PLEXR Göz Kapağı Estetiği ve Tedavi Yöntemleri

ipileyuzgerme iki

İple Yüz Germe, İlerleyen yaş nedeniyle, kontrolsüz kilo alıp vermeden kaynaklanan nedenler ile, aşırı sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak yüz bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir.  Özellikle yıllar boyu yer çekimine maruz kalan yüz bölgesinde, derimizi tutan dokularda gevşeme yaşanır ve yüz ve yanak bölgesinde aşağı doğru sarkmalar gözlemlenebilir. Cildin elastik dokusunu yitirmesi, düzensiz uyku durumlarına, aşırı strese, uzun süre güneş ışığına maruz kalmaya, sudan alınan minerallerden mahrum kalmaya, depresyon ve sıkıntıya da bağlanabilir.

İP İLE YÜZ GERME OPERASYONUNDA KULLANILAN İPLER

Yüz çevresinde belirlenen sorun bölgeyi içine alan bir rota çizilir. Bu rota, kişinin yüz estetiğinin bütünlüğünü koruyan, işlem sonrası yüzde doğal bir görünümü amaçlayan ince bir çizgi üzerine şekillenmektedir.

İp ile yüz germe operasyonlarında, PDO ipler dediğimiz doğal, vücudun kendi kendine erittiği, yüz bölgesine herhangi bir zararı olmayan tıbbi iplerdir. Yüzde sarkan veya deforme olan bölgeleri iyileştirme amacıyla kullanılan PDO ipler, yüzde daha genç ve daha canlı bir görünüm elde etmeyi amaçlamaktadır.

Pdo ya da Polidioksanon, cerrahi bir ip türüdür.  Bu ip ile yapılan işlemlerde, ipler cildin altına çapraz şekilde yerleştirilir. Bu sayede cilt eskisinden daha gergin durmaktadır. Elde edilen gerilme sayesinde ciltte genç ve pürüzsüz bir etki sağlanmış olur. Gerilme oranı, hekim ve kişi tarafından belirlenebilmektedir.

Pdo ipler yüze uygulandığında gerilme elde edilebildiği gibi aynı zamanda cildin kollajen özelliğini desteklemektedir.  Kolajen, vücudun yaşlanmaya karşı ürettiği, cildin elastik dokusunu sağlayan bir protein türüdür. Ölü cilt hücrelerini değiştirerek cildin sağlamlığını ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olur.

İp askı ile yapılan işlemlerde şu sıra izlenmektedir;

 1. Uygulamanın yapılacağı bölge hekim ve ekibi tarafından belirlenir.
 2. Yüz bölgesinde istenilen görünüm rota ile çizilerek detaylı ortaya çıkarılır
 3. Yüz bölgesine lokal anestezi sağlayacak uyuşturucu kremler sürülür
 4. Oldukça ince olan pdo ipler belirlenen rota boyunca ince uçlu iğneler veya kanüller (vücuda sokulabilen tüp)  yardımı ile bölgeye geçirilir ve gerilme elde edilir.
 5. İşlem toplamda 20-25 dakika sürmektedir ve kişinin bilinci tamamiyle açıktır.

PDO İPLER KİMLERDE KULLANILIR?

 • Kaş, yanak gibi hızlı sarkan bölgelerin eski görünüme kavuşmasını isteyen kişilerde,
 • Erkek veya kadın gibi cinsiyet ayrımı olmadan herkeste,
 • 30 yaş üzeri kırışıklık ve sarkma gibi problemleri olan kişilerde,
 • Genetik faktörler ile yüz bölgesinde sarkma yaşayanlarda,
 • Kalıcı, devamlı bir rahatsızlığı olmayan kişilerde

İŞLEM SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Alanında uzman bir hekim ve ekibi tarafından uygulandığında ip askı ile yüz germe işleminin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kişinin aynı gün gündelik yaşantısına dönebildiği işlemlerde dikkat etmesi gereken sadece birkaç önemli husus tavsiye etmekteyiz.

 • Yüze alınabilecek darbelerden, yüzde travma yaratabilecek durumlardan kaçınılmalıdır
 • İşlemden sonraki ilk birkaç gün yüz üstü uzanmaktan kaçınılmalıdır
 • Sert, kabuklu yiyecekler tüketilmemeli, yüzü zorlayacak aşırı hareketlerden kaçınılmalıdır
 • İşlemi taklip eden birkaç gün aşırı ısıya maruz kalınabilecek bölgelerden uzak durulmalı (hamam,saunavb)
 • Diş operasyonu veya çene operasyonları işlemden kısa süre sonra yapılmamalıdır
 • İşlemden sonraki gün kızarıklık morluk oluşabilir, bunlar birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir
 • İşlemin ortaya çıkardığı kazanımlar, tedavinin hemen arkasından görülebilir, maksimum etki kendini 1-2 ay içinde belli edecektir.

Tüm sorunlarınız için bize ulaşabilirsiniz