göz altı morluğu

Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalı

Göz altı morlukları yüz estetiğine verdiği zararlar sebebiyle en istenmeyen durumlardan biridir. Alt göz altı kapaklarının alt bölümünde koyu renkte halkalar olarak ortaya çıkan morluklar, birçok farklı sebebe dayalı olarak oluşmaktadır. Gerek erkek, gerekse kadın bireylerde sıklıkla görülen bu durum, göz altı torbalarının da eşlik etmesiyle birlikte yüzde estetik bir çöküntünün oluşmasına zemin hazırlar. Bireyin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olan gözaltı morluklarının en temel sebeplerinden biri aşırı yorgunluk ve uykusuzluktur.

 

Çoğunlukla genel sağlık tablosuna olumsuz etki etmemekle birlikte, kişinin estetik görünümden dolayı psikolojik kaygılar yaşamasına sebep olur. Göz altı morluklarına sebep olan etkenlerin başında yorgunluk ve uykusuzluk gelmekle birlikte, bazı farklı faktörler de morluk oluşumunda etkilidir.

 

 • Alerjiler
 • Göz yorgunluğu
 • Genetik faktörler
 • Güneşe karşı duyarlılık
 • Dehidrasyon göz altı morluklarının oluşumuna sebep teşkil eden unsurlardır.

 

Göz Altı Morluklarına Neler İyi Gelir?

 

Göz altı morluklarının ortadan kaldırılması için öncelikler morluğun oluşmasına sebep olan etkenlerin tespit edilmesi gereklidir. Ancak bazı önlemler her şeye rağmen morlukların etkilerini hafifletmeye ve geçici olarak düzelmesini sağlamaya yeterli olabilmektedir.

 

 • Uyku süresini artırmak
 • Konforlu uyku için başı yükseltmek
 • Göz altlarına soğuk kompres yapmak

 

Düzenli şekilde uyku uyunmaması da, göz altı morluklarının oluşma sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Uykusuzluk bedenin yorgun görünmesinin yanı sıra, başka yan etkilerin oluşumuna da temel teşkil eder. Göz altı morluklarından endişe duyan kişilerin mümkünse günde en az 8 saat kesintisiz bir şekilde uyumaları tavsiye edilmektedir.

 

Bazı hallerde uykuda yatış şekli de göz altında sıvı toplanmasına sebep olabilmektedir. Hem kesintisiz ve konforlu bir uyku uyumak hem de göz altında sıvı birikimine engel olmak için yastığın yüksek olmasına özen göstermek gerekir. Bunu sağlamak adına uykuda birden fazla yastık kullanarak başın yükseltilmesi gerekir.

 

Özellikle aşırı yorgunluk ve uykusuzluk sebebiyle oluşan göz altı morluklarında soğuk su kompresi uygulamak oldukça faydalıdır. Şişkinliği, kan damarlarını daraltarak sağlayan soğuk kompres gözlerdeki torbalanmaların da geçici olarak ortadan kaybolmasını sağlar. Birkaç parça buzu bir beze sarmak veya bir bezi soğuk suyla ıslatmak ve göz üzerinde bekletmek yoluyla morlukları hafifletmek mümkündür.

 

Göz altı morlukları yüz estetiğine verdiği zararlar sebebiyle en istenmeyen durumlardan biridir. Alt göz altı kapaklarının alt bölümünde koyu renkte halkalar olarak ortaya çıkan morluklar, birçok farklı sebebe dayalı olarak oluşmaktadır.

 
 

Tüm bunların yanı sıra gün içerisinde güneş altında uzun süre kalmamak, bol su içmek, kötü yaşam şartları ve alışkanlıklarından uzak durmak kısa bir süre içerisinde göz altı morluklarının belirgin bir ölçüde ortadan yok olmasını sağlayacaktır.

 

Göz Altı Morluklarının Tedavisi

 

Evlerde bireysel olarak alınan önlemlerin yetersiz olması hallinde, en kısa sürede doktor kontrolüne başvurarak rahatsızlığın hekim kontrolünde iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Zaman geçtikçe kötüleşen ve renk değişimleri görülen morlukların tedavisi uzman dermatologlar tarafından farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir.

 

 • Cildin yenilenmesi amacıyla lazer tedavisi
 • Ciltteki pigmantasyonun azaltılmasına yönelik kimyasal peeling uygulamaları
 • Göz altında ortaya çıkarak cilt rengini bozan kan damarları ve melanini gizlemeye yönelik doku doldurucu enjeksiyon
 • Göz altı bölgesinde incelmiş cilt mevcutsa pigment enjeksiyonu şeklinde tıbbi dövme yapmak
 • Göz altına cerrahi yöntemlerin uygulanmasıyla sentetik implant veya yağ yerleştirilmesi
 • Göz altında torbalaşmaya sebep olan yağları ciltten uzaklaştırmak adına göz kapaklarına cerrahi estetik işlemlerinin uygulanması

 

Tüm bu yöntemler, uzman bir dermatolog tarafından yapılacak olan titiz analizler sonrası karar verilebilecek tedavi uygulamalarıdır. Göz altı morluklarının sıkıntı yarattığı hallerde evde soğuk çay kompresi uygulamak, salatalık dilimlerini limon suyuna batırdıktan sonra 5 dakika göz üzerinde tutmak, bir miktar pamuğa gül suyu dökerek göz üzerinde yaklaşık 10-15 dakika bekletmek gözü rahatlatarak morlukların azalmasını sağlayacaktır.