Akne Tedavisi 2022

Akne Tedavisi Güncel 2022

Akne tedavisi güncel 2022 ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Mantar aknesi, mantarın aşırı büyümesinin neden olduğu bir akne türüdür. Mantar aşırı büyümesi, mantar çoğaldığında ve cilt yüzeyinde kontrolden çıktığında meydana gelir. Mantar aknesi tedavisi tipik olarak bir doktor tarafından reçete edilen mantar önleyici ilaçları içerir. Bazı durumlarda, mantarı yok etmek ve iltihabı azaltmak için lazer tedavisi veya dermabrazyon kullanılabilir.

Akneye neden olabilecek birçok mantar cilt enfeksiyonu vardır. Ancak neyse ki birçok etkili tedavi de vardır. Deride aşırı mantar büyümesi aknenin en yaygın nedenidir ve genellikle beş ana mantar türünden birinin enfeksiyonundan kaynaklanır.

Mantar aknesi tedavisi tipik olarak mantarı öldürmek için antifungallerin kullanılmasını ve altta yatan cilt problemlerinin giderilmesini içerir. Bazı durumlarda, enfekte olmuş dokuyu çıkarmak veya büyük mantar hücresi kümelerini çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Bugün piyasada birçok mantar akne tedavisi mevcuttur. Bu tedaviler, bir dermatoloğun genel tedavi planına entegre edilebilir veya bağımsız tedaviler olarak kullanılabilir. Mantar aknesi, topikal mantar önleyici ilaçlar, ışık tedavisi ve izotretinoin (Accutane) ile tedavi edilir. Akne Tedavisi Güncel 2022Akne Tedavisi Güncel 2022

Güncel akne tedavisini gerektiren ovale adlı bir mantardan kaynaklanır ve yağlı cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Lezyonlar genellikle küçüktür ve yüz, göğüs ve sırtta görülür. Akne, ketokonazol veya itrakonazol gibi oral antifungallerle veya klotrimazol veya mikonazol gibi topikal antifungallerle tedavi edilebilir.

Akne Nedir?

Akne, bir mantarın neden olduğu bir cilt durumudur. Mantar deride veya saç köklerinde yaşayabilir. Deride küçük, kırmızı, irin dolu şişliklere yol açan bir enfeksiyona neden olur. Durum, aşırı kilolu veya diyabetli kişilerde en yaygın olanıdır. Mantar sivilceleri ayrıca yağlı cilde sahip veya çok fazla kozmetik kullanan kişilerde daha yaygındır. Durum antibiyotikler veya antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Akne Belirtileri

Akne her yıl milyonlarca insanı etkileyen bir durumdur. Akne, mantarın aşırı büyümesi de dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir. Mantar aknesi, mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir akne türüdür. Bu tür sivilcelerin tedavisi zor olabilir ve çoğu zaman antibiyotik veya başka ilaçlar gerektirebilir.

Mantar akne semptomları, genellikle püstül veya kabarcık benzeri bir görünüme sahip kırmızı, iltihaplı cilt lezyonlarını içerir. Lezyonlar kaşıntılı veya ağrılı olabilir ve sıklıkla skarlaşmaya neden olabilir. Mantar aknesi en sık yüzde, göğüste ve sırtta görülür, ancak vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Mantar sivilcelerini tedavi etmenin en iyi yolu mantar önleyici ilaçlardır. Bu ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir veya reçetesiz satın alınabilir.

Akne Tedavisi Güncel 2022Akne Nasıl Geçer?

Akne son derece sinir bozucu bir deneyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Lekelere bir mantar enfeksiyonu neden olduğunda, tedavisi daha da zor olabilir. Mantar akne, ciltte doğal olarak bulunan Malassezia mantarının aşırı büyümesinden kaynaklanır. Bu akne türü en çok yağlı cilde sahip kişilerde görülür ve yüzde, göğüste ve sırtta büyük, iltihaplı lezyonlara neden olabilir.

Mantar aknesi, ketokonazol krem veya jel gibi mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar reçetesiz veya reçeteyle satılmaktadır. İlaç kullanmaya ek olarak, Malassezia’nın aşırı büyümesini önlemeye yardımcı olmak için cildi temiz ve kuru tutmak önemlidir.

Mantar sivilcelerini tedavi etmenin birkaç yolu vardır. En yaygın olanı, tezgah üstü topikal krem veya merhem kullanmaktır. Bu işe yaramazsa, reçeteli bir oral veya topikal ilaç gerekebilir. Kişinin şiddetli bir mantar aknesi vakası varsa, tedavi için operasyonlar geçirmesi gerekebilir.

Akne Nasıl Olur?

Birçok farklı akne türü vardır, ancak yaygın olarak bilinmeyen bir tanesi mantar aknesi. Fungal akne, ciltte ve yağ bezlerinde bulunan Malassezia adlı bir mantardan kaynaklanır. Bu sivilce türü genellikle yüz ve boyunda küçük, kırmızı, irin dolu şişlikler olarak görülür.

İyi haber şu ki mantar sivilceleri, reçetesiz satılan mantar önleyici kremler veya ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu tür sivilce yaşıyorsanız, doğru bir teşhis almak ve doğru tedavi planına başlamak için bir dermatoloğa görünmeniz önemlidir. Tedavi edilmeyen mantar sivilceleri daha ciddi cilt rahatsızlıklarına yol açabilir.

Bu yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu konuyla alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak aramalar sağlayabilirsiniz. Önceki yazımız olan Akne Rozasea Tedavisi Güncel 2022 ile alakalı konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Enquire now

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.
Arabic AR English EN German DE Turkish TR
Open chat