gozaltimorluk

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları çoğu kişiden görülen cilt pigmentasyon sorunudur. Bu morluklar kişiye olduğundan daha yaşlı, yorgun ve halsiz gösterir. Birçok kişi bu durumdan rahatsız olup çeşitli kürler veya makyaj ile kurtulmaya çalıştığını söyler fakat yapılan bu kürler geçici olarak morluğu azaltsa da tam anlamıyla ortadan kaldırmaz.

Göz altı morlukları neden oluşur?

İlerleyen yaşın da etkisi ile vücudun hemen her yerinde etkisini gösteren yağ, kas ve kemik kaybı göz çevresinde de oluşur. Yani incelen yağ tabakası göz altı morluğunu belirginleştirebilir. Sadece yorgunluk ve uykuyu alamama durumu göz altı morluklarına sebep olmaz.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları tedavisi için öncelikle bu sorunun nedeni araştırılarak tedavi edilebilir bir durum sonucu meydana gelmişse tedavi yöntemlerinden uygun olan yapılır.

Lazer

Lazer yöntemi ile cilt rengi düzeltilir yani morluklara sebep olan kan damarlarının görüntüsü lazer ile normal cilt renginde görünmesi sağlanarak morluk ortadan kaldırılır.

Kimyasal Peeling

Lazer teknolojileriyle uygulanan kimyasal peeling işlemi, sorunlu alanda kolajenin artmasını sağlayarak genel cilt kalitesinin iyileşmesini ve böylelikle göz altı morluklarının giderilmesini sağlar.

Yağ transferi

Hastanın kendi vücudundan yağ alınır, kök hücre ile zenginleştirilerek yağ enjeksiyonu göz altı morluğu tedavisinde kullanılır. Kök hücre kullanılarak zenginleştirilen bir serum enjekte edildiği için uygulamanın sonuçları başarılıdır.

Cerrahi Yaklaşım

Başka bir yöntem ise cerrahi yaklaşımdır. Gözkapağı cerrahisi ile göz çevresi yeniden yapılandırılır ve canlandırılır.
Göz altı morlukları tedavisi için kliniğimize gelerek muayene olun size en uygun tedavi yöntemini belirleyip uygulayalım ve kısa sürede bu morluklardan, yaşlanmış ve yorgun görüntüden kurtulun

Göz altı morluklarında ameliyatsız çözümler:

1-Göz altı ışık dolguları

Diğer dolgulardan farklı olarak göz altı ışık dolgusu içeriğinde hyalüronik asit dışında aminoasitler, vitaminler, mineraller ve anestezik madde mevcuttur. Göz altı ışık dolgusu ucu keskin olmayan kanüllerle yanak yanından girilerek, ya da oldukça ince iğnelerle (30G-31G) direkt çukurun içine dolgu maddesi verilerek yapılır. İşlem öncesi mutlaka uyuşturucu krem sürülür ve beklenir. Dolgu mutlaka derine ( kemik üzerine) yapılmalıdır. Göz altı ışık dolgusu çoğunlukla 1 seans uygulanırken ihtiyacı fazla olan hastalarda bazen 4 hafta sonra ikinci seans yapılabilir.

Göz altına yapılan dolguların ana etkisi gözaltı göz yaşı çukurunu doldurarak ışık kırıcılığını azaltmak ve görüntünün böylece daha iyi olmasını sağlamaktır. Göz altı ışık dolgularında da diğer ince yapılı dolgylardan farklı olarak bazı aminoasitler ve vitaminler mevcuttur. Bu tür maddelerde göz altı morluk tedavisinde mezoterapi etkisiyle katkı sunmaktadır.

2-Topikal Tedavi( krem vs. ürünler ile)

Normal şartlarda kullandığımız kozmetik ürünlerin cilt geçirgenlikleri düşüktür. Son yıllarda geliştirilmiş olan göz çevresine özel üretilmiş ve kullanarak cilt geçirgenliği düşürülmüş çıkarılmış kremler kullanılabilir. Tabii ki bu kremlerin içerikleri çok önemlidir. İçeriklerinde mutlaka hyaluronik asit olmalı ve cildin su çekmesini sağlayarak nemlendirmelidir. Günde 2 defa gündüz ve gece yatmadan kullanılır.

3-Mezoterapi uygulamaları

Alt göz kapağındaki toplardamarları sıkarak ve kan akışını hızlandırarak etki gösteren uygulamalardır. Çok ince iğneler (30G-31G) ile 7-15 günde bir olmak üzere 4-6 seans uygulanır. Mezoterapi içeriğinde uygulanan ürünlere göre değişiklikler olacaktır. Mutlaka hyaluronik asit gibi nem artırıcı maddeler içermeli ve bunun yanında renk açıcı bazı vitaminler ve elementler içermelidir. Göz altı ışık dolgusundan farklı olarak hacim yeteneği yoktur. Sıvısal bir üründür ve daha yüzeyel (direkt deri içerisine) yapılır.

4-Fraksiyonel Lazer ( Co2 veya erbium lazer) uygulamaları

Etkili ancak uygulaması bazen hastalara sıkıntı verdiğinden zor bir işlemdir. Lazer ışınları cildi delip alt tabakaya geçerler ve bu bölgede sıkılaşma sağlayarak kan damarlarını daraltırlar. Kollajen dokuyu indükleyip daha kalın bir cilt oluşması ile morlukları maskeleyebilirler. 2-4 seans güneşsiz mevsimlerde uygulanabilir.

5-Peeling uygulamaları

Göz altı morluklarının özellikle ağırlıklı pigmentasyon bozukluklarından kaynaklandığı durumlarda kullanılabilir. Göz altı cildimiz oldukça hassas bir doku olduğu için çok özel bir peeling sistemi uygulanır.