Işık Dolgusu Nedir

Genç Görünmenin Zahmetsiz Yolu Işık Dolgusu

Işık dolgusu kadın-erkek tüm bireylerin göz altlarında oluşan estetik kayıpların giderilmesi amacıyla kullanılan bir tekniktir. Göz altlarında meydana gelen morluklar ve torbalanmaların giderilmesi amacıyla yapılan ışık dolgusu estetik kayıpların giderilmesinin yanı sıra, yaş ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen göz altı sorunlarının giderilmesinde de oldukça etkili bir tekniktir. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen yöntem, 30’lu yaşlar sonrasında ortaya çıkan göz halkalarının oluşturduğu kötü görünümün giderilmesine olanak sağlar.

 

Göz altı morlukları ve torbaları bireyleri estetik olarak kaygılandırmanın yanı sıra, psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir. Çoğunlukla genetik yapıya bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte,

 

 • Stres ve yorgunluk
 • Düzensiz uyku
 • İlaç kullanımı
 • Hormonsal değişimler
 • Alerjiye bağlı reaksiyonlar
 • Böbrek hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Sigara kullanımı göz altlarında morluklar veya torbaların oluşma sebepleri arasında yer almaktadır.

 

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

 

Göz altında ortaya çıkan problemler genç yaştaki bireyleri bile olduğundan daha ileri yaşlarda gösterir. Sürekli yorgun ve üzgün bir yüz ifadesinin oluşmasına sebep olan morluk ve torbalar, göz altı ile yanaklar arasında oluşan seviye farkını gideren ışık dolgusu ile tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Göz altı ve çevresinde gerekli oranda yükselmeyi sağlayan dolgu sayesinde, çukurluklar yanaklarla aynı hizaya getirilerek ışığın daha iyi yansıması sağlanmaktadır. Özel bir içeriğe sahip olan dolgu maddesi, cildin beslenmesini ve nemini artıran hiyalüronik asit ve gerekli besin maddelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

 

Işık dolgusu göz altı çukurlarını yükselterek ışığı daha iyi yansıtan bir cilt yapısı oluşturmanın yanı sıra, özel içeriği sayesinde cildin nemlenmesine ve dokuların yenilenerek canlanmasına da katkı sağlar. Uygulama sırasında herhangi bir acı ağrı duyulmaması sebebiyle hasta konforu açısından da tercih edilen bir yöntemdir.  Etkisi işlem yapıldıktan hemen sonra kendisini gösterdiğinden dolayı, cildin yenilenmesinde kullanılan en pratik yöntemdir.

 

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

 

Göz altı morlukları ve torbaların giderilmesi tedavisinde Hyalüranik jel olarak adlandırılan özel bir madde kullanılmaktadır. Jel görünümüne sahip göz altı ışık dolgusu, hyalüranik asit ve poly vitamin kompleksi içeriğine sahiptir.  Işık dolgusu, iki aşamadan oluşan bir uygulama ile tatbik edilmekte, ilk aşamada torba ve morluklara müdahale edilerek hyalüranik asidin etkisiyle subkutanöz tabaka güçlendirilmektedir. Sonraki aşamada ise, poly vitamin kullanılmakta ve hücrelerin uzun süreli olarak yenilenmesi sağlanmaktadır.

 

Göz altı ışık dolgusu, diğer dolgu tekniklerinden farklı bir şekilde yapılmaktadır. Diğer birçok teknikte deri altına uygulama yapılırken ışık dolgusu yönteminde kemik üzerine uygulanmaktadır. Dolgu öncesi işlem yapılacak bölgeye anestezik madde sürülmesi sebebiyle uygulama sırasında herhangi bir acı veya ağrı yaşanması söz konusu değildir. Ayrıca uygulamada kullanılan jelin kendisinde de anestezik madde mevcuttur.

 

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Işık dolgusu sonrasında uygulamanın yapıldığı göz altı ve göz çevresinde, cilt yapısına bağlı olmak kaydıyla hafif kızarıklıklar oluşması olağan bir durumdur. 4 ila 72 saat arasında ortadan kaybolan bu tür oluşumlar cildi kuru olan bireylerde daha uzun sürebilmektedir. Çok sık görülmemekle birlikte şişme, ödem ve morarma gibi komplikasyonlar görülmesi muhtemeldir. Işık dolgusu yapılırken kullanılan hyalüranik asit, cildin uzun süreli olarak korunmasını sağlar. Etkisi en az 1,5 yıl sürmekle birlikte, cilt yapısına ve kişisel faktörlere bağlı olarak bu süre 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Ayrıca her ışık dolgusu tekrarında etki süresi daha uzundur.

 

Göz altı ışık dolgusu uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölgelere yaklaşık 4-5 saat su değdirilmemesi, şişlik, morarma gibi komplikasyonlar oluşmuşsa kısa aralıklarla uygulama yapılan alan dışında kalan bölgeye buz kompresi yapılmalıdır. Bunların dışında,

 

 • Uygulama sonrası yatış pozisyonuna özen gösterilmeli, ilk 3 gün baş bölgesi yükseltilerek sırt üstü uyku pozisyonu tercih edilmelidir.
 • Uygulama yapılan bölgenin ovuşturulmaması gereklidir.
 • Uygulama sonrası ilk birkaç gün banyo yapılmamalı, nemli ve buharlı ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Aşırı yüz hareketlerinden kaçınmalı, aşırı ve uzun süreli gülmekten ve yüz mimiklerinden kaçınılmalıdır.
 • Göz ve çevresine makyaj yapmaktan kaçınmalı, hekim tavsiyesi dışında krem ve cilt ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Egzersiz ve sportif aktivitelerden en az 1 hafta uzak durulmalıdır.

 

Göz Altı Işık Dolgusunu Kimler Yaptırmalı?

 

Göz altı bölgesinde bulunan deri yapısı vücutta değişik bölgelerindeki deri yapısına oranla çok daha ince ve nazik bir yapıdadır. Bu sebeple farklı nedenlere bağlı olarak yapısı çok daha kolay bozulabilmektedir. Genetik faktörler veya yaş ilerlemesine bağlı olarak göz altı bölgelerinde cilt renginden daha koyu halkalar oluşan ve göz çevresinin koyu bir renk almasından rahatsız olanlar göz altı ışık dolgusu yaptırmalıdır. Bunun dışında,

 

 • Göz altlarında torba oluşumları sebebiyle estetik kaygı duyanlar,
 • Sürekli hasta, yorgun ve uykusuz yüz ifadesi sebebiyle rahatsızlık hissedenler,
 • Daha genç ve dinamik bir yüz yapısına sahip olmak isteyenler göz altı ışık dolgusu uygulamasından yararlanmalıdır.

 

Göz altı ışık dolgusu, göz ve çevresindeki cilt yapısını en kısa sürede daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturan en etkili uygulamadır. Uygulama sonrasında göz çevresindeki deri dokusu canlanarak kalitesi yükselir. Göz altı çukurlarının dolmasını sağlayan ışık dolgusu göz ve çevresinin estetik bir görünüme kavuşmasına olanak sağlar. Göz altı çevresindeki kırışıklıklar ve çizgilerin azalmasını sağlayan ışık dolgusu, bireyi daha genç bir görünüme kavuşturur.

Işık dolgusu, iki aşamadan oluşan bir uygulama ile tatbik edilmekte, ilk aşamada torba ve morluklara müdahale edilerek hyalüranik asidin etkisiyle subkutanöz tabaka güçlendirilmektedir.