No Touch Lazer

notuchlazer

No Touch Lazer, Görme işlevi, ışığın gözün içine girerek kornea ve lenste kırılarak retinaya yansıması ile gerçekleşir. Gözlerimiz gün içerisinde odaklandığı her noktada bu işlemi saniyeden çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirerek görevini yerine getirir. Fakat kimi durumlarda bu ışığın kırılma anında bozulmalar meydana gelir ve aslında bizim çokça duyduğumuz, miyop, astigmat, hipermetrop gibi rahatsızlıklar temelde kırılma kusurlarına dayanır.

Kendi içerisinde kusursuz bir mekanizma taşıyan göz yapısı, rahatsızlık durumlarında müdahaleler üzerinde de en doğru ve yanlışa müsaade etmeyen çalışmaları gerektirmektedir.

NO TOUCH LAZER UYGULAMASI VE UYGULANDIĞI ALANLAR

Lazer uygulamalarından farklı olarak, ışınların göze hiç temas etmediği notouch lazer, miyop, hipermetrop,astigmat rahatsızlıklarına sahip kişilerde uygulanmaktadır. Geçmişte kornea yapısında bozukluk veya incelik tespit edilen kişilerde dahi, notouch lazer ile uygulaması ile gözlüklerden kurtulabilir.

Bu kavramları açmak gerekirse;

Miyop

Retinaya odaklanması gereken ışığın retinanın önüne odaklanması sonucu, kişinin uzağı ve uzaktaki nesneleri bulanık görmesiyle sonlanan bir göz problemdir.

Astigma

Işığın retine üzerinde düzgün değil de dağılarak saçılması sonucu, şekillerin eğik görüldüğü bir kırılma kusurudur.

Hipermetrop

Işığın retinanın arkasına odaklanması sonucu yakın noktaların bulanık görülmesi problemidir.

İşte yukarıda bahsettiğimiz tüm göz problemlerinde, herhangi risk alınmadanünotuch uygulamaları yapılabilmektedir.

No touch lazer işlemleri, öncelikle göz içindeki ışık saçmaları ve sapmaları ölçümlenerek, lazer uygulamasının buna göre ayarlanması ile gerçekleştirilir. Uygulama esnasında, sadece göz içine anestezik damla damlatılarak yapılan bu işlem süresince kişi tamamen uyanık ve gözleri açıktır. İşlem sonrasında da kişinin gözleri kapatılmaz, ilk günden itibaren gündelik hayatına devam eder.

No touch lazer işlemi sırasında, kişi sadece hedef ışığa bakarak, lazerin işlevini yerine getirmesini bekler. Göz içerisinde kusurlu bölgeye 30 saniye gibi kısa bir sürede  iyileşme saplayan tedavi, tamamen ağrısız ve acısızdır.

NO TOUCH LAZER TEKNOLOJİSİ

Gözde meydana gelen kırılma kusurlarının tedavisi için özel olarak üretilmiş tıbbi bir cihazla yapılan işlemde, iris tanımlama teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji, gözün kendi aksındaki dönüşleri hesaplanır ve lazerin tam anlamıyla nereye müdahale edeceği hesaplanır.