Göz Altı Işık Dolgusu Nasıldır

Blefaroplasti Ameliyatından Sonra

Hastalar poliklinik veya hastanede bir gece kalabilir. Cerrah, hastanın belirli durumu için uygun seçeneği belirleyecektir. Göz kapağı ameliyatı sonrasında hastanede kalma gerekebilir veya olmayabilir. İyileşme için en iyi ortam, hem hastanın hem de doktorunun tercihlerine göre belirlenecektir. Başlangıçta kendiliğinden düzelme süreci, hastalar kesi bölgelerinde kızarıklıklar ve şişlikler bekleyebilir. Gözler aşırı gözyaşı dökebilir. Göz bölgesinde oluşan herhangi bir kuruluk, cerrahın sağlayabileceği merhemle hafifletilebilir. Bununla birlikte, hastalar, merhem kullanmanın bir sonucu olarak geçici bir görüş bulanıklığı yaşayabilir. Genel olarak geçici bulanık görme, göz kapağı ameliyatının sık görülen yan etkilerinden biridir. İyileşme ışığa geçici hassasiyet de içerebilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Bakım

 

Üst ve alt blefaroplasti ameliyatlarından sonra, göz kapakları genellikle sıkı hisseder; Eşlik eden ağrı analjeziklerle tedavi edilebilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca kesikler, yağlanmalarını önlemek için merhemle tedavi edilmelidir. Şişkinliği de azaltmak için gözlere soğuk kompresler yerleştirilebilir. Gözlerin kurumasını önlemek için göz damlası gerekir. İşlemden sonraki ilk hafta hastalar, okuma, televizyon izleme, kişiler giyme ve bilgisayar kullanımı gibi gözleri kurutabilecek her türlü aktiviteden kaçınmalıdır. Şişkinlik ve morarma, toparlanmanın ilk birkaç gününde başın olabildiğince yüksek tutulması ile asgari düzeye indirilebilir. Doktor, göz kapağı ameliyatı işleminden iki ila yedi gün sonra dikişleri kaldıracaktır.

 

Hastalar iyileşmenin onuncu günü civarında normal faaliyetlerine devam edebilecek kadar iyi hissedebilirler. Ameliyattan sonraki ilk birkaç haftadır gözleri güneşten ve rüzgardan kaynaklanan iritasyondan korumak için koyu güneş gözlüğü önerilir. Hastalar iyileşme döneminin ilk birkaç haftasında gözlerinin kolayca yorulduğunu fark edebilirler. Ameliyattan sonraki ilk üç ila dört hafta boyunca, bükme, kaldırma, spor faaliyetleri ve hatta ağlama da dahil olmak üzere gözlere kan akışını artıran herhangi bir faaliyetten kaçınılmalıdır. Herhangi bir egzersiz rejimine başlandığında hastalar doktorları tarafından bilgilendirilecektir.

 

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

 

Göz kapağı cerrahisinden düzelme genellikle birkaç hafta sürer. İki gün ila bir hafta içinde dikişler kaldırılacaktır. Hastalar, ilk haftada gözlerinin bol dinlenmesini sağlamak isteyeceklerdir. Blefaroplasti işleminden sonra oluşan kızarıklık ve şişlik zamanla solacaktır. Kurtarma aynı zamanda, gözlerdeki kan akışını artırabilecek herhangi bir harçtan kaçınılmasını da içerecektir.

 

Hastalar ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra işine geri dönebilirler. Bazıları için, iyileşme süreci uzun gözükebilir ve özellikle yüzlerinin şişmiş ve çürük gibi göründüğü düzelmenin ilk aşamalarında depresyona neden olabilirler. Fakat birkaç hafta sonra çoğu hastada görünümlerinde hoş bir değişiklik olduğunu fark etmeye başlarlar.

 

Göz Kapağı Ameliyatı İyileşme Süreci: Aktivite Kısıtlamaları

 

Blefaroplasti sonrası ilk yedi – 10 gün boyunca rahatlayın. Bu süre zarfında muhtemelen hafif rahatsızlık duyacaksınız. Sizin reçete edilen ağrı kesici ilaçlarınız herhangi bir ağrıyı hafifletmelidir. Enfeksiyon, göz kapağı ameliyatı da dahil olmak üzere herhangi bir cerrahiden sonra bir risk oluşturmaktadır. Yüksek sıcaklık, bir enfeksiyon anlamına gelebilir. Enfeksiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olması için antibiyotiklerinizi tam olarak kullandığınızdan emin olun. Çoğu kişi blefaroplasti sonrası 10 gün içinde işine geri dönebilir, ancak bulanık görme yüzünden okuma gibi bazı görevler zor olabilir.

 

Muhtemelen birkaç gün sonra TV izleyebileceksiniz. En az üç haftadır yorucu etkinliklere katılmayın. Cerrahınız size her şeyi açıklayana kadar spor ile temastan kaçının. Göz makyajınızı genellikle bir veya iki hafta içinde tekrar başlatabilirsiniz. Makyaj, bu süre zarfında gözlerinizin etrafındaki morarmaları kamufle etmek için de kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra gözlükler iyidir, ancak kontak lenslerinizi göz kapak ameliyatından sonra en az iki hafta süreyle koyamazsınız. Unutma, kontaklar bir süre ameliyattan sonra rahat hissetmeyebilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı İyileşme Süreci: Uyku Hali

 

Göz kapağının ameliyatından sonra uyuyabilmek zor olabilir. Başınızı şişkinliği en aza indirgemek için ameliyatınızdan birkaç gün sonra, uyurken bile yüksek tutmanız gerekir. Ayrıca, uyurken gözlerinizi korumak için özel bir göz maskesi takmanız da talimat alabilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı İyileşme Süreci: Morarma ve Şişme

 

Gözkapağı ameliyatından sonra bazı morarma ve şişlikler söz konusudur. Göz bölgesi son derece hassas ve çürükler ve kolayca şişer. Blefaroplasti ne kadar karmaşıklaşırsa, muhtemelen daha morluk ve şişme yaşarsınız. Gözleriniz göz kapağınızın ameliyatından sonraki günlerde kademeli olarak şişmiş gibi görünebilir. Günler geçtikçe şişme yavaşça dağılır.

 

Şişmenin tamamen çözülmesi üç hafta sürebilir, bu nedenle nihai sonuçlarınızı beklemeye hazır olun. Soğuk kompresleri yüzünüzde ve gözlerinizde tutmak, şişmeye ve morlukların minimuma düşmesine yardımcı olabilir. Bunlar bir eczanede veya çevrimiçi olarak mevcuttur. Cerrahınızın preoperatif talimatlarına uyarak gözlerinizi ve çevrenizdeki bölgeyi nasıl ve ne zaman temizleyeceğiniz konusunda izleyin.

 

Göz kapağınızın ameliyattan sonra fazla yırtılması veya kuruluğu hissederseniz, cerrahınız gözlerinizin yağlanmasına yardımcı olmak için göz damlaları veya ıslatıcı bir solüsyon kullanmanızı önerir. Bu yapay gözyaşı damlası yanma veya kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Gözleriniz de ışığa duyarlı olabilir, bu nedenle onları korumak için bir çift koyu güneş gözlüğü sporunu düşünün. Kesikleri güçlü bir güneş bloku ile koruyun. Hangi güneş bloku güvenli olduğu konusunda cerrahınıza danışın.