Et Beni Neden Olur

Et Beni Neden Olur

Et benleri kendiliğinden gelişerek ortaya çıkan lezyonlardır. Bulaşıcı olmayan bu tür oluşumlar genellikle deriden daha koyu renktedir. Deri seviyesinden daha kabarık olmaları sebebiyle temasla hissedilen et benleri, ince saplı veya kalın saplı olabilmekte, görüntüsü dışında herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermemektedir. Bu tür küçük deri parçaları vücudun görülmeyen yerlerinde oluştuğunda tolere edilebilmek ile birlikte, estetik görünüme zarar veren bölgelerde oluştuğunda bireye rahatsızlık verebilmektedir. Et benleri vücudun hemen her bölgesinde ortaya çıksa da genellikle,

 

 • Koltuk altı
 • Göz kapakları
 • Boyun derisi
 • Cinsel organlar gibi derinin daha ince olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir.

 

Bazı et benleri zaman içerisinde kişinin tahriş etmesine bağlı olarak düşmektedir. Enfekte olmadığı sürece ve kendiliğinden düştüğü sürece herhangi bir sağlık sorununa sebebiyet vermeyen et benleri, birey tarafından tahrişe bağlı olarak düşürülmek istendiğinde kötü huylu lezyonlara dönüşme ve enfeksiyon riski de barındırmaktadır.

 

 

Et Benlerinin Oluşma Sebepleri

 

Gerek kadın, gerekse erkek bireylerde her yaşta görülebilen et benleri, birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle 30 yaşlarından sonra görülmeye başlayan bu tür oluşumlar yaş ilerledikçe sayıları artarak çoğalma gösterir.

 

 • Soydan gelen yatkınlıklar
 • Menopoz
 • Hamilelik
 • Enfeksiyonlar
 • Hormonsal hastalıklar
 • Kilo değişimleri benlerin oluşuma sebepleri arasında yer almaktadır.

 

Tüm bu sebeplerin haricinde stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da ben oluşumuna sebep olabilmektedir.

 

Et Beni Aldırma Yöntemleri

 

Et benlerinin iyi huylu lezyonlar olması sebebiyle, cerrahi yöntemlerle çıkarılması ve tedavi edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Cerrahi yöntemlerle alınabilen et benleri, patolojik incelemeye tabi tutularak raporlanmakta, farklı biri soruna temel teşkil edip etmediği netleştirilmektedir. Ameliyatla ben aldırma dışında uygulanan diğer yöntemler ise,

 

 • Elektrik enerjisiyle yakma( Koterizasyon)
 • Kriyoterapi ( Dondurarak yok etmek)
 • Lazer enerjisi ile yakma

 

Koterizasyon Tekniği Nedir?

 

Siğil ve benlerin yakılarak tedavi edilmesini sağlayan koterizasyon tekniği, kriyoterapii gibi benlerin tahrip edilmesi mantığına dayalı olarak çalışır. Benlere düşük akımlı elektrik enerjisi verilerek tahrip edilmesini sağlayan bu yöntem genellikle anestezi altında uygulandığından dolayı hastanın acı veya ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Tahrip edilecek ben sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte genelde 5-6 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir.

 

Kriyoterapi Tekniği Nedir?

 

Kriyoterapi tekniğinde ana fikir, bene çok düşük sıcaklıklar uygulanarak çürümesini sağlamaktır. Karbondioksit veya azot gazının bir cihaz yardımıyla bene uygulanması sonrasında benin protein yapısı değiştirilmekte ve ben çürüyerek düşmektedir. Uzman bir hekim tarafından yapılmadığı takdirde istenilenden fazla dokunun tahrip edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlar bireyin vücudunda çukurluklar ve izler kalmasına sebep olabilmektedir.

 

Lazerle Yakma Tekniği Nedir?

 

Yüzeysel ve ten renginden daha koyu olan benlerin yok edilmesinde kullanılan lazer tedavisi, açık renkli benlerde istenilen sonucu sağlamaz. Günümüzün en popüler yöntemlerinden biri olan lazer tedavisi sonrasında benlerle ilgili herhangi bir iz veya çukurlaşma belirtisi kalmaz. Et benlerinin çözümü hakkında ben  tedavisi başlıklı yazımıza okumanızı tavsiye ederiz.

 

Et benleri kendiliğinden gelişerek ortaya çıkan lezyonlardır. Bulaşıcı olmayan bu tür oluşumlar genellikle deriden daha koyu renktedir.

 

Ameliyatla Ben Aldırma

 

Ameliyatla ben alma yöntemi, ciltten kesi yapılmak suretiyle benlerin çıkarılmasını sağlamaktadır. Genellikle kesi yapılan yerlerde küçük de olsa iz bırakması sebebiyle estetik kaygısı olan hastalar tarafından tercih edilmez. Ameliyatla ben aldırmanın avantajı ise, benin köküyle birlikte çıkarılıyor olması ve çıkan benin patolojik olarak incelenebilmesidir. Böylece oluşumun herhangi bir farklı soruna sebebiyet verebilecek nitelikte olup olmadığı incelenebilmektedir. Özellikle yüz, bikini bölgeleri, boyun, dekolte bölgeleri gibi yerlerde oluşan benlerin estetik kaygıları gidermek adına kişiye uygun yöntemlerden biri tercih edilerek aldırılması önerilmektedir.