excimler-lazer

Excimer lazer nedir ? Nasıl uygulanır ? Sonuçlarını ne zaman görürüm ?

 
Excimer lazer tedavisi; tamamen bilgisayar kontrollü olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Excimer lazer cihazlarının kornea şeklinde ifade edilen, gözün saydam bölümünün şeklinin değişmesi ile görme kusurlarının giderilmesi işlemidir.  Yöntemin uygulanması için öncelikli olarak muayenede hastanın göz numaralarının belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra hastanın, kornea kalınlıklarının ölçülmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kornea haritası çıkartılır ve kapsamlı bir göz muayenesi yapıldıktan sonra uygulamaya başlanır. Göz tansiyonu ölçülür, göz yaşı testi yapılır göz  bebeği  genişletilerek  biyomikroskobik muayene ile ön segment  ve  retina tabakası da analiz edilir. Bu muayeneler neticesinde herhangi bir patolojik bulguya  rastlanılmaz ise hasta ameliyat olmaya uygundur.
 

Kimler için Uygun Olmayan Bir Yöntemdir?

 
  • Keratokonus’ta olan hastalar için uygun değildir,
  • Kornea dokusu yeterli kalınlıkta olmayan kişilere uygulanmaz,
  • Kontrol edilemeyen üveiti (göz içi iltihabı) olanlara uygulanmaz,
  • Göz tansiyonu hastalarına uygulanmaz,
  • Şiddetli ‘’kuru göz’’ vakalarına uygulanmaz,
  • Gebelere ve lohusalara uygulanmaz,
  • Şeker hastalığı, ileri derecede böbrek hastalığı gibi problemi olanlar uygulanmaz.

Excimer Laser Nedir?

Excimer lazer; tamamen bilgisatar kontrollü bir tedavi yöntemidir. Kornea şeklinde ifade edilen saydam yapıdaki sorunların tedavi edilmesi için uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Excimer lazer tedavisinde; gözün ön bölümünde yer alan kornea dokusuna işlem yapılmaktadır. Bunun yanı sıra korneada yer alan dokuları bir arada tutan karbon bağlarının kırılmasına yol açar ve dokuyu buharlaştırarak, kusurları yok eder. Excimer lazer yönteminde; oldukça titiz şekilde ayarlanmış olan lazerin korneada arzu edilen bölgelere yollanması ile korneanın istenilen ölçülerde traşlanması sağlanır. Bu özelliği sayesinde de korneanın kırılıcığı revize edilir ve arzu edilen değerler elde edilir.

Excimer Lazer Nasıl Uygulanır?

Excimer lazzer dünyada 25 senedir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de ise 22 senedir aktif olarak uygulanmaktadır. Bu süreç kapsamında lazer cihazlarında ve uygulama tekniklerinde olumlu gelişmeler de sağlanmaktadır. Hastanın konforunu arttırmak amacıyla yöntemler geliştirilmiştir.

Kimlere Excimer Laser Tedavisi Uygulanır?

 • Miyoplar: Miyoplar özellikle kornea üzerinde yer alan bir bombe şeklindedir. Bunun haricinde göz normalden daha fazla uzunluğa sahip olabilmektedir. Bu hastalarda görüntü retina tabakasının önüne düşer. Bundan dolayı da uzakları bulanık görme meydana gelir. Bu sorunlar excimer lazer ile tedavi edilmektedir.
 • Hipermetroplar: Korneanın daha düz olması ya da gözün ön-arka uzunluğu daha kısa olması sebebiyle meydana gelen vizyon bozukluğu olmaktadır. Bu sorunlarda yakını görme problemleri ortaya çıkmaktadır.
 • Astigmatizma: Göz yüzeyinin yumurta gibi eğilimli olması neticesinde meydana gelir. Işığı kıramam sebebiyle cisimler net görülemez.
 • Presbiyopi : İnsanlarda yaşa bağlı olarak göz merceğindeki elastikiyetin minimuma inmesine yol açar. Bu sorun genellikle 45 yaş sonrası ortaya çıkan yakın görme güçlüğü olarak tanımlanır.

Excimer Laser Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Excimer lazer uygulaması için ilk yöntem PRK olmaktadır. Bu noktada kornea üzerinde epitel şeklinde ifade edilen oldukça ince canlı doku spatül adı verilen bir kazıyıcı yardımı ile kazanmaktadır. Bu noktada kornea üzerinde ortalama olarak 9 mm alan tamamen epitelsiz hale getirilir. Daha sonra excimer lazer uygulaması yapılır. Göz kaldırılmış olan epitel kısmını daha sonra kendisi yeniler. İşlemden sonra hafif bir ağrı duyulabilir. İşlem tamamlanınca yaklaşık 3-7 gün batma ve ağrı hissi oluşur. Görmenin rahatlaması 3-6 haftaya kadar uzayabilir. Excimer lazerin bir diğer yöntemi ise TPRK olmaktadır. Bu yöntem yalnızca Schwind Amaris Excimer Laser cihazına ait bir özellik olmaktadır. Bu yöntem kapsamında epitel kaldırılmadan doğrudan bir şekilde laser kornea üzerine uygulama yapılmaktadır. Bu yöntem kapsamında batma hissi daha az ve görme iyileşmesi daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

Lasik Excimer laser ile yapılacak düzeltmenin tatminkar ve ağrısız olarak uygulanabilmesi için geliştirilmiş cerrahi bir teknik olmaktadır.

Lasik Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Lasik yöntemi PRK yöntemine kıyasla daha ağrısız bir yöntemdir. Bu ameliyat yönteminde hasta batma ve ağrı şikayetleri yaşasa da bu sorunlar 2. Günden itibaren oldukça azalmaktadır. Bunun yanı sıra görme duyusu hızlı bir şekilde düzelir. Hasta yaklaşık olarak 5 gün içerisinde başarılı bir vizyona kavuşur. Ameliyattan sonra hastanın numara geri dönüşü ya da korneada bulanıklık oluşumu ortaya çıkmamaktadır. Miyopide 10 dereceye kadar olan yüksek numaralarda uygulanabilir.

Bu Yöntem Kimlere Uygulanmaktadır?

Bu tedavi yöntemi; 18 yaşından büyük olan kişilere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra son bir sene içerisinde gözlük numarası 0.50 dioptriden fazla değişmemiş olan kişiler için uygun olmaktadır. Özellikle 9.0 dioptriye kadar miyop olanlar ve -5 numaraya kadar hipermetrop ve astigmatı olanlar, Kornea kalınlığı yeterli olanlar, şeker romatizma gibi sistemik hastalığı bulunmayanlar, gözlerinde başka herhangi bir hastalık (keratokonus, katarakt glokom gibi) bulunmayan kişiler için uygun bir tedavi yöntemi olmaktadır. Excimer lazer tedavisinde önemli olan ameliyat öncesi muayenede gözün ameliyata uygun olup olmadığını analiz etmektedir. Bundan dolayı da ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler önemlidir.