göz altı morlukları

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı morlukları, kadın-erkek tüm bireylerde yaygın olarak görülen ve alt göz kapaklarının altında meydana gelen koyu halkalar şeklindeki görünümlerdir. Bazı hallerde göz altı torbalarıyla birlikte görülen morluklar yüz estetiğini olumsuz bir şekilde etkilediği gibi, bireyin daima yorgun ve olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Önemli bir sağlık sorununa işaret etmemekle birlikte, estetik kaygıların artmasına ve bireyin sosyal çevresinden uzaklaşmasına sebep olabilmektedir. Göz morluklarının oluşumuna etki eden en önemli faktör yorgunluk olarak gözükmekle birlikte, bir dizi farklı neden bu tür oluşumlara sebep olabilmektedir.

 

 

Göz Altı Morluklarının Oluşma Sebepleri

 

Önemli bir sağlık sorununa sebep olmamalarına rağmen göz altı morluklarından kurtulmak oldukça zordur. Birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkan morluklara sebep olan en önemli faktörler şunlardır.

 

Yaşın İlerlemesi

 

Göz altı morluklarının oluşmasındaki en önemli sebeplerden biri yaşlanmadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildin incelmesi ve esnemesi sonucunda cilt altı yağ dokusu ve kolajen miktarında azalma meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak da cilt altında bulunan koyu renkli kan damarları gözle görülebilir bir şekilde belirginleşerek göz altı morluklarını oluşturur.

 

Uykusuzluk ve Göz Yorgunluğu

 

Sağlıklı bir yaşam sürdürmenin gereklerinden biri de, belirli sürelerde dinlenmek ve uyumaktır. Aşırı yorgunluk hali, yetersiz veya gereğinden fazla uyku, göz altı morluklarının oluşma sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle gözü yoracak sürelerle televizyon izlemek, bilgisayar başında olmak, tablet veya telefonla zaman geçirmek göz yorgunluğuna ve dolayısıyla göz altı morluklarına sebep olabilmektedir.

 

Göz Altı morlukları, kadın-erkek tüm bireylerde yaygın olarak görülen ve alt göz kapaklarının altında meydana gelen koyu halkalar şeklindeki görünümlerdir.

 

Alerji ve Vücudun Susuz Kalması

 

Bireylerin yaşadığı alerjik reaksiyonlar da göz altı morluklarının oluşma sebepleri arasındadır. Alerji oluşumu süresince ortaya çıkan zararlı maddelere cevap vermek adına vücut, histamin salınımı yaparak korunma sağlamaya çalışır. Histamin salınımı da, gözlerde kızarma, şişkinlik ve kaşıntı oluşturarak kan damarlarının genişlemesine sebep olmakta, nispeten ince bir cilt yapısına sahip olan göz altında renk değişimleri oluşturmaktadır. Vücuda yeterli sıvı alınmaması da, vücut dengesinin bozulmasına sebep olarak göz altındaki ciltte donuk bir görünüm oluşmasına ve mor halkaların belirginleşmesine katkı sağlamaktadır.

 

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Göz altı morlukları büyük oranda uykusuzluk, yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ve genellikle geçici olan bir sorundur. Bu tür geçici morlukların hafifletilmesi veya görünümün iyileştirilmesi adına birçok yöntem evlerde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ancak göz altı morluklarının bu tür iyileştirme yöntemlerine cevap vermemesi, uzun süre belirginliğini koruması veya şişkinliğin azalmaması halinde bir dermatoloğa görünmek faydalı olacaktır. Günümüzde göz altı morluklarının kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan birçok tıbbi metot mevcut bulunmaktadır. Sıklıkla kullanılan ve morlukları etkin bir şekilde yok edebilen tedavi yöntemleri,

 

  • Cildin yenilenmesi ve sıkıştırılması adına yapılan lazer uygulaması,
  • Pigmantasyonu azaltmaya yönelik olarak kimyasal peeling uygulaması,
  • Göz altı bölgelerine tıbbi dövme uygulaması,
  • Göz altında torba oluşumuna sebep olan yağlar ve fazlalık cildi uzaklaştırmaya yönelik estetik uygulamalar
  • Cerrahi yöntemlerle göz altına sentetik implant veya yağ yerleştirme uygulamaları
  • Göz altındaki cildin bozulma sebeplerinden biri olan kan damarları ve melanini gizlemek adına yapılacak olan doku doldurucu enjeksiyon uygulamaları,

 

Göz Altı Morluklarına Müdahalede Pratik Yöntemler

 

Göz altı morluklarının oluşumlarını geçici olarak iyileştirmekle birlikte, bazı yöntemlerin uygulanması bireyin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Bu yöntemlerden biri olan soğuk çay poşeti yöntemi morlukların daha iyi bir seviyeye gerilemesini sağlayabilmektedir. Çayın içerisinde bulunan antioksidan ve kafein kan dolaşımını uyarmakta, damarların daralmasını sağlayarak cilt altında sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu yöntemde, sıcak suda yaklaşık 5 dakika bekletilen çay poşetlerinin buzdolabına konulması ve 15 dakika sonra gözlere kapatılarak 15 dakika bekletilmesi yeterli olmaktadır.

 

Bir başka yöntem de iki parça pamuğu soğuk süte batırmak ve bir müddet göz altlarına yerleştirmektir. Bir süre göz altı morluklarında azalma, şişmelerde gerilemeler görülecektir.

 

Diğer bir yöntem ise, iki dilim salatalığın yaklaşık 5 dakika limon suyunda bekletildikten sonra gözaltlarına yerleştirilmesidir. Bu yöntem uygulanırken göz içlerine kaçabilecek limon asidi gözlerde yanmalara sebep olacağı için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

 

Hindistan yağı da her gece göz altlarına yapılan masajlar sonrasında göz altı morluklarını ve siyah halkaları azaltmaktadır. Zengin bir E vitamini kaynağı olması sebebiyle Hindistan cevizi yağı zarar gören cilt hücrelerinin onarılmasına katkı sağlamaktadır.

 

Göz altı morluklarını evde tedavi etmenin bir başka yolu da, iki parça pamuğu veya pamuklu pedi gül suyuna batırarak gözler üzerinde yaklaşık 15 dakika bekletmektir. Tüm bu ev tedavilerine ek olarak bir havluya sarılacak buz parçalarıyla göze soğuk kompres yapmak veya soğuk suya batırılmış bir bezi göz üzerinde bir müddet bekletmek de faydalı olabilen yöntemlerdir. Göz altı morluklarının uykusuzluk sebebiyle oluştuğu düşünülüyorsa, bireylerin uyku sürelerini uzatması, morlukların azalmasına katkı sağlayacaktır.