göz altı morlukları 1

Göz Altı Morlukları Konusunda Hastalarımızdan Gelen Sorular

Göz altı morlukları konusunda hastalarımızdan gelen sorular içerisinde sizlere sunacağımız püf noktalar ile bu konuda detaylı bilgiler edinebilir ve bu durumdan korunmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Şimdi, göz altı morlukları hakkında merak edilen sorulara daha yakından bakalım.

 

Göz Altı Morlukları (Torbası) Nedir?

 

İnsanlarda yaşın da ilerlemesi ile göz altlarında ve göz kapaklarının desteklendiği bölümlerde yer alan dokular zayıflamaya uğrar. Bu zayıflama nedeniyle göz çevresinde yer alan kasları destekleyen yağ bezleri gevşer ve bunun ardından göz altı torbaları oluşur.

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Oluşur?

 

Her insanda göz altı torbalarının birtakım oluşma nedenleri vardır. Genel olarak bakıldığında en önemli nedenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olur;

  • İlerleyen yaş
  • Stres ve yorgunluk
  • Genetik nedenler
  • Kullanılan çeşitli ilaçlar ve vücuttaki hormonel değişmeler
  • Alerjik etkenler
  • Genel olarak çok az ve dengesiz uyku
  • Aktif ya da pasif sigara içilmesi
  • Böbrek ve kalp sorunları

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Göz altı torbaları iki farklı tedavi edilir. Bunlardan biri cerrahi tedavi yöntemi, diğer ise ameliyatsız tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Yaş kalitesini önemli ölçüde düşüren göz torbalarını bu yöntemlerden birini tercih ederek yok etmek mümkündür. Cerrahi yöntemin dışında ameliyatsız göz altı torbası tedavisini tercih edenler için en etkili doğal yöntem soğuk kompres uygulaması olmaktadır. Soğuk kompresin 15 dakika kadar gözlerde kalması göz altı torbalarını yok etmek için yeterlidir.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılması Gerekir?

 

Ameliyat sonrasında yapılması gerekenler arasında çeşitli uygulamalar yer alır. Öncelikle ameliyattan sonra 3 ya da 5 gün dikişler uygulama yapılan bölgelerde kalacaktır. Genelde dikiş olan bu bölgelerde ağrı meydana gelmez. Ancak ağrı oluşması halinde estetik cerrah ile iletişime geçilmesi gerekir. Ayrıca operasyon sonrasını takip eden günlerde hastalar gözlerine soğuk kompres uygulaması yapmalıdır. Göz çevresinde oluşan morlukların oluşması 3 ya da 4 hafta kadar sürer. Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir ve eğer kullanıyor ise lens kullanmaya başlayabilir. Bunların yanı sıra kişinin sakınması gereken durumlardan bazıları da şiddetli öksürük ya da hapşırma halleridir.

 

Göz altı morlukları konusunda hastalarımızdan gelen sorular içerisinde sizlere sunacağımız püf noktalar ile bu konuda detaylı bilgiler edinebilir ve bu durumdan korunmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatını Kimler Yapar?

 

Göz altı torbası ameliyatını bizzat kendi alanında uzmanlaşmış olan estetik cerrahlar gerçekleştirir ve ameliyat sırasında ve sonrasında hastanın yapması gereken detaylı bilgilendirme de yine estetik cerrah tarafından yapılır.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Ameliyat sonrası birkaç haftadan itibaren izler yavaş yavaş kaybolmaya başlar ve aylar geçtikçe ameliyat izleri tamamen yok olur.

 

Göz Altı Torbasında Genetik Faktör Ne Kadar Etkilidir?

 

İnsanlarda göz altı torbalarının oluşumunda genetik faktörler en dikkat çeken etkenler arasında yer alır. Ancak genetik olsa bile oluşan göz altı morluklarından kurtulmak mümkündür.

 

Göz Altı Torbaları Bitkisel Yollar ile Tedavi Edilir Mi?

 

Genel olarak bakıldığında göz altı torbalarının bitkisel yöntemler ile yok edilmesine imkan yoktur. Bunun için en etkili yöntem cerrahi operasyondur.

 

Göz Altı Morlukları Sadece Yaşlılarda Mı Görülür?

 

Göz altı torbaları genetik etkenlerle de ortaya çıktığı için genç yaşlı herkeste görülebilir.

 

Göz Altı Torbaları Kremler ile Tedavi Edilir Mi?

 

Göz altı torbalarının krem ya da benzeri uygulamalar ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle uzmanlar göz altı torbalarında kalıcı etkiler için cerrahi operasyonları tavsiye eder.

 

Siz de göz altı morlukları konusunda istenen çözümlere ulaşmak ve başarılı operasyonlara dahil olmak için kliniğimize gelebilir ve bizzat çalışmalarımızı daha yakından görebilirsiniz.