Plexr

gozaltiisikdolgusu

Çift göz kapağı ameliyatı olmak istemeyen kişiler için alternatif bir tedavi yöntemidir.

Bu cihaz ile ameliyatsız ve kanamasız, tedavi sağlanabilir.

Plexr, dördüncü durum maddelerini kullanan bir cihazdır. Cihaz, hedef dokuya ince bir ark oluştururken havadaki gazı iyonize eder.

Cihazın ucu çok yüksek sıcaklıkta bir elektrik arkı oluşturur. Cihaz cilt yüzeyinden belirli bir uzaklıktayken elektrik arkı atmosfer gazını iyonize eder ve patlayıcı enerji (plazma enerjisi) açığa çıkarır. Üretilen enerji cildin üst tabakasındaki keratinosit denilen hücreleri süblime eder (yani katı doku ısıtıldığında genellikle önce sıvı sonra gaz olur, bu sırada katı doku gaz haline gelir). Tedavi edilen doku süblimleştiğinde çevre dokulara ve deri altı tabakaya (cilt altı yağ dokusu) gereksiz ısı transferini engeller.

TEDAVİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Plexr

Aslında tedavi herkes için uygundur, fakat işlem yapılacak bölgede aktif yara veya enfeksiyonu olanlar ile gebelerde kullanılmaz.

İşlem öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem öncesinde 1 hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçların, ağrı kesicilerin ve alkol kullanımının olmaması gerekir.

Estetik ve kozmetikte çok iyi sonuçlar elde etmiştir. Bu cihazla ameliyatsız hangi tedaviler yapılabilir?

PLEXR® SONRASI NE İLE KARŞILAŞIRIM VE NASIL BAKIM NASIL YAPILIR?

Plexr® uygulanan alan:

Tedavi alanı çevresinde şişlik-ödem görülmesi normaldir (ödem için ödem çözücü solüsyon önerilir, kişiden kişiye değişmekle birlikte bu ödemin çözülmesi 1-5 gündür).

Tedavi alanı nötr sabun (ph:5,5) (bulunabilirse marsilya sabunu) ile temizlenmelidir ve hiçbir alkollü ürün ile dezenfekte edilmemelidir.

Dezenfektan olarak yalnızca benzalkonyum klorür içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Oluşan kabuklar herhangi bir flaster veya bant ile kapatılmamalıdır.

Buharlaşarak kabuk haline gelen doku yaklaşık 7 ile 20 gün arasında düşmektedir. Bu kabuklar kesilikle kaldırılmamalı, kendilerinin düşmesi beklenmelidir. Bölgeyi yumuşatmak  için, herhangi bir nemlendirici krem sürülmemelidir.

Güneş veya yapay ışıklardan bölgeyi korumak için kalın bir  likit fondöten bloğu uygulanmalıdır (Bilgisayarlar, uva ışık veya ev ışıkğı dahil). Bu likit fondotenli güneş koruyucular sabah uyandıktan akşam yatana kadar birkaç saatte bir tekrarlanmalıdır. Yatmadan önce nötr sabunla ovalamadan likit fondotenli güneş koruyucu silinmeli ödem çözücü ıslak pansuman 10 dk uygulanmalı ve arkasından önerilecek olan göz damlası (sadece kabuklara) sürülerek yatılmalıdır.

Plexr Yönteminden Sonra Nelere Dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında mutlaka UV koruyuculu fondotenli kapatıcılar kullanılmalıdır. Lezyon görünmeyecek şekilde günde en az 2-3 kere sürülmelidir. 1 hafta 10 gün içinde uygulanan bölgelerde oluşan kabuklanmalar tamamen dökülür. Bu kabukların altından taze, yeni ve pembe sağlıklı doku ortaya çıkar. Özellikle bu dönemde güneşten korunmak önemlidir.

Plexr Yönteminin Yan etkileri Nelerdir?

Doğru teknikle uygulandığı ve iyileşme sürecinde uygulanan yüzey dikkatle korunduğu takdirde uygulamanın önemli yan etkisi yoktur. Yeni deri oluşumu süresinde ciltte leke (hiper veya hipopigmentasyon) gelişme riskinden dolayı güneşin ultraviyole ışınlarından kesinlikle korunmak gerekir.

En önemli yan etkisi işlem sonrası yeterince güneşten korunma sağlanamadığı durumlarda oluşan lekelerdir. Kronik cilt rahatsızlığı, otoimmün hastalığı ve aktif herhangi bir hastalığı (ateşli, bulaşıcı vs.) olmayan kişilere uygulanabilir. Enfeksiyon ve sağlıklı doku zararı yoktur.

Sabah uyandıktan sonra 10 dakika boyunca ilacı uyguladıktan sonra göz damlası (sadece sert cilde) uygulayınız.Cilt damlaları emdikten sonra gece yatana kadar tekrar güneş koruyucu fondöten uygulayınız.

Sonuç almak için kaç toplantı gerekiyor? Programa ve alana göre 1 ila 3 seans gerekebilir. Yan etkileri nelerdir? Tedavi bölgesinde küçük kabuklar oluşur. Göz kapaklarının en sık görülen yan etkisi balon şeklinde olabilen ödemdir (1–5 gün içinde kaybolur).

Göz kapağı olmayan uygulamalarda birkaç ay süren pembe bir renk ortaya çıkabilir. Lekeler ve yara izleri nadiren görülür. Hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde enfeksiyon meydana gelebilir.

Ameliyat sırasında ağrı hissettiniz mi? Ameliyattan önce, ağrıyı en aza indirmek için lokal anestezik merhem 30–40 dakika gergin kalacaktır. Bu süreç ne kadar sürer? Lokal anestezi sonrası işlem bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 10–45 dakika sürer.