açısından doktoruz izin verene kadar gözlük takılmalıdır.

 

Önlemler

 

Buz Kompleksi

 

Gözaltı torbası ameliyat sonrasında ilk bir hafta göz kapağında hafif bir şişlik oluşabilir. Yüze 15 dakikayı geçmeyecek şekilde ve buzun direk yüze temas etmesine izin vermeden havlıyla yapılmalıdır.

 

Krem Kullanımı

 

Göz ameliyatı sonrası doktorunuzun size verdiği ürünleri göz çevresinde kullanılmalıdır.  Gözlerin her hangi bir enfeksiyon kapmaması için ameliyat sonrası bandajlar dikiş alınana kadar çıkartılmamalıdır. Doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

 

Beslenme

 

Özellikle proteinden zengin beslenmeniz ve bol sıvı tüketmeniz sizin iyileşmenizde hızlı ve olumlu bir etki yaratacaktır.

 

İlaç Kullanımı

 

Doktorunuzun bilgisi dışında ilaç apsisin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır Göz çevresine doktorunuzun verdiği ürünler dışında herhangi bir kozmetik maddesi kullanılmamalıdır..

 

Sık Sorulan Sorular

 

Ameliyat Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?  Morluk Ve Ağrı Olur Mu?

 

Göz altı torbası ameliyatı sonrası iyileşme Süreci 4. Günü a dikişler alınıyor. Alt Göz Kapağı ameliyatlar sonrası morluk şişlik ödem oluşabilir. Göz kapağında oluşmuş şişlikler birkaç gün içinde geçecektir.. Sigara çay tüketen kişilerde morluk daha sıklıkla görülebilmektedir.

 

Gözlerim Tam Olarak Kapanmıyor Ters Bir Şey Olabilir Mi?

 

Ameliyat sonrası süreçte kişinin göz kapağında hafif bir şişlik göz kapağını kapattığında bir açıklık olabilir. Göz kapaklarında meydana gelen ödem nedeniyle ilk üç dört gün gözlerini kapattığında tam kapanmayabilir. Bunun nedeni fazla olan ödemin göz kapağını çekmesi sonucundadır. Bu nedenle eve gittiğinde aralıklı olarak buz tatbiki yapılması önerilir.