PRP Tedavisi

prptedavisi

Kişinin kendi kanından bir miktar alınarak, trambosit, platalet hücreleri, büyüme faktörlerinin zengin olduğu bir yapı meydana getirilerek tekrar kişiye enjekte edilmesi işlemini PRP olarak adlandırıyoruz. Platalet Rıch Plasma olarak açılımı bulunan Prp tedavisi, özellikle kırışıklık, sarkmalar, akne ve sivilce tedavileri alanında yeni hücre oluşumunu desteklemesi ve sorunlu bölgelerde onarma etkisi ile en çok tercih edilen tedavi şekillerinden biri.

PRP ÇALIŞMA PRENSİBİ

Prp tedavisi, kişiden alınan kanın büyüme faktörlerinden en zengin kısmın ayrıştırılarak,seçilerek kişiye enjekte edildiği bir işlemdir. İşlem sonrasında, deride oluşan ağlar kök hücreleri de yapısına katarak dolaylı yoldan kök hücreler çalışmaktadır. Bu, platelet hücreleri bakımından zengin prp tedavisi, sorunlu bölgede bir onarılma ve yenilenme süreci başlatmış olur.Platelet hücreleri, yaralanmalarda damarların hasar görmesini engellemek amacıyla savaşan hücrelerimizdir. Yaralanma sırasında vücudumuzun salgıladığı kolajeni tanıyan pletelet, bir tür durdurucu görevi ile çalışır ve pıhtılaşma sağlar. İşte Prp tedavisi, temelde , kanımızın pletelet bakımından en zengin kısmının tıbbı bir süreçle elde edilerek ciltteki sorunlu bölgeyi onarması için tekrar enjekte edildiği işlemdir.

PRP HANGİ TEDAVİLİERDE UYGULANIR?

Temelde yaşlanma ile birlikte çıkan cilt sorunları ve kalıtsal olarak yaşanan cilt sorunlarında estetik amaçlı kullanılan PRP tedavisi;

 • Leke oluşumlarının tedavisinde
 • Güneş lekelerinin tedavisinde
 • Sivilce ve yara izlerinde
 • Saç dökülmesinin tedavisinde
 • Akut ve kronik ağrıların tedavisinde

PRP NASIL UYGULANIR

Kişinin şikayet ettiği, estetik anlamda güçlendirilmesi gerektiği durumlar hekim ile ayrıntılı konuşularak tetkik edilir. Kişi, tedavi başlamadan önce tetkiklerden geçirilir ve varsa başka yardımcı tedaviler belirlenir.

Hekim tarafından kişiden alınan bir miktar kan, özel tüplere konulur.

Santfrüj işleminden geçirilen kan, bu aşamada bileşenlerine ayrılır Bu ayrılma sırasında her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır.

Mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir.

Elde edilen plazma kişiye enjekte edilebildiği gibi, mezoterapi yoluyla veya maske haline getirilerek yüz,saç, eklem gibi bölgelere de sürülebilir.

Tüm işlem 30-45 dakika arası sürmektedir.

PRP SEANSLARI DEVAMLILIĞI

Kişinin sorun ve iyileşme sürecine değişiklik gösterebilen prp seansları, hekimin öngördüğü süre boyunca genellikle 1-4 hafta aralıklarla 4-6 seans boyunca sürmektedir. 6 ay-1 sene boyunca kalıcılık sağlayan Prp, istenildiği takdirde tekrar uygulanabilir.

PRP TEDAVİSİNİN SAKINCALI OLDUĞU KİŞİLER

 1. Hamilelerde
 2. Emzirme dönemindeki kadınlara
 3. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde
 4. Kan hastalığı geçiren kişilerde
 5. Kanser öyküsü olan kişilerde
 6. Otoimmün hastalığına sahip kişilerde

Cilt kusurunun olduğu bölgede aynı zamanda iltihap enfeksiyon gibi sorun yaşayan kişilerde Prp uygulanmaz, var olan hastalığın iyileştirildikten sonra hekim tarafından onay alınması gerekmektedir.

 PRP SONRASI KAZANIMLAR

 • Ciltte aydınlanma ve gençleşme
 • Gergin, yenilenmiş bir cilt dokusu
 • Kırışıklık ve sarkmada azalma
 • Saç kalınlığında artış, seyrekleşmede azalma
 • Akne ve sivilce izlerinde yok olma