Kök Hücre Tedavisi

kokhucretedavisi

Tıbbi işlemlerde uzun yıllardır araştırılan ve üzerine ivedilikte düşünülen uygulamalardan biri de kök hücre tedavisi.  Yanık tedavisinden, kanser çözümlerine kadar birçok alanda, hücre yenilenmesini ve canlandırılmasını esas alan kök hücre tedavisi, estetik alanda da özellikle cilt problemlerinde etkili ve onaylanmış bir tedavi olarak uygulanmaktadır.

Zaman içinde bağ dokuları zayıflayıp, elastikiyet özelliğini kaybeden cilt, sarkmaya,kırışmaya veya çizgiler oluşturmaya başlamaktadır. Kolajen özelliğini yitiren, yeni ve canlı hücrelerin yitirildiği bu bölgede yeni hücreler oluşturarak canlılığı kazandıran kök hücre tedavisi, uzaman bir hekim ve ekibi tarafından uygulanmalıdır.

TEMEL OLARAK KÖK HÜCRE TEDAVİSİ UYGULANMASI

Kişinin yağ oranının en fazla olduğu ve bir miktar alındığında rahatsızlık duymayacağı, özellikle, karın,kalça,bel bölgelerinden alınan yağ dokusunun işlemlerden geçirildikten sonra sorunlu bölgelere tekrar enjekte edilip, hücre yapımının teşvik edildiği uygulamalardır. Kök hücre enjekte edildiği sorunlu bölgede, yeni hücrelerin oluşmasını sağlar, kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme sağlar.

KÖK HÜCRE UYGULANDIĞI BÖLGEDE NASIL ÇALIŞIR

Kişinin kendi vücudundan elde edilen kök hücre, estetik görünümünü yitirmiş, kolajen dokusu zayıflamış, kırışmış, yaşlanmış, sarkmış bölgelere enjekte edilir ve ardından şu etkiler meydana gelir;

  • Uygulandığı bölgede yeni hücreler meydana gelerek, gençleşme sağlanır
  • Yeni cilt oluşumuna zemin hazırlar
  • Uygulandığı bölgede dolgunlaşma meydana gelir
  • Yaşlanmış, sarkmış cilt kök hücre ile yenilenir, revize olur
  • Leke gidermede de etkili sonuçlar elde edilir
  • Kök hücrelerin hayatta kalma süreleri uzundur, etkileri 1 seneye kadar devem etmektedir.

KÖK HÜCRENİN UYGULANDIĞI ALANLAR

Yüz gençleştirme işlemlerinde; Uzun yıllar yerçekimine maruz kalan yüzümüz, yaşla, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak, stres dolu bir yaşamın ardından erken yaşlanma belirtileri ile birlikte sarkmaya ve kırışmaya başlar. Bu durum, yüzümüzün bağ dokularının zayıflamasıyla ilgilidir. Cildi tutan dokular zayıflar ve gitgide yerçekimine yenik düşerek aşağı doğru iner, bu da sarkma problemini doğurur. Kök hücre tedavisi ile birlikte, yüze enjekte edilen hücreler, yüz bölgesinde kolajen üretimini ve yeni hücre oluşumunu destekleyerek yüzdeki sarkmayı giderir, genç,diri bir cilt elde etmeyi sağlar.

Yanık Tedavisinde; Yanma etkisiyle birlikte ciltte hücreler kaybedilir. Kök hücre tedavisi, bu bölgede uygulanarak, yeni cilt oluşumunu destekler, kanlanma oluşturur, damarlanma ve dolaşımı arttırır.

Dudak estetiği; Yüzümüzde meydana gelen olumsuz etkiler, dudak çevresinde de meydana gekir. Dudak çevresindeki kırışıklıklar, dudak dolgunluğunun yitirilmesi, uygulandığı bölgede dolgunluşma tedavi ile birlikte giderilmektedir.

Ameliyat izi,akne tedavilerinde;  Derinin en dışındaki katman olarak tarif edeceğimiz, kerotinosit hücrelerinden oluşur. Ameliyat sonrası iz olarak tabir edilen durum aslında kerotinositlerin kaybedilmesidir ki aynı durum  zorlu akne sürecinden sonra da yaşanmaktadır. Kök hücre tedavisi ile birlikte, kerotinosit hücreleri yeniden oluşturulur ve sorunlu bölge canlandırılarak izlerin tedavisi sağlanır.

Doğum sonrası izlerin tedavisi; Sezaryen doğum yapan kadınların tümünde irili ufaklı kırışmalar, izler görülmesi son derece doğaldır. Karın bölgesine uygulanan kök hücre, bu bölgede yeni hücrelerin oluşumunu destekleyerek buradaki kırışıklıkları tedavi eder. Kırışıklık yüksek mikdardaysa ve çok fazla doku kaybı varsa, hekimin öngördüğü şekilde cildin üst tabakasının ayrıca tedavi edilmesi gerekmektedir.

UYGULANDIĞI BÖLGEDE DOĞAL GÖRÜNÜM ELDE EDİLİR Mİ?

Kök hücre tedavisi, görevini cildin altından gerçekleştiren bir tedavi şeklidir. Herhangi bir ameliyattan sonra elde edilen, gergin, şiş,yapay görünüm kök hücre tedavisinde görülmez. Kişi uygulanan bölgede meydana getirdiği hareketleri son derece doğal bir şekilde yapmaya devam eder, jest ve mimiklerde kayıp yaşanmaz.

RİSK VAR MI, ONAYLI MI?

Kök hücre tedavisi, alanında uzman hekim ve ekibi tarafından gerçekleştirlir. Kök hücrenin elde edilmesi, özel laboratuvarlarda gerçekleştirilir ve bu işlem sağlık bakanlığı onaylıdır. Kök hücre tedavisi, kullanım alanının gün geçtikçe genişlediği, Amerikan Gıda Ve İlaç Sanayii tarafından onaylı, ülkemizde de Sağlık Bakanlığınca izin verilen uygulamalar arasındadır.

Kök hücre tedavisi, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen maddelerce gerçekleştirilir ve işlemlerde herhangi bir risk bulunmamaktadır.

BİRDEN FAZLA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ UYGULANABİLİR Mİ?

Kök hücre tedavisi uygulandığı bölgede 1 seneye kadar görevini sürdürmektedir. Bu geçen zaman zarfında, cildin doğal sürecini yaşadığını, yaşlanmaya ve hücre kaybına devam ettiğini de unutmayalım. 1 seneden sonra, tedavi istenildiği takdirde yinelenebilir ve 10 sene boyunca tekrar edilmesinde bir sakınca yoktur.

DİĞER ESTETİK İŞLEMLERE KIYASLA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ…

Kök hücre, kişinin kendi vücudundan elde edilerek uygulanır, etkinliği ve süresi birçok estetik işleme göre çok daha uzundur.

Öte yandan, özellikle yağ dolgusu ile dolgunluk, gerginlik elde edilmek istenilen işlemlere kıyasla, kalıcılığı çok daha fazladır. Yağ hücrelerinde kıyasla kök hücreler, çok daha uzun süre hayatta kalırlar ve uygulandığı bölgede görevlerine devam ederler. Dolgu işlemleri, şekilde değişikliklerinde tavsiye ettiğimiz, gerektiğinde kök hücre tedavisiyle destek amaçlı uygulamalardır.