boyun estetiği

Boyun Estetiği

İlerleyen yaşla birlikte boyun bölgesinde oluşan sarkma, gevşeme, kırışıklık, gibi semptomları düzeltmek için yapılan cerrahi girişimleri boyun germe estetiği adı altında değerlendirilir.  Boyun germe estetiği ameliyatlarında olumlu sonuçların alınabilmesi ve komplikasyon riskinin en aza indirilebilmesi için boynun topografik anatomisinin bütün kapsamıyla çok iyi bilinmesi gerekir. Ameliyatsız boyun germe estetiği işlemlerinden optimal sonuçların alınabilmesi için anatomik yönden dikkat edilmesi gerekenler aşağıda özetlenmiştir.

 

Cerrahi ve kozmetik uygulamalarla ilgilenen doktorların yüz ve boynun temel anatomik bilgilerinin yanı sıra kişisel değişim ve transformasyonları da dikkate almaları her türlü uygulama öncesi hastaları detaylı olarak değerlendirip kişiye göre tedavi planını oluşturulmalıdır. Yaş ilerledikçe boyun kaslarında bir gevşeme, sarkma elastikiyet kaybı ve yıpranma yaşlanma gibi oluşumlar görülebilmektedir. Yaşlanma sürecini durduran boyun kırışıklığı ameliyatları aynı zamanda derinin ve deri altındaki çukurlaşmış dokuların, iyileşmesi ve gerilmesi ile boynun daha genç bir görünüm alması için yapılan estetik boyun derisi ameliyatlarıdır. Günümüzde yaşlanma belirtilerinin boyun kırışıklığı ameliyatı ile giderilmesi, boyun ve yüz bölgesinde oluşan deformelerin ve estetik görünümün düzeltilmesi amacıyla yapılan uygulamalar giderek daha popüler bir hale gelmektedir.

 

 

Boyun Estetiği Ameliyatları Kimlere Neden Yapılır?

Yüz, boyun ve çene çevresinde gevşemelerin oluştuğu ve deri elastikiyetinin yerinde olduğu kişiler boyun germe ameliyatı için en ideal adaylardır. Tedavi hastanın genel durumuna göre hekim değerlendirmesi sonucunda planlanır ve kişiye göre farklı detayları içerir. Yine boyun bölgesinde estetik amaçlı yapılan cerrahi müdahaleler, kişide doğuştan var olan ya da sonradan meydana gelmiş görünüm bozukluklarını düzeltmek için yapılır. Kişinin boynunda her hangi bir şekil bozukluğu olmamasına rağmen estetik kaygıları gidermek amacıyla yapılır. Hastanın öncesinde geçirdiği hastalıklar ve devamlı kullandığı ilaçlar varsa doktora bildirilmelidir.

 

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Bu ameliyatta aşağı doğru alt yüz bölgesinden başlayarak kulak önünden çene ve kulağın arkasına yapılan kesiyle yapılmaktadır. Bu hattın izlenmesinin nedeni ameliyat izlerinin daha az belli olacağı bir doğal çizginin seçilmesidir. Boyun derisi belli oranlarda uygulanan cerrahî müdahalenin tekniğine göre belli bir noktadan serbestleştirilerek gerilecek. Fazla olan kısmı alınarak tekrar kulak arkasındaki kesinin olduğu alana aşağı doğru uygun şekilde dikilecektir. Kulak ve boyundaki dokulara çeşitli eriyen dikişler konulduğundan, ameliyat sonrası kesinin olduğu kulak arkası ya da başka bir bölgede estetiği bozan iz görünümlerine rastlanmaz.

 

Boyun Germe Ameliyatında Yapılan İşlemler

 

Boyun bölgesinde oluşmuş sarkmış deriyi çene altında gererek fazla olan kısmı çıkararak, deri altındaki kas katmanını dikişlerle gerginleştirmesi, boyundaki fazla yağ dokusunu çene altından almak, boyun kaslarını birbirine dikerek gerginleştirmek ve boyun açısını belirginleştirmektir. Boyun germe ameliyatında amaç, yüz çene ve boyun bölgesindeki açıyı muhafaza etmek olduğu bilinen gerçektir.

 

İlerleyen yaşla birlikte boyun bölgesinde oluşan sarkma, gevşeme, kırışıklık, gibi semptomları düzeltmek için yapılan cerrahi girişimleri boyun germe estetiği adı altında değerlendirilir.

 

 Vaser Liposuction Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Liposuction boyundaki gevşekliklerde ameliyatı yapılmaksızın müdahaleyi kapsar. Derideki gevşekliği, deri kırışıklarına ve fazlalık yağ dokuları Liposuctıon gibi cerrahi bir yöntemle müdahale edilebilir. Baş ve boyun bölgesindeki liposuction uygulamalarının kullanılması düzeltilmesi için Vaser Liposuction çok değimli bir tedavi alternatifidir. İyi bir planlama ve deneyimli bir cerrahi ekiple çok iyi estetik sonuçlarla bu deformasyonlar iyileştirilmiş olur.

 

Boyun ve burun estetiği gibi sarkma  ve gevşemelerin tahkimi ve düzeltilmesi için liposuction’ın yanı sıra  iple boyun askılıma uygulamaları, boyun gençleştirme estetiği ve yüz germe yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerden hangisinin sizin için doğru seçenek olduğu konusundaki en doğru bilgiyi doktorunuza danışarak elde edebilirsiniz.

 

Ultherapy / Ameliyatsız Yüz & Boyun Estetiği

 

Boyun germe ve burun estetiği uygulamalarında ameliyatsız çözümler sunan Ultherapy ameliyatsız estetik uygulamalarında ses dalgalarıyla yüzün kollajen yapısı uyarılmaktadır. Ultherapy en önemli özelliği odaklı olmasıdır. Hedeflediği alana etkisini verir. Ciltte her hangi bir hasar oluşmaz. Yüzün çeşitli bölgelerinde kullanılmakla beraber ameliyatsız boyun ameliyatlarında boyun ve gıdığın toparlanması için yapılır. Ortalama 1 saat süren işlem sonrasında normal hayatınızca dönebilmektesiniz. Uygulamada çok ağrı olmamakla beraber, boyun bölgesinde oluşabilecek ağrıyı minimize etmek için işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Yaptıktan hemen sonra Ultherapy’in etkisi hemen görülebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Oldukça güvenli bir şekilde yan etkisiz kullanılmaktadır.

 

Boyun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

 

Boyun bölgesi anatomik açıdan sıkışık bir bölgede yerleşmiş olması sebebiyle anatomik açıdan karmaşık bir bölgedir. Bu nedenle boyun anatomisinin kolay anlaşılması tedavi seçimi ve bir hastalığın seyri hakkında prognozu belirleyen en önemli kıstaslar arasındadır. Boyun ile ilgili  yapılacak her türlü cerrahi ve estetik uygulamalarında bölgenin kas, yağ dokusu gibi özellikler gözden geçirilmelidir. Yapılacak uygulamanın özelliği ve anatomik özellikleri bir arada değerlendirilmelidir. Boyun kırışığı ameliyatlarının tüm bu oluşumlar ışığında yapılması ideal sonuçları almanıza neden olur.

 

Boyun Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

 

Bu bölgedeki görsel estetik kusurlarının saklanması zor olması sebebiyle boyun germe estetiği ilgili kaygılar her zaman ön planda olmuştur. Boyunda dikkat çekici bir yara, iz ya da yapısal bozukluklar olması kişide stres faktörü oluşturur. Bu da kişinin sosyal çevresine yansır. Boyundaki işlemlerin fiziksel ve psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde sonuçlanabilmesi tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması ile mümkün olabilmektedir. İşte bu nedenden ötürü baş boyun bölgesi estetiği işlemini yapan kişilerin tüm konstrüksiyon olanaklarından ameliyattan önce haberdar olması ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenebilmesi acısından önemlidir.

 

Ameliyatlarda Anestezi Gerekir Mi?

 

Ameliyatsız boyun germe ameliyatı Liposuction’ı ve askı işlemleri lokal anestezi ve sedasyon altında uygulanabilir. Çene, yüz, boyun gençleştirme ve yüz germe ameliyatı ameliyathane koşullarında genel anestezi ya da (sedasyon) altında gerçekleştirilir.

 

Ameliyat Öncesi Ne Yapmam Lazım?

 

Yüz ve boyun germe ameliyatı için yapılan cerrahi ve medikal uygulamalar sonrasında erken dönemde görülen şişlik ve morluklar geçicidir. Bu tür komplikasyonların olmaması için hastanın operasyon öncesi kan sulandıran ilaçlar kullanılmaması gerekir. Ayrıca tansiyon hastalarının ilaçlarını düzenli kullanması ameliyat esnasında ve sonrasında kan basıncının düşük tutulması açısından önemlidir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız var ise nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini muhakkak doktorunuza danışın.

 

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

 

Ameliyatsız boyun germe ameliyatı sonrası en istenmedik sorunlardan birisi cerahat bölgesinde iyileşme zorlukları ve deri kayıplarıdır. Bu sorunların oluşmaması hususuyla ilgili boyun derisindeki germenin fazla yapıldığı statükolarda,  sigara kullananlarda ameliyat sonrası kanama ile karşılaşılabilir. Bu sebeple sigaranın boyun gerdirme ameliyatından en az üç hafta öncesinden bırakılmış olmalıdır. Yine kişinin hareketlerinde yavaşlama görülebilir. Genellikle birkaç gün içinde geçer, bazen de haftalarca sürebilir.

 

Boyun Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 

Enfeksiyon: Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi çok düşük bir olasılıktır. Eğer enfeksiyon gelişirse ek sağaltma ve tedavi yöntemleri, antibiyotik kullanımı veya cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Kanama: Ameliyat sonrasında kanama olursa iyileşmede gecikmeye yol açabilir. Ameliyat sonrasında kanamaya sebebiyet verebileceği için ameliyattan bir hafta kadar önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

 

Cerrahi Anestezi: Ameliyat sırasında uygulanan lokal ve genel anestezide bir takım riskler söz konusu olabilir. Cerrahi anestezi sedasyon esnasında istenmeyen durumlar, kanlanma oluşabilir.

 

Kronik Ağırlar: Ameliyatı sonrası kronik ağrı gelişimi çok düşük bir risk olur.

 

 Alerjik Reaksiyonlar:  Bazı vakalarda malzeme, yara bantları ve cilde uygulanan bir takım solüsyonlarda düşük bir risk olarak alerjik reaksiyonların geliştiği belirtilmiştir. Ameliyat esnasında ya da sonrasında kullanılan bir takım ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar ek tedaviler gelişebilir.

 

Sigara İçenler:  Gıdı Estetiği Ameliyatı öncesi ve sonrası sigara içimi yara iyileşmesinde olumsuz sonuç  ve komplikasyonlar görülmesine neden olabilir.

 

Tatmin Etmeyen Sonuç: Boyun germe estetiği ameliyatlarında bazen istenen sonucu almama olasılığı vardır. Bunların içerisinde agreman gerekmeksizin deformiteler oluşabilir. Boyunda ani kas hareketleri nedeniyle kanama oluşumu, hareketlerde yavaşlama ve his kaybı şikâyetleri olabilir. Bu tür durumlarda hasta için ek ameliyat gerekebilir.

 

Boyun Estetik Ameliyatları Uzun Dönem:  Uzun vadede ameliyat sonuçlarını etkileyen komplikasyonlar sık görülmese de boyun germe ameliyatına bağlı olarak gelişebilen risklerden bahsedilebilir. Tıp ve cerrahi uygulamaları her zaman belirlilik arz eden bir bilim değildir. İyi sonuçlar beklenildiği halde, sonuçlar hakkında garanti verilemez. Diğer yan etkiler ve istenmeyen durumlarla karşılaşılması çok düşük bir  risktir.   Boyun germe hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.