Dudak Estetiği

dudakestetigi

Yüz bölgesinde özellikle gözler ve burunla birlikte estetik görünümün tamamlayıcısı olan dudak, alt ve üst olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu iki bölgenin birbiriyle bütünlük oluşturmaması, bir dudağın küçük, ince, sönük, diğerinin çok kalın olması ya da herhangi birinin estetik kaygı yaratması kişiler için dudak estetiği bir tedavi seçeneğidir.

SORUNLU DUDAK VE İDEAL DUDAK GÖRÜNÜMÜ

Temelde baktığımızda, kişiyi iyi hissettirecek, yüz estetik bütünlüğünü koruyan ve seksapelliğini ön plana çıkartan dudaklar, dudak estetiği alanında hedeflenen görünümdür.

Belirli bir ölçü belirtmek gerekirse, yaygın bir görüş olarak, alt dudağın üst dudağa göre daha hacimli olduğu, dudak ve burun arasındaki mesafenin 12-15 mm arası olduğu dudak görünümü yüzde beklediğimiz dudak şekillerindendir. Üst dudağın toplam dudak hacmine oranı %40 iken alt dudağın oranı %60 kadar olmalıdır.

Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte, belirttiğimiz mesafeler kısalır. Üst dudak beklenilenden fazla hacimli olursa yüzdeki estetik görünümü bozar, dudaklar arasındaki oranın bozulması, yüzde çarpık bir görünüme, gülüşte bozukluklara, üst dudak ile burun mesafe bozulduğunda ise kişide adete burnu daha uzunmuş gibi bir hissiyata sebebiyet verebilir.

DOLGU İLE YAPILAN DUDAK ESTETİĞİ

Kişilerin bir yaşlılık belirtisi olarak gördüğü dudakların sönükleşmesi ya da üst veya alt dudağın istenenden daha ince olması seksapel görünümü azalttığı kaygısı yaratır.

Eros yayı olarak adlandırdığımız, üst dudak üzerinde bulunan kıvrımın belirginleştirilmesi, dudağın dolgunluğunun yanı sıra dudak konturu, üst dudak ile alt dudak arasındaki dolgunluk uyumu, üst dudak kıvrımlarının ortaya çıkarılması işlemleri dudak estetiği işlemlerinde gerçekleştirilir.

Dudak bölgesine özel kokteyller hazırlayarak dudağın içine enjekte ettiğimiz maddeler, dudakların daha dolgun ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu maddeler kolajen etkisi oldukça kuvvetli, dudağı şekillendirme özelliğine sahip bileşkenlerdir.

DUDAK DOLGUSUNDA KULLANILAN MADDELER

Hyaluronik Asit ile Dudak Estetiği

Yunanca cam kelimesinden türeyen Hyaluronik Asit, ciltte bulunan, cildin nem dengesini sağlayan, daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir tür maddedir.  Başlıca görevi kayganlığı sağlamak ve cildin nem dengesini korumak olan hyaluronik asit, estetik alanının birçok türünde, yaşlılığın getirdiği sorunların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Kolajen ile Dudak Estetiği

Hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan bir protein olan kolajen, ciltte yenilenme oluşturma,daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırma, yaşlılık belirtilerini estetik anlamda giderme amacıyla estetik kaygılarla yapılan işlemlerde sıkça kullanılmaktadır. İnsan vücudunda halihazırda  bulunduğu için alerjiye neden olmaz.

Dudak estetiğinde kolajen kullanımı, dudak dolgunluğunu arttırma amacı ile ince uçlu bir iğne yardımı ile, deri altına enjekte edilir.

Silikon ile Dudak Estetiği

Geçtiğimiz yıllarda silikonlu dudak dolgusu sıkça tercih edilirdi. Adını sıkça duyduğumuz silikon dolgunun tercih edilirliği, artık günümüzde hyaluronik asit gibi insan vücudunda  bulunan dolguların kullanılması ve bu dolguların daha risksiz ve uzun soluklu olması bakımından azaldı. Günümüzde hekimler teknoloji ile bütünleşen, kalıcılığı daha uzun, sağlık bakımında risk teşkil etmeyen bileşkenler ile dudak dolgusu yapmaktadır. Halihazırda 150 çeşitten fazla dolgu malzemesi vardır.

DUDAK IMPLANTI

Ameliyathane ortamında yapılan dudak ımplantı işlemleri, dudakların uygun görülen yerlerine kesiler açılarak silikon ımplantlar yerleştirme ile yapılır.  Alt dudağa göre oldukça görünen ince dudakların dolgunlaştırılmasında, gülüş düzeltmelerinde, dudaklar arası orantı bozukluklarında uygulanan dudak ımplantı işlemleri sonrası iz kalmaz.

  • Dudak silikonu olarak da bilinen ımplantlar, yumuşak silikondan yapılmıştır.
  • Lokal anestezi altında gerçekleştirilir.
  • Kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 hafta içinde operasyonda sonrasında oluşan morluklar ve şişliklerin geçmesi beklenir.
  • Dudak ımplantı ya da silikon işlemi cerrahi bir işlemdir.

 

DUDAK İNCELTME OPERASYONLARI

Kalıtsal bir sorun olarak dudak kalınlığının istenilenden fazla olması, yüz bölgesinin oldukça çarpıcı bir noktasında bulunması bakımından, kişiye rahatsızlık verir ve gündelik ilişkilerini etkiler. Dudak kalınlığı kişide estetik kaygı yaratıyor ve belli başlı özgüven problemleri oluşturuyor ise, tecrübeli bir hekime başvurulunmalı ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra işlemler gerçekleştirilmeli.

Dudak estetiği denildiğinde akla seksapeli yüksek, estetik ve dolgun dudaklar gelse de dudak kalınlığı sorunlarında da çalışmalar yapılmaktadır. Kişinin istenilen ölçülerde ve yüzü ile bütünlük sağlayan dudaklara sahip olması en doğal hakkıdır.

Cerrahi operasyonlar ile, dudakta fazlalık olarak bulunan bölgelerden parça alınarak dudaklar istenilen ölçülere getirilir. Gerekli görülürse ardından estetik işlemler uygulanarak, dudaklara kıvrımlar verilir ve eros yayı belirginleştirilir.

Dudak inceltme operasyonları;

  1. 15-45 dakika arası sürede gerçekleştirilir.
  2. Lokal anestezi ve birkaç küçük kesik yolu ile dudağın küçültülmesi mümkündür.
  3. Estetik dikişler ile izler görülmeyecek kadar azdır.
  4. Kişi kısa sürede gündelik hayatına geri dönebilir.
  5. Operasyon sonrası sadece birkaç gün ile sınırlı ödem oluşması normaldir.

İşlem sonrası konuşma zorluğu yaşanmaz.