et beni

Et Beni Aldırma Ameliyatları

İnsan vücudunda belirli bir sebebe bağlı olmaksızın ortaya çıkan, kabarık veya yassı görünüme sahip oluşumlar ‘’Ben’’ olarak adlandırılmaktadır. Bireylerin doğumundan itibaren ilk 20 yılda ortaya çıkan ve hemen her insanda görülebilen ben yapıları, bazı bireylerde doğuştan var olabilmektedir. Farkı renklere sahip olabilen ve içerisinde farklı renkler de barındırabilen benler, bazı hallerde girintili çıkıntılı bir yapıyla kendini göstermektedir. Düzgün ve oval halde olmamaları veya aynı ben içerisinde farklı renk tonlarının bulunması, insan sağlığı açısından risk barındırabileceğinin işareti olarak değerlendirilmektedir.

 

Benlerin bulunduğu bölgeler de en az benin varlığı kadar rahatsız edici olabilmekte, bireylerde estetik kaygıların oluşumuna temel teşkil edebilmektedir. Bu sebeple benlerin alınmasına karar verilmeden önce sağlık açısından risk taşıyıp taşımadıkları ve estetik yapıya zarar verip vermediğine karar verilmelidir. Özellikle yüz, dekolte bölgeleri ve saç içerisinde ortaya çıkan benler bireylerin estetik kaygılarını tetiklemekte, aldırılması durumunda bu tür kaygılar tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

 

Ben Ameliyatı Neden Yapılmalıdır?

 

Benler, insan derisine renk veren melanin maddesini yapan hücrelerin vücudun herhangi bir yerinde çıkışıyla oluşan deri lezyonlarıdır. Siyah, koyu kahve, kırmızı, renksiz, açık kahve renklerde görülebilen benlerin, mavi renkte olduğu bile görülebilmektedir. Ben ameliyatlarını gerekli kılan unsurlar arasında en önemlisi insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek hastalıkların oluşma riskidir.

 

  • Cilt kanseri riski
  • Fiziksel rahatsızlıklar
  • Estetik kaygılar

 

Vücudunda et beni bulunan bireylerin ameliyat olma gerekçeleri arasında yer almaktadır. Benlerin fark edilmesi sonrasında herhangi bir hastalık riski oluşturup oluşturmadığını anlamak ve ameliyata karar vermek için uzman hekim muayenesi gereklidir. Böylece erken teşhis sayesinde sorunun büyümeden ortadan kaldırılması mümkün olacaktır.

 

Cilt Kanseri Riski

 

Benlerin çoğu zaman zararsız olduğu görülmekle birlikte, mutlaka gözlemlenmesi gereken oluşumlardır. Cilt kanseri riski oluşturabilecek benler genellikle büyüyerek şekil ve renk değiştirmektedir. Ayrıca benin olması gereken normal büyüklükleri aşarak dağılma eğilimi göstermesi, kanaması, kabuklanması ve açık bir yara oluşturması mutlaka doktor kontrolü gerektiren durumlardır.

 

İnsan vücudunda belirli bir sebebe bağlı olmaksızın ortaya çıkan, kabarık veya yassı görünüme sahip oluşumlar ‘’Ben’’ olarak adlandırılmaktadır.

 

Fiziksel Rahatsızlıklar

 

Benler vücudun her bölgesinde oluşabilmekte, bazen bu oluşumlar bireyin yaşam kalitesini düşürerek estetik kaygılar yaşamasına sebep olmaktadır. Öyle ki, bazı benler bulundukları yer itibarıyla bireyin hareketlerini kısıtlayarak günlük yaşamına olumsuz etki eder. El, ayak, genital bölgelerde oluşan benler sürekli olarak tahrişe uğrayarak ciltte kötü görünümler oluşturabilir. Bu tür durumlarda benlerin ameliyatla alınması en ideal çözümdür.

 

Estetik Kaygılar

 

Ben ameliyatlarını gerekli kılan unsurlardan biri de, bireylerde oluşan estetik kaygıların giderilmesidir. Özellikle yüz bölgesinde, dudak üzerinde veya göz kapağında bulunan ben oluşumları bireylerin özgüven problemlerini tetikleyerek bireyi olumsuz düşüncelere sürükler. Bu tür sorunlara sahip bireyler oldukça basit ve kısa sürelerde yapılabilen ben aldırma ameliyatını tercih ederek pürüzsüz ve lekesiz bir cilt görünümüne kavuşabilmektedir.

 

Ben Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Ben aldırma (nevüs eksizyonu) benin bulunduğu bölgenin anestezi ile uyuşturulması ile dakikalar içerisinde yapılabilen basit bir operasyondur. Genel olarak ben oluşumlarının dermal uzantılarının olacağı göz önünde bulundurularak, cerrahi eksizyon yöntemi tercih edilmelidir. Ancak hekim tarafından yapılan muayeneler sonrasında benin alınması adına farklı yöntemler de tercih edilebilmektedir.

 

  • Koterizasyon ( yakma)
  • Kriyoterapi ( dondurma)
  • Lazer ile ablasyon tekniği
  • Traşlama diğer teknikler arasında yer almaktadır.

 

Ben ameliyatlarında üzerinde hassasiyetle durulmasını gerektiren husus, benin cildin tahrip edilmeden alınabilmesidir. Cerrahi eksizyon yöntemi, ben kökünün temizlenmesine de olanak sağlamakta, alınan parça patolojik teste tabi tutularak muhtemel hastalıklar teşhis edilebilmektedir.