Et Beni Nedir

Et Benleri Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Et benleri genellikle güneş gören bölgelerde sık görülür. Boyun bölgesi, koltuk altı, göğüs altlarına yerleşirler. Görüntü olarak deri çıkıntılarıdır. Derinin gerilmesi ya da kilo artışı benlerin oluşumunda sebeptir. Et benleri yakma ya da dondurma gibi yöntemlerle aşılabilir. Dikkat edilmesi gereken et benleri; renk değişikliğine maruz kalanlar, aşırı derecede büyümesi, çevredeki dokusunun girintili çıkıntılı bir dış yüzeye sahip olması, kaşıntı, kanama ve yara olması halleridir. Et benleri normalde iyi huylu et parçalarıdır. Genelde hamilelerde, diyabet hastalarında ve obezlerde daha sık görülür. Aynı zamanda yaşlandıkça da et benleri ile daha sık karşılaşılır.

 

Et Benleri Nerelerde Çıkar

 

Et benleri aslında vücudun her yerinde çıkabilir ancak en çok boyun, göğüs, kasık ya da koltuk altlarında oluşur. Et benleri mutlaka bir dermatoloğa gösterilmelidir.

 

 

Et Benleri Kanser İşareti Midir

 

Et benleri kanser işaretçisi demek değildir. Bu doğru bilinen yanlıştır. Her ben kanserli demek değildir ve aldırılmasına gerek kalmaz. Çoğu zaman iyi huyludur. Yapılması gereken bir dermatoloğa başvurarak gerekli muayenenin yapılmasından yanadır.

 

Et benlerinin alınması demek çok daha fazla çıkması demektir. Bu doğru bilinen yanlıştır. Et benlerinin henüz yok edilmesi için krem ya da ilaçlar mümkün değildir. Et benlerinin oluşması engellenemez. Bu da doğru bilinen yanlıştır. Oysa kilo durumunu kontrolde tutmak veya şeker hastalığı riskine karşı dengeli beslenildiği halde oluşum engellenebilir. Et benleri sadece kirli insanlarda bulunmaz. Bu da doğru bilinen yanlıştır. Hijyenle herhangi bir bağlantısı yoktur. Et benleri sürtündükçe çıkar. Bu da doğru bilinen yanlıştır. Genelde sürtünme deyince koltuk altı ve boyun bölgesi akla gelir.

 

Et Benlerine Neden Olan Durumlar

 

Et benleri oluşumuna etki eden faktörler bağışıklık sisteminin zayıf olması, hamilelik dönemi, obezite hali, menopoz dönemi, diyabetli olmak, kullanılan ilaçlardır.

  • Et benleri görüntü açısından deri çıkıntısı şeklindedir.
  • Et benlerinin renkleri önemlidir. Özellikle renk değişimi olan benler kesinlikle kontrol ettirilmelidir.
  • Et benlerinin kansere dönüşme riski yoktur.
  • Hemen herkeste var olan benler genelde iyi huyludur.
  • Et benleri bulaşıcı değildir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Et benleri kesinlikle koparılmamalıdır. Et beni koparmak çeşitli hastalıklara yol açar. Et benleri özellikle koltuk altları ve boyun bölgesinde oluşur. Bunların sağlık açısından hiçbir tehlikesi olmadığından işlem yapılmasına da gerek yoktur. Ancak bazı kişiler bu durumdan rahatsız olup koparma yoluna gider. Normal şartlarda et beninin kansere dönüşme riski yokken yapılan bu hareketle tehlikeye davet çıkarılır. Özellikle et benleri genital bölgede çıkıyorsa kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

 

Hemen herkeste bulunan benler genel olarak iyi huylu yapılardır. Bu çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde çeşitli sebeplerle artış gösterir. Benler aynı zamanda hormonal değişikliklerin yaşandığı ergenlik, hamilelik, menopoz dönemlerinde artış yapar. 30 yaş sonrasında da azalır. Benler mutlaka kontrol ettirilmelidir.