Ozon Tedavisi

ozontedavisi

Cildimiz, belirli elastikiyet özelliğine sahip, kolajen dokuların bulunduğu, gergin ve parlak bir görünüme sahiptir. İdeal cilt özelliği, sarkma ve kırışıklıkların meydana gelmediği, mimiklerin ve duygu durumlarının kesin olarak yansıtıldığı canlı bir görünümdedir. Bu özellikler, ilerleyen yaşa bağlı olarak, sigara ve alkol kullanımı sonrası kaybedilebilir, cildin renginin solması, kırışıklıkların artması, yüz ve göz çevresinde ince çizgilerin belirginleşmesi meydana gelebilir.

YÜZ KIRIŞIKLIKLARI NEDEN OLUŞUR?

 1. Cildin kendini onarma özelliği yaşlandıkça geriler. Bu gerileme ile birlikte, ciltte yaranlanmalar ve hasarlar meydana gelir.
 2. Atrofi dediğimiz, yağ salgılayan bezler cildi terk eder. Bununla birlikte, cilt nemli kalma özelliğini yitirir, ciltte kuruma ve pullanma meydana gelir.
 3. Onlarca yıl yer çekimine maruz kalan ciltte sarkmalar meydana gelir, göz kapakları ve cilt derisi sarkar.
 4. Dış cilt katmanına zarar veren güneş ışınları ile birlikte yüzde istenmeyen hasarlar oluşur. Deriye yapısal nitelik kazandıran kolajen maddesi, güneş ışınları nedeniyle zarar görür. Güneşin neden olduğu hasara, vücut enzimler üreterek tepki verir.
 5. Sigara içmek, henüz yaş ilerlemeden, yaşlılık belirtileri ortaya çıkarır. Deride istenmeyen etkiler meydana getiren sigara, deri kanseri riskini arttırır.

Özellikle vücudun bağışıklık sistemini arttırarak, ciltte gençleşme ve parlaklık sunma özelliğiyle, son yıllarda oldukça talep edilir hale geldi.

OZONUN KULLANILDIĞI ALANLAR

Ozon maddesi, yüz çevresi ile birlikte pek çok alanda kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi;

 • Uçuk, herpes gibi virüs temelli rahatsızlıklarda
 • Kronik yorgunlukta, vücudun direncini arttırmaya yönelik çalışmalarda
 • Kanser tedavilerinde tamamlayıcı destek tedavi çalışmanlarında
 • Kas ağrılarında
 • Multiple Skleroz, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklarda
 • Kolit, proktit gibi barsak rahatsızlıklarında
 • Zayıflama tedavilerinde
 • Aşırı sigara kullanan kişilerde koruyucu amaçlı tedavilerde
 • Egzama gibi cilt problemlerinde
 • Metabolizmanın canlandırılması
 • Hepatit B, C, A türlerinde tedaviye destek,
 • Anti aging dediğimiz cildin yenilenmesi ve gençleştirilmesi alanlarında kullanılmaktadır.

OZONUN UYGULANMA TEKNİKLERİ

Ozon maddesinin vücuda eklenerek, tedaviyi sağladığı işlemler, kişinin istek ve ihtiyaçları ile paralel olarak 3 ayrı yöntem ile yapılmaktadır.

Major yöntem ozon tedavisi

kişiden alınan 50-60ml kanın, vakumlu cam şişelere alınarak, kanın ozon ile karıştırılarak tekrar kişiye vermesi işlemidir. Kişinin bağışıklık sisteminin geliştirilmesi, direncin arttırılması, amacı ile yapılır.

Minör yöntem ozon tedavisi

Kişiden alınan kanın kas içine enjekte edilmesiyle yapılır. Hücre yapıcı özelliğinin kullanıldığı bu işlemler, koah rahatsızlıklarında,alerjik rahatsızlıklarda ve dermatolojik işlemlerde kullanılır.

Subikutan yöntem ozon tedavisi

Hekim tarafından belirlenmiş miktardaki ozon maddesi, ince uçlu bir iğne yardımı ile cilt altına enjekte edilir. Bu yöntem ile, rektal makat yolu ile, vajina içinden veya kulak yoluyla kişiye enjekte edildiği işlemler de yapılmaktadır.

OZON MADDESİ VE YÜZ BÖLGESİNDE KULLANIMI

Temel olarak bir kimyasal bileşik olan ozon, üç oksijen atomundan oluşan, atmosferde bulunan bir maddedir. Atmosferde bulunan oksijenden çok daha fazla enerji taşıyan ozon, güçlü bir dezenfektasyon maddesidir. İlk kez  1800lü yılların başında bilim adamları tarafından keşfedilen ozonun fark edildiği yıllarda, yüzey temizleme, içme sularının temizlenmesi alanında, güçlü dezenfektasyon özelliği ile bakteri ve virüsleri öldürme amaçlarıyla kullanıldı.

MEDİKAL OZON KAVRAMI

Yüz çevresindeki şikayetlerin giderilmesi alanında da kullanılan ozon, medikal ozon olarak adlandırdığımız, oksijen karışımı ile yapılmaktadır. Halk arasında, kan yıkama da denilen işlem, enfeksiyonlara karşı savunma hücrelerinin oluşumunu, direncin arttırılmasını vücudun dezenfektasyonunu sağlar. Temizleme özelliği sayesinde, vücuttaki mantar, bakteri ve virüsleri öldürmeyi sağlayan tedavi, kan dolaşımı üzerindeki  etkileri ile, cilde pürüzsüz, parlak bir görünüm sağlar.

Ozon tedavisi yara iyileştirme özelliği ile yüzde bulunan yara izlerini tedavi edebilir. Temizlenmiş, gerekli görüldüğü takdirde peeling ve buhar işleminin uygulandığı cilde tedavi uygulanır. İşlem yapıldığı esnada kişi herhangi gir acı, ağrı hissetmemektedir.

Yüz bölgesinde uygulanan tedavi yöntemleri, kişinin istek ihtiyaçları doğrultusunda, hekim görüşü ile birlikte aylık ya da haftalık olarak uygulanmaktadır.