ben tedavisi nasıl yapılır

Ben Tedavisi

 

Ben doğuştan gelen ya da sonradan da ortaya çıkabilen hemen hemen tüm insanlarda olan bir tür cilt lekesidir. Bu lekelerin büyüklüğü yuvarlak ve kahverengi ağırlıktadır. Benler güneş, kozmetik tasarımı ve buna benzer dış etkenlerle daha da artabilir ya da belirginleşebilir. Benler farklı boyutlarda olabilir cildinizle aynı zamanda ya da daha belirgin ve çıkık et beniniz olabilir. Onlar zararsız olabileceği gibi olabilir da olabilir. Ben sorunlarınızın çözümü için   lütfen doktora gidip bu benleri kontrol ettirmelisiniz.

 

Her yaşta kadın-erkek ve çocukta görülebilen benler, vücudun her yerinde ortaya çıkabilen oluşumlardır. Doğuştan vücutta bulunabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen benler, vücudun görülebilen yerlerinde ortaya çıkmaları halinde estetik olarak sorun yaratmaktadır. Görülmeyen bölgelerde ortaya çıkan benler estetik açıdan sorun yaratmamakla birlikte ciddi cilt sorunlarına sebep olabilmektedir. Sürtme, takılma, elle temas gibi durumlarda kopma riski bulunan benlerin bazı türleri de kanser riski içermektedir.

 

Daha fazlası veya fazlaysa bunlardan kurtulmak cildinin daha pürüzsüz olmasını ister ben aldırma işlemi yapmak için araştırma yaparlar. Ameliyattan korkan ve bir ben için bıçaklanır. Bu durum gelişmiş teknolojinin varsa artık çözüldü ve lazerle ben aldırma işlemi ile çok kısa sürede benlerinizden kurtulabilirsiniz. Benlerinizin rengi ve derinliği göre de seans sayınız değişebilir fakat kişisel seansta bu işlem rahatlıkla uygulanabiliyor.

 

Cildimize renk veren ve melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen melanin maddesi, vücuda dağılmak suretiyle cilde renk verir. Bazı zamanlarda hangi sebebe bağlı olduğu bilinmeyen bir şekilde bir araya toplanarak benlerin oluşumuna sebep olurlar.

 

Vücudun hemen her bölgesinde oluşabilen bu durum, şekil, renk ve boyut farklılıklarına sahip benleri oluşturur. Hem kozmetik açıdan hem de genel sağlık bakımından tedavi edilmesi gereken benler, farklı yöntemlerle kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

 

Ben oluşumları vücudun farklı yerlerinde oluşmakla birlikte, estetik açıdan olumsuz etkilere sebep olduğu bölgeler görünür olan yerlerdir. Ben sorunlarının giderilmesine yönelik taleplerinde hastalar genellikle,

 • Dudak,
 • Yanak üstleri
 • Alın
 • Boyun bölgesi
 • Kafa içi
 • Dekolte bölgeleri

Burun üzeri gibi yerlerde bulunan benlerden şikâyetçi olmaktadır.

 

Bu nedenle hastaların estetik kaygılarının ve cilt sorunlarının giderilmesine yönelik olarak uygulanan tedavi yöntemleri, alınması istenen ben sayısına, benin rengine ve boyutlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Ben Tedavi Yöntemleri

 

Ben tedavisine olanak sağlayan birçok yöntem mevcuttur. Ancak ben tedavisinde elde edilmesi gereken sonuç, hasta beklentilerini yerine getirmesi, herhangi bir iz oluşumuna meydan verilmeden tedavinin sağlanması olmalıdır. Bu nedenle ben tedavisine yönelik olarak kullanılacak olan yöntem hastanın tercihlerine ve ben tedavisini yapacak olan kliniğin kullandığı teknolojiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı hastalar daha ekonomik olması sebebiyle cerrahi yöntemleri tercih ederken, birtakım hastalar tedavi konforu sebebiyle ileri teknoloji ürünü yöntemlere yönelmektedir.

 

 • Radyofrekans ( koterizasyon) tekniği
 • Buharlaştırma yöntemi
 • Dondurma yöntemi
 • Lazerle tedavi
 • Cerrahi girişimler

 

Radyofrekans Tekniğiyle Ben Aldırma

 

Damar benleri dışında her türlü ben oluşumlarnın iyileştirilmesinde kullanılan bu yöntemde, radyo dalgalarından istifade edilmektedir. Renk, çap fark etmeksizin tüm benlerin yok edilmesine olanak sağlayan radyofrekans yöntemi, mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü yakma sırasında benin bulunduğu yere yakın olan cilt dokusunda çukurluklar oluşması muhtemeldir. Uygulama sonrasında çoğunlukla herhangi bir iz kalmaz. Ancak nadiren de olsa sivilce tarzında bir iz kalması da mümkündür.
 

 

Buharlaştırma Tekniğiyle Ben Sorunlarının Çözümü

Benlerin buharlaştırılarak yok edilmesini sağlayan bu teknikte, ciltte oluşan kabarıklıklar elektrik enerjisi kullanılmak suretiyle tedavi edilmektedir. Elektro koter adı verilen bir cihaz yardımıyla yapılan tedavi sırasında benlere düşük voltajda elektrik enerjisi uygulanarak ben bölgesinde ısı enerjisi oluşturulmaktadır. Cerrahi operasyonlarda kanamaların durdurulmasına yönelik olarak kullanılan elektrokoter cihazı, ben tedavisinde de mükemmel sonuçlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Buharlaştırma yöntemi cilt yüzeyi seviyesinden daha farklı seviyedeki kabarık benler üzerinde oldukça etkili bir uygulamadır. Cihazın renge duyarlı olmaması sebebiyle her türlü renk ve boyuta sahip benlerin tedavisinde kullanılan bu yöntem, damar benleri dışındaki tüm benlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi sonrasında buharlaşarak kaybolan benin kapladığı alan yara kabuğu gibi ince bir katmanla kaplanmakla birlikte, en geç 1 hafta sonra kendiliğinden düşmektedir.

 

Yaklaşık bir hafta sonra uygulamanın yapıldığı alan pembemsi bir cilt görünümü kazanmakta, zamanla ten rengi ile uyumlu hale dönüşerek benle ilgili tüm izler ortadan yok olarak estetik bir sonuç oluşmaktadır. Büyük çaplardaki benlerin bile kolayca tedavi edilmesi konusunda kabul görmüş bu yöntem mutlaka uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Bu takdirde başarı oranı oldukça yüksektir.

 

Cerrahi girişimlerle kıyaslandığında oldukça pratik olduğu görülen buharlaştırma yöntemi, herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapılır. Bu yönüyle hasta konforu açısından da tercih edilmekte olan buharlaştırma tedavisi, uygulama sonrası herhangi bir ilaç tedavisine de gerek duyulmaması sebebiyle de avantajlı bir yöntemdir.

 

Dondurma Yöntemiyle Ben Tedavisi

 

Tıp dilinde kriyoterapi olarak adlandırılan dondurma yöntemi, benlere çok düşük sıcaklıklarla müdahale edilen bir tekniktir.  Bu yöntemde önce benlere -60 ila -90 derecedeki karbondioksit ve azotla temas edilerek benin yok edilmesi sağlanır. Yüksek derecede soğuğun temas ettirildiği ben saniyeler içerisinde donarak, protein yapısı değişir ve benin çürümesi sağlanır. Çürüme sonrası bulunduğu ciltten kopan ben, yanma şeklinde bir etki yaratarak düşer. Genel veya bölgesel uyuşturmaya gerek duyulmadan yapılan dondurma yöntemi, oldukça pratik bir yöntemdir. Kısa sürelerde sonlandırılan tedavi sonrasında benin kapladığı alanda çukurluk kalmaması için işlem mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

 

Lazer Yöntemiyle Ben Tedavisi

 

Yaşamın hemen her alanında kullanılan lazer tekniği, tıp alanında da başta estetik olmak üzere birçok farklı amaca yönelik olarak başarıyla kullanılmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar alınmasına olanak sağlayan lazer tedavisi, sadece cilt renginden daha koyu olan benlerin tedavisinde yarar sağlamaktadır. Bunun sebebi de, renkli bölgelerin lazer ışığı ile gelen ısıyı daha fazla tutuyor olmasıdır. Lazer yöntemi cilde uygulanan ışınlar vasıtasıyla benin ısıtılması sağlanarak bir anlamda pişirme ortamı oluşur ve ben ciltten ayrılarak tedaviyi mümkün kılar.

 

Cerrahi Operasyonla Ben Tedavisi

 

Benlerin yok edilmesinde uygulanan ve en eski yöntem olarak bilinen cerrahi girişimler lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyat sırasında hastanın acı duyması söz konusu değildir. Küçük iğneler yardımıyla benin çevresine ve altına uygulanan lokal anestezi, hastanın ben bölgesinde oldukça hızlı bir şekilde uyuşma oluşturur.

 

Uyuşma sonrasında ben ve dibindeki yağ dokusu tamamen alınarak benin çıkarıldığı alan tamamen temizlenir. Cerrahi yöntemle ben aldırmanın en büyük avantajı, alınan ben ve dokusunun patolojik incelemeye sokularak farklı risklere ait bulguların araştırılabilmesine olanak sağlamasıdır. Böylece çıkarılan benin kanser oluşumu adına bir risk faktörü olup olmadığı konusunda veriler elde edilebilmektedir.

 

Cerrahi müdahale yaklaşık yarım saat sürmekte, oluşan yara ameliyat sonrası dikiş atılmak suretiyle kapatılmaktadır. Uzman bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde oldukça küçük izlerle tedavisi sağlanan benler, ilerleyen süreçlerde küçük kırışıklıklar şeklinde bir görünüme sahip olur. Ancak oldukça küçük olan bu tür izler fark edilmeyecek derecede ufak olması sebebiyle bazen fark edilmez. Ameliyat sonrası yapılan pansumanla hasta taburcu edilir. İşlem sonrası her hangi bir gözetim gerekmediğinden dolayı hasta iş ve sosyal yaşamına sorunsuz bir şekilde dönebilmektedir.

 

Lazerle Benler Nasıl Silinir?

 

Leke ben sildirme işlemi  oldukça kısa zamanda lokal anestezi ile yapılır ve bu işlemden sonra hasta rahatlıkla günlük hayatınıza dönebilir. Plexr Plazma  Enerjisi'nin açık bölgesinde bağlantı kurarken onlarla yakın zamanda ve benlerden kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurtulur. Plexr plazma enerjisi  yakma yapmadan buharlaştırma yaparken cildinizdeki ben ve lekeleri rahatlıkla yok eder ve buharlaşan lekenin yerine cildiniz kendini yenileyerek daha temiz bir yer yerleştirilir.

 

Yanlış bilinenlerin geçmişi ben aldırmanın tehlikesi ile karşı karşıya çıkıyor ve kanser riskini doğurduğu halk arasında yaygınlaşmış bir yanlıştır. Bu durumdan kurtulma tersi yani ileride benlerin cilde zarar verip cilt kanseri olayı etkinleştirebiliyor engellemek için ben aldırma işlemi oldukça gerekli bir işlemdir.

 

Ben Aldırma Ankara

 

Araştırmalara göre sanal ortamda en çok ben aldırma  Ankara'da  aratıldı. Benlerinden rahatsız olan hastalarımızı Ankara'daki kliniğimize bekliyoruz. Benlerinin kontrolünden sonra pleksr plazma fonksiyonu ile kısa mesafedeki istediği estetik görüntüye kavuşturarak kliniğimizden mutlu ayrılmasını sağlarız. Merak edilen başka bir detaysa  ben aldırma tedavisi fiyatı  nedir? Net bir rakam yazmak yanlış gelecekteki olası seansa göre fiyatta da değişecektir.

 

Ben Tedavisinde Alternatif Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

 

Ben oluşumları, geleneksel yöntemlerle veya ilaçla tedavi edilemeyen bir cilt sorunudur. Farkı mecralarda her ne kadar bitkisel yöntemlerle ben oluşumlarının engellendiği söylense de, bu tür tedavi yöntemleriyle herhangi bir sonuç alınması mümkün değildir. Bilakis, bu tür tedavi yöntemleri içeriği tam olarak bilinmeyen bitkiler ve ilaçlarla yapıldığı için, ciltte farklı sorunların oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

 

Özellikle içerisinde doğal asit mevcut bulunan sirke ile yapılan uygulamalar tamamen bilimsellikten uzak ve uydurma bir yöntemdir. Ciltte yanmalara ve kabuklaşmalara sebep olabilecek bu tür yöntemler, zaman içinde bilimsel yöntemlerle yapılacak tedavileri de zorlaştırmaktadır. Ben oluşumlarında mutlaka uzman bir doktora görünmek ve tavsiye edilen yöntemlerle iyileşme sürecini yönetmek gerekir.